KRZYSZTOF CHOJNIAK

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego

Krzysztof Chojniak
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Krzysztofa Chojniaka Razem Dla Piotrkowa
Wiek: 54 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 49.34%
68.5%

7/01/2020

Krzysztof Chojniak nie może być pewnym swojej wygranej w 2023 r. W przeciwieństwie do 2010 r. i 2014 r., w ostatnich wyborach potrzebował dwóch tury, by uzyskać reelekcję – zarówno to, jak i długoletnie sprawowanie urzędu Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego, wpływa na fakt, że jego pozycja jako włodarza miasta może być zagrożona.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Radni pozytywnie rozpatrzyli raport o stanie Piotrkowa Trybunalskiego za 2019 r. i udzielili Krzysztofowi Chojniakowi wotum zaufania oraz absolutorium, choć podczas sesji nie obyło się bez krytyki. 19 radnych głosowało "za", a czworo "przeciw".

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Razem Dla Piotrkowa, czyli komitet wyborczy Krzysztofa Chojniaka ma 9 mandatów w Radzie Miasta. Sytuacja nie daje prezydentowi większości, jednak mimo tego, że nie zawarto oficjalnych koalicji, możemy spodziewać się, że radni z PiS, którzy uzyskali 7 mandatów, będą popierać jego inicjatywy, ze względu nie niedawną przynależność partyjną prezydenta do Prawa i Sprawiedliwości. Mówi się też o nieoficjalnym porozumieniu komitetu TAK dla Piotrkowa, majęcego 3 mandaty, z komitetem prezydenta. Natomiast opozycję stanowi Koalicja Obywatelska, która uzyskała tylko 4 mandaty.

27.6%

Próg
do referendum

Krzysztof Chojniak jest Prezydentem od 2006 roku. Mieszkańcy Piotrkowa wybrali go 4 razy z rzędu mimo tego, że startował z różnych komitetów. Frekwencja konieczna do uznania referendum odwoławczego jest stosunkowo niska i wynosi 27,6% osób uprawnionych do głosowania, jednak to, że dojdzie do referendum, jest mało prawdopodobne.

Piotrków Trybunalski

Obecny prezydent: Krzysztof Chojniak

Liczba mieszkańców: 73090 os.
Budżet miasta: 482 444 428 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4089.07 zł
4.9%

stopa bezrobocia

27.82

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

79.1%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5/10

DZIAŁANIA:

Klub Seniora, Centrum Edukacji Artystycznej, Spotkania edukacyjne z dzielnicowym, Dzień Seniora.

OPIS:

Osoby starsze z Piotrkowa Trybunalskiego mogą spędzać czas w Klubie Seniora, który działa w ramach Centrum Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury. Prowadzone są tam między innymi warsztaty artystyczne i kursy samoobrony. Dla bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców Piotrkowa organizowane są spotkania z dzielnicowymi, którzy objaśniają jak skutecznie chronić się przed przestępcami. W Piotrkowie Trybunalskim brakuje działań, które kierowane są do osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

6.5/10

DZIAŁANIA:

Piotrkowski Tydzień Nauki i Techniki, Utworzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Meeting Gospodarczy.

OPIS:

Władze miasta starają się wspierać przedsiębiorczość, do czego ważnym krokiem było utworzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zadaniem punktu jest wspieranie lokalnych przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Meeting Gospodarczy to spotkanie nie tylko dla właścicieli firm, ale też dla osób poszukujących pracy, które mogą dzięki niemu znaleźć zatrudnienie.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

7/10

DZIAŁANIA:

Modernizacja stadionu miejskiego Polonia, Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w rejonie ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Parkowej, modernizacja Placu Niepodległości, Nowe rondo u zbiegu ul. Dmowskiego/Żelaznej/Armii Krajowej/Górnej, Program „Młode Stare Miasto’’.

OPIS:

Władze miasta aktywnie działają na rzecz rozwoju jego infrastruktury. Budowane i modernizowane są ulice i chodniki. W celu poprawy płynności ruchu i bezpieczeństwa zbudowano nowe rondo. Ważną inicjatywą samorządu jest program „Młode Stare Miasto’’, w ramach którego remontowane są stare kamienice. Odnowione mieszkania są później zajmowane przez młode małżeństwa, tylko w 2019 roku aż 31 rodzin wprowadziło się do odbudowanego budynku na zbiegu ulicy Starowarszawskiej i Jerozolimskiej.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

3.5/10

DZIAŁANIA:

Rozbudowa sieci ciepłowniczej, Rezygnacja z plastiku w instytucjach miejskich.

OPIS:

Piotrków Trybunalski w 2018 roku znalazł się na 30 miejscu listy Światowej Organizacji Zdrowia na najbardziej zanieczyszczone miasta Unii Europejskiej. Co prawda miasto od kilku lat prowadzi systematyczną rozbudowę sieci ciepłowniczej, jednak problem smogu jest w Piotrkowie na tyle poważny, że brakuje zdecydowanych działań, które szybko poprawią sytuację. W ramach działań proekologicznych Urząd Miasta i jednostki mu podlegające zrezygnowały z używania plastiku, co ma zachęcać do tego także mieszkańców.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Spinningowe Mistrzostwa Piotrkowa, Imieniny Piotrków, Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur, Urodziny Ulicy Słowackiego, Trybunalski Festiwal Smaków.

OPIS:

Mieszkańcy Piotrkowa mają szansę uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych przez miasto. Jednym z nich są Dni Piotrkowa, inaczej Imieniny Piotrków, podczas których uczestnicy mogą wziąć udział w różnych koncertach. Inną okazją do zabawy przy muzyce granej przez popularnych wykonawców są Urodziny Ulicy Słowackiego. Z oferty lokalnych restauratorów można skorzystać podczas Trybunalskiego Festiwalu Smaków.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką