
Rekordziści – czyli najwyższe i najniższe wyniki prezydentów miast
Przedstawiamy pierwszą kategorię naszego rankingu prezydentów - Poparcie prezydentów w I turze wyborów w 2018 r. Sprawdziliśmy kto zdobył najwyższe…
Prezydent Nowego Sącza
Komitet wyborczy: | KWW Koalicja Nowosądecka Ludomira Handzla |
Wiek: | 47 lat |
Kadencja: | 1 |
Poparcie w 2018 roku: | 25.78% |
58.35% |
24/09/2019
Prezydent Handzel ma bardzo trudną sytuację, w Radzie Miasta wiekszość ma PiS, któremu trudno się pogodzić z porażką w jednym ze swoich mateczników. Prezydent nie dostał ani absolutorium, ani wotum zaufania od radnych, a to oznacza, że prędzej czy później PiS będzie chciało przeprowadzić w mieście referendum odwoławcze.
Nowosądeccy radni z PiS, którzy posiadają większość w Radzie Miasta, nie udzielili wotum zaufania oraz absolutorium Ludomirowi Handzlowi za 2019 r.
W Nowym Sączu komitet prezydenta Koalicja Nowosądecka wprowadził do Rady Miasta tylko 4 radnych i znajduje się w opozycji. Z kolei pomiędzy Klubami Prawa i Sprawiedliwości i Wybieram Nowy Sącz zawiązała się koalicja, która daje im większość w Radzie Miasta i jednocześnie zostawiając prezydenta bez większości w radzie.
Ludomir Handzel może spodziewać się referendum odwoławczego — Rada Miasta nie uchwaliła wobec niego wotum zaufania ani absolutorium z wykonania budżetu, a jego komitet znajduje się w opozycji. Jeżeli jednak referendum zostanie przeprowadzone, musi wziąć w nim udział 33,4% uprawnionych do głosowania mieszkańców Nowego Sącza.
Obecny prezydent: Ludomir Handzel
Liczba mieszkańców: | 83794 os. |
Budżet miasta: | 629 084 248 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 4115.73 zł |
DZIAŁANIA:
Nowosądecka Karta Seniora, Centrum Seniora, Kluby Seniora, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Nowosądeckie Forum Seniorów, "Środy z książką", Informator dla seniora, Powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2015 – 2020, Darmowa komunikacja miejska dla osób 70+, Dzienny Dom Seniora.
OPIS:
W Nowym Sączu większość miejskich działań koncentruje się wokół aktywizacji społecznej osób starszych. Działa Centrum Seniora, Kluby Seniora, Nowosądeckie Forum Seniorów czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dla seniorów organizowane są także „Środy z książką”, które cyklicznie gromadzą wszystkich miłośników literatury. Starsi mieszkańcy miasta korzystają z ulg w ramach Nowosądeckiej Karty Seniora, a przejazdy komunikacją miejską są darmowe dla wszystkich po ukończeniu 70. roku życia. Miasto wydaje także informator dla seniorów, który gromadzi w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje, numery alarmowe czy adresy instytucji miejskich. W 2019 r. uruchomiony został także Dzienny Dom Seniora. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych realizowane przez Nowy Sącz jest organizowane na podstawie powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2015 – 2020 w mieście Nowy Sącz.
DZIAŁANIA:
Akcja „Włącz się społecznie”, Centrum Aktywności Zawodowej, Aktywizacja zawodowa skierowana do różnych grup wiekowych.
OPIS:
W Nowym Sączu działania powiązane z miejscami pracy nakierowane są przede wszystkim na wsparcie osób bezrobotnych. Realizowana jest akcja „Włącz się społecznie!”, której celem jest aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców miasta, a przy Urzędzie Pracy działa Centrum Aktywizacji Zawodowej. Realizowane są też programy, które mają być odpowiedzią na problem bezrobocia wśród różnych grup wiekowych. W ich ramach odbywają się szkolenia dla osób do 30. roku życia, a także te skierowane do bezrobotnych, którzy ukończyli już 30 lat.
DZIAŁANIA:
Budowa nowego mostu heleńskiego, Rewitalizacja Parku Strzeleckiego, Nowy dworzec MPK, Przebudowa stadionu Sandecji, Remonty nawierzchni i ulic w mieście.
OPIS:
W Nowym Sączu dużą, oddaną w maju inwestycją była budowa mostu heleńskiego. Planowana jest także rewitalizacja Parku Strzeleckiego, a jesienią do użytku oddany ma zostać nowy dworzec autobusowy. Miasto stawia także na obiekty sportowe, czego przejawem może być przebudowa stadionu Sandecji, która przeprowadzona ma zostać w czterech etapach i zakończyć się z końcem 2020 roku. W ramach mniejszych inwestycji infrastrukturalnych Nowy Sącz stawia także na remonty nawierzchni i ulic m.in. Krakowskiej czy Librantowskiej.
DZIAŁANIA:
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Monitoring stanu jakości powietrza, Projekt "Poprawa jakości powietrza dla Miasta Nowego Sącza – etap II".
OPIS:
W Nowym Sączu opracowany został Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który jest dokumentem o charakterze strategicznym, a także Projekt "Poprawa jakości powietrza dla Miasta Nowego Sącza – etap II". W ramach projektu, który dofinansowany jest ze środków unijnych, organizowane są m.in. spotkanie dla mieszkańców „Czyste powietrze w naszych rękach” z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia oraz środowiska, które mają promować działania antysmogowe. Dodatkowo na stronie miasta można śledzić aktualną jakość powietrza.
DZIAŁANIA:
Sądecki Letni Festival, Nowosądecka Wakacyjna Strefa Relaksu, Jarmark Św. Małgorzaty, Festiwal Skowroneczek, Teatralia, Festiwal Filmowy Nowe Kino - Nowy Sącz, Siłownia pod chmurką, Oddanie ścieżki pieszo-biegowo-rowerowej nad rzeką Kamienica.
OPIS:
W Nowym Sączu liczne wydarzenia miejskie organizowane są na świeżym powietrzu w okresie letnim. W trakcie wakacji odbywa się Sądecki Letni Festival, miasto tworzy Wakacyjne Strefy Relaksu, które w 2019 r. zlokalizowane były w 4 punktach, a wszyscy aktywni mieszkańcy mogą korzystać z siłownik pod chmurką. W lipcu w Nowym Sączu odbywa się także Jarmark Św. Małgorzaty, który nawiązuje do średniowiecznych miejskich jarmarków. Wśród wydarzeń kulturalnych wskazać można ponadto: Teatralia, Festiwal Skowroneczek czy Festiwal Filmowy Nowe Kino - Nowy Sącz. W sierpniu 2019 r. została oddana do użytku trasa pieszo-biegowo-rowerowa o długości 2,5 km wzdłuż rzeki Kamienica.