
Rekordziści – czyli najwyższe i najniższe wyniki prezydentów miast
Przedstawiamy pierwszą kategorię naszego rankingu prezydentów - Poparcie prezydentów w I turze wyborów w 2018 r. Sprawdziliśmy kto zdobył najwyższe…
Prezydent Kalisza
Komitet wyborczy: | KWW Wszystko i Samorządny Zgodnie Dla Kalisza |
Wiek: | 41 lat |
Kadencja: | 1 |
Poparcie w 2018 roku: | 21.34% |
63.50% |
24/09/2019
Prezydent Kalisza sprawuje swoją I kadencję, ale Kalisz jest nieobliczalnym miejscem. Krystian Kinastowski obecnie cieszy się stabilną pozycją, jednak poprzedni prezydent zajął po pierwszej swojej kadencji dopiero 5. miejsce w wyborach. Kalisz jest jednym z miast, w którym potrzeba zmiany jest bardzo silna i jesli mieszkańcy niedopatrzą się realnych zmian w mieście, mogą wybrać nowego prezydenta w 2023 roku.
Krystian Kinastowski otrzymał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 r. 12 radnych zagłosowało "za", aż 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.
W przypadku Rady Miasta w Kaliszu możemy mówić o cichym porozumieniu komitetu Prezydenta Krystiana Kinastowskiego — KWW Wszystko dla Kalisza i Samorządny Kalisz z Prawem i Sprawiedliwością (łącznie 12 mandatów w 23 osobowej radzie). Prawo i Sprawiedliwość poparło kandydata prezydenckiego komitetu na przewodniczącego Rady Miasta, możemy więc zakładać, że koalicja tych ugrupowań w przypadku innych rozstrzygnięć rady będzie kontynuowana.
W Kaliszu próg frekwencji pozwalający odwołać urzędującego prezydenta jest stosunkowo niski na tle innych miast — wynosi 26,1% uprawnionych do głosowania. Jest to jednak pierwsza kadencja Krystiana Kinastowskiego, więc referendum w sprawie jego odwołania wydaje się mało prawdopodobne.
Obecny prezydent: Krystian Kinastowski
Liczba mieszkańców: | 100246 os. |
Budżet miasta: | 635 847 337 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 4430.37 zł |
DZIAŁANIA:
Kaliska Rada Seniorów, Wolontariat międzypokoleniowy, Warsztaty: Czas na Seniora, Klub Aktywnego Seniora, Wydarzenia okazjonalne dla seniorów, Kaliska Olimpiada Dla Zdrowia Seniora, Senioriada.
OPIS:
W Kaliszu działa Rada Seniorów, która ma być jednostką reprezentującą głos najstarszych mieszkańców, tak, by i oni mogli aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym w Kaliszu jest wolontariat międzypokoleniowy, czyli spotkania seniorów z przedszkolakami. W mieście także prężnie działa Klub Aktywnego Seniora w aquaparku w Kaliszu, oferujący dwie godziny zajęć na basenie w cenie jednej. Ponadto, z myślą o seniorach, Kalisz bierze udział w akcji "Warsztaty Czas na Seniora". Jest to cykl 21 warsztatów na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a po ich realizacji odbywa się konferencja podsumowująca oraz wydany zostaje raport dla samorządów i seniorów. Miasto organizuje również wydarzenia okazjonalne dla seniorów, takie jak spotkania wielkanocne czy Dzień Kobiet. Natomiast w trosce o rozwój aktywności kaliskich seniorów miasto organizuje Kaliską Olimpiadę Dla Zdrowia Seniora. Innym wydarzeniem organizowanym dla najstarszych mieszkańców Kalisza jest Senioriada, a w ramach niej uroczysty korowód ulicami miasta, warsztaty, spotkania i zwiedzanie Kalisza.
DZIAŁANIA:
Zwolnienia z podatku, Obniżone stawki opłat czynszowych, Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kalisza, Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości.
OPIS:
W celu wsparcia rynku pracy miasto oferuje 3 lata zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowo nabytych gruntów, nowo wybudowanych lub nowo nabytych budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i dla budynków, w których likwidowane są bariery architektoniczne. Dodatkowo obniża stawki opłat czynszowych w miejskich lokalach użytkowych (50% przez pierwszych 12 miesięcy, 25% przez kolejne 12 miesięcy, pełny czynsz po 24 miesiącach), a w celu udzielania pomocy i wsparcia utworzone zostało Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kalisza. W mieście działa Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, która inicjuje i realizuje działania na rzecz rozwoju gospodarczego.
DZIAŁANIA:
Budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego, Program „Infrastruktura dla rozwoju terenów inwestycyjnych”, Przebudowa alei Wojska Polskiego, Bezpłatna komunikacja miejska dla wybranych grup.
OPIS:
Kalisz oferuje darmową komunikację miejską autobusami Kaliskich Linii Autobusowych dla emerytów i rencistów, dzieci, młodzieży uczącej się do 24. roku życia oraz studentów studiów dziennych do ukończenia 26 lat. Ważną inwestycją podejmowaną przez miasto w zakresie komunikacji i infrastruktury jest budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego. Z kolei przyjęty program „Infrastruktura dla rozwoju terenów inwestycyjnych” ma na celu rozwój strefy gospodarczej Zagorzynek poprzez przebudowę ul. Pokrzywnickiej. Ponadto dużym przedsięwzięciem jest przebudowa alei Wojska Polskiego - obecnie realizowany jest II etap.
DZIAŁANIA:
Akcja "Jedno dziecko - jedno drzewo", Konkurs "Zielony Kalisz", Rewaloryzacja kaliskich plant, Akcja "Zielony Rekord", Akcje sprzątania miasta.
OPIS:
W Kaliszu realizowane są liczne działania związane z zielenią w mieście. Ciekawym przedsięwzięciem jest akcja "Jedno dziecko - jedno drzewo" w ramach której rodzice dzieci urodzonych w 2019 r. sadzą drzewo. Dużą inwestycją w tereny zielone jest rewaloryzacja kaliskich plant, a w ramach niej 271 nowych drzew, nowe rośliny, ławki, stoliki do gry w szachy, stojaki na rowery, pergole, czy budki lęgowe dla ptaków. Ponadto Kalisz dołączył do akcji "Zielony Rekord" której celem jest popularyzacja idei zazieleniania miast oraz poprawa jakości powietrza - udało posadzić się łącznie ponad 400 nowych drzew i krzewów. Dodatkowo organizowany jest konkurs dla mieszkańców pod nazwą "Zielony Kalisz", w ramach którego ocenia się najpiękniej ukwiecone balkony, loggie, parapety oraz ogródki: przydomowe, przedszkolne i działkowe. W Kaliszu realizowane są również miejskie akcje sprzątania przy rzece Prosna.
DZIAŁANIA:
Wydarzenia miejskie tj. Dni Miasta, Kino Letnie, Dziecięce czwartki, Kaliski Rower Miejski, Wydarzenia sportowe, Program "Trener osiedlowy", Kaliska Karta Mieszkańca.
OPIS:
Miasto oferuje mieszkańcom spędzanie czasu wolnego, uczestnicząc m.in. w takich wydarzeniach jak Dni Miasta, Muzyczny Rynek, czy korzystając z Kina Letniego. Dodatkowo realizowana jest inicjatywa pt. "Dziecięce czwartki", czyli cykl zabaw plastycznych i sportowych dla najmłodszych kaliszan. Ponadto organizowane są liczne wydarzenia sportowe oraz działa Kaliski Rower Miejski. Z kolei w ramach programu "Trener osiedlowy" do końca wakacji prowadzone były bezpłatne zajęcia sportowe. Uruchomiona została również Kaliska Karta Mieszkańca, obniżająca koszty biletów do instytucji kultury czy aquaparku.