KRZYSZTOF KOSIŃSKI

Prezydent Ciechanowa

Krzysztof Kosiński
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: Polskie Stronnictwo Ludowe
Wiek: 32 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 83.59%
-

04/12/2020

32-letni Krzysztof Kosiński to jeden z najmłodszych Prezydentów miast w Polsce. Poszczycić może się wyjątkowo wysokim poparciem, w I turze zdobył aż 83,59% głosów – tym samym uzyskał czwarty najwyższy wynik w skali kraju. Wśród mieszkańców Ciechanowa jest powszechnie szanowany i uznawany, a w Radzie Miasta PSL – z którego się wywodzi – posiada samodzielną większość. Nic nie wskazuje na to, aby miał nie rządzić miastem przez kolejną, trzecią kadencję.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Ze względu na posiadaną w Radzie Miasta większość, Prezydent Ciechanowa mógł być pewny otrzymania absolutorium jeszcze przed oficjalnym głosowaniem. Uchwałę za udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu za 2019 r. poparło 15 radnych, z kolei 6 było przeciw.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Krzysztof Kosiński prezydentem Ciechanowa jest już drugą kadencję. W 2018 roku wygrał w pierwszej turze, zdobywając 83,59% głosów, a Komitet Wyborczy PSL, z którego ramienia startował Kosiński, wprowadził do Rady Miasta 12 radnych. Tym samym KW PSL ma w Radzie Miasta samodzielną większość.

35%

Próg
do referendum

Krzysztof Kosiński rywalizację o drugą kadencję zakończył już w I turze, jego komitet posiada większość w Radzie Miasta, a w referendum w sprawie jego odwołania musiałoby wziąć udział 35,0% uprawnionych do głosowania mieszkańców Ciechanowa. Tym samym pozycja Prezydenta Ciechanowa jest obecnie stabilna.

Ciechanów

Obecny prezydent: Krzysztof Kosiński

Liczba mieszkańców: 44138 os.
Budżet miasta: 224 750 435 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4466.27 zł
9.2%

stopa bezrobocia

15.94

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

92%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Karta Seniora, "Ciechanowski Poradnik Seniora", Uniwersytet Trzeciego Wieku, zajęcia dedykowane seniorom, Ciechanowskie Pudełko Życia, bezpłatna pomoc prawna dla osób powyżej 65 roku życia, Dom Dziennego pobytu, Klub Seniora, Teleopieka dla seniorów, program "Opieka 75+”, program "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych", współfinansowanie programu "Sieć opiekunek środowiskowych w powiecie ciechanowskim".

OPIS:

Miasto może pochwalić się szeroką gamą działań skierowanych do seniorów. W Ciechanowie działa Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, niedawno odnowiony Dom Dziennego Pobytu i Klub Seniora, a na stronie Urzędu Miasta możemy znaleźć „Ciechanowski Poradnik Seniora”. Mieszkańcy mogą skorzystać z wielu programów, takich jak „Opieka 75+”, „Ciechanowskie Pudełko Życia”, „Teleopieka dla seniorów”, czy z bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Miasto prowadzi także nieliczne działania skierowane do osób niepełnosprawnych, takie jak program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” czy "Sieć opiekunek środowiskowych w powiecie ciechanowskim", jednak w dużej mierze Ciechanów polega na programach powiatowych.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Wsparcie finansowe programów aktywizujących, lista lokalnych przedsiębiorstw na stronie Urzędu Miasta, program „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”, zakładka na stronie Urzędu Miasta dedykowana przedsiębiorcom i inwestorom.

OPIS:

W ramach aktywizacji zawodowej mieszkańców Ciechanów wspiera finansowo projekty i programy organizacji społecznych. Miasto dostarcza przedsiębiorcom i inwestorom wiedzy na temat aktualnych działań i programów, nie tylko miejskich, ale również regionalnych, na stronie internetowej Urzędu Miasta, w dedykowanej do tego celu zakładce. Na stronie stworzona także spis lokalnych przedsiębiorstw, dzięki czemu łatwo znaleźć ich dane kontaktowe.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

7/10

DZIAŁANIA:

Renowacje zabytkowych budynków miasta, przetarg na budowę wiaduktu pieszo-rowerowego na Krubinku, remonty i modernizacje ulic, nowe podpięcia do sieci kanalizacyjnej oraz budowa nowej kanalizacji sanitarnej, rozbudowa miejskiego monitoringu , budowa miejsc parkingowych, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 70-go roku życia.

OPIS:

Miasto prowadzi wiele inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury. Poza remontami dróg, w mieście trwa budowa miejsc parkingowych, budowa kanalizacji sanitarnej i nowych przyłączy do sieci kanalizacyjnej. W planach jest również renowacja kolejnych zabytkowych budynków miasta oraz budowa wiaduktu pieszo-rowerowego na Krubinku. Trwa także rozbudowa miejskiego monitoringu. Zakłady Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie rozpoczęły przetarg na zakup autobusu mini. Z darmowych przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta mogą skorzystać wszystkie osoby powyżej 70-go roku życia.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

9/10

DZIAŁANIA:

Inteligentne pojemniki na segregowane odpady stałe, urządzenia do dystrybucji wody w miejskich szkołach, akcja "Sprzątanie świata", wprowadzenie Strategii Rozwoju Elektromobilności, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, budowa nowego parku miejskiego, tzw. Nagroda Nobla w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, certyfikat za osiągnięcia w zakresie poprawy warunków życia mieszkańców, znak promocyjny Zielone Płuca Polski, Program Ochrony Środowiska dla Miasta Ciechanów do roku 2022, montaż ładowarek do samochodów elektrycznych.

OPIS:

Ciechanów prowadzi skoordynowane działania w obszarze ochrony środowiska, za co miasto zostało wyróżnione ogólnokrajowymi i zagranicznymi nagrodami, m.in. tzw. Nagrodą Nobla w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, certyfikatem za osiągnięcia w zakresie poprawy warunków życia mieszkańców oraz znak promocyjny Zielone Płuca Polski. Obecnie władze miasta skupiają się na unowocześnianiu segregacji odpadów czy propagowaniu picia wody z kranu wśród uczniów szkół. Ciechanów dba także o miejską zieleń. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do budowy nowego parku miejskiego.

Kultura i rekreacja

7/10

DZIAŁANIA:

Zajęcia dla dzieci z ramach Wakacji w mieście, coroczny piknik historyczny, Mistrzostwa Mazowsza w Lekkiej Atletyce młodzików, turnieje sportowe, pikniki rodzinne, Parku Nauki Torus, Wieczory Organowe, Ciechanowski Rower Miejski, siłownie plenerowe, skatepark, pumptrack.

OPIS:

Na bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną miasta składa się wiele imprez, organizowanych lub współorganizowanych przez Urząd Miasta. Są to między innymi coroczne pokazy historyczne na błoniach zamkowych, pikniki naukowe i rodzinne, turnieje sportowe i wiele wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty, stand-upy czy przedstawienia teatralne. Ciechanów zapewnia także swoim mieszkańcom sporo ciekawych miejsc do uprawiania sportu, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką