ŁUKASZ KOMONIEWSKI

Prezydent Będzina

Łukasz Komoniewski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Łukasza Komoniewskiego
Wiek: 40 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 65.16%
-

24/09/2019

Prezydent Będzina – Łukasz Komoniewski – ma stabilną pozycję w mieście. Został wybrany na 3. kadencję, wygrywając w I turze ze znaczną przewagą, więc jeżeli nie zdecyduje się na pełnienie innej roli w polityce, to nie ma realnego zagrożenia dla jego pozycji w najbliższych wyborach.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Będzina uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Uchwałę poparło 17 radnych, 4 było przeciw. Dwóch radnych nie brało udziału w głosowaniu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Zwycięstwo komitetu wyborczego Prezydenta Łukasza Komoniewskiego (40,92% głosów) nie zagwarantowało mu większości w będzińskiej radzie (11 na 23 mandaty). Współpracę z prezydentem zadeklarowało jednak 5 radnych komitetu Wspólnie dla Będzina, możemy więc mówić o koalicji.

32.0%

Próg
do referendum

Prezydent Będzina cieszy się stabilną pozycją. Aby go odwołać, do referendum musiałoby przystąpić 32,0% mieszkańców Będzina uprawnionych do głosowania. Jest to jeden z wyższych progów, więc odwołanie prezydenta Łukasza Komoniewskiego jest mało prawdopodobne.

Będzin

Obecny prezydent: Łukasz Komoniewski

Liczba mieszkańców: 57067 os.
Budżet miasta: 257 021 768 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 3954.16 zł
3.7%

stopa bezrobocia

24.19

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

87.3%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4.5/10

DZIAŁANIA:

Będzińska Karta Seniora, Będziński Tydzień Seniora, Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, Juwenalia, Będziński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Usług Społecznych.

OPIS:

Będzin swoimi działaniami w znacznym stopniu wspiera seniorów, oferując m.in. bezpłatne szczepienia przeciwko grypie oraz zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku - dla uczestników uniwersytetu są organizowane także Juwenalia. Funkcjonuje również Będzińska Karta Seniora, która uprawnia do zniżek na warsztaty i zajęcia kulturalne i sportowe, tańszych biletów do muzeum i teatru oraz ulg na usługi będzińskich przedsiębiorców. Miasto organizuje także Będziński Tydzień Seniora, jak i również oferuje wsparcie dla mieszkańców 60+ w ramach Centrum Usług Społecznych. Brak informacji na temat dzialań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

2/10

DZIAŁANIA:

Przekierowanie do ofert pracy na stronie Urzędu Miasta.

OPIS:

Miasto w niewielkim stopniu wspiera rynek pracy. Na stronie miasta jedynie funkcjonuje przekierowanie do ofert pracy w Urzędzie Miejskim w Będzinie i jednostakch podległych oraz przekierowanie do Centralnej Bazy Ofert Pracy.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

3/10

DZIAŁANIA:

Nowe drogi i chodniki, zakup i montaż wiat przystankowych, oświetlenie uliczne, budowa parkingów.

OPIS:

Będzin podejmuje działania w obszarze komunikacji i infrastruktury, głównie inwestując w budowę nowych dróg i remonty starych. Z budżetu na 2019 r. zostało przeznaczone 775 tys. zł na przebudowę ul. Czesława Miłosza w Będzinie oraz 60 tys. zł na zakup i montaż wiat przystankowych. Na inwestycje dotyczące dróg, infrastruktury i parkingów - kapitalne remonty dróg, oświetlenie uliczne na terenie miasta oraz budowę dróg i parkingów - w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczy łącznie 703 777 zł.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

3.5/10

DZIAŁANIA:

Dotacje na wymianę starych pieców (tzw. kopciuchów) na nowe, program "Będzin w zgodzie z naturą", mapa jakości powietrza Airly na stronie miasta.

OPIS:

W ramach działań proekologicznych, miasto udziela dotacji na wymianę starych pieców (tzw. kopciuchów) na nowe, a także realizuje program "Będzin w zgodzie z naturą". W ramach programu podejmowane są działania typowo edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zmianę negatywnych zachowań prowadzących do degradacji środowiska i zagrażająych zdrowiu i życiu. Dodatkowo na stronie miasta możemy sprawdzić jakość powietrza na mapie Airly.

Kultura i rekreacja

5.5/10

DZIAŁANIA:

Dni Będzina, Lato w mieście, cykliczne wydarzenia miejskie z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka itd., przebudowa Bulwarów Czarnej Przemszy, nowa plaża w rejonie Brzozowicy, budowa tężni solankowych, nowe place zabaw i boiska, budowa Areny Będzin.

OPIS:

Będzin podejmuje szereg działań w obszarze kultury i rekreacji - m.in. organizuje obchody na Dzień Będzina, a także organizuje "Lato w mieście", a w ramch tego wydarzenia w muzem, blibliotece, ośrodku kultury, ośrodku sportu i rekreacji oraz międzyszkolnym ośrodku sportu. Dodatkowo w mieście odbywają się cykliczne wydarzenia z okazji np. Dnia Matki czy Dnia Dziecka. W trakcie jest także przebudowa Bulwarów Czarnej Przemszy, które mają być przyjznym miejscem do biesiadowania i wypoczynku. W 2018 r. powstała nowa plaża w rejonie Brzozowicy - w kolejnym etapie powstaną wodne atrakcje, basen oraz tężnia solankowa. Uzupełnieniem będzie nowa roślinność, wiata grillowa, ścieżka rowerowa oraz dodatkowe parkingi. Miasto również zamierza doposażyć oraz wybudować nowe place zabaw i boiska do siatkówki plażowej oraz streetball. Natomiast największą inwestycją będzie budowa Areny Będzin, czyli hali widowiskowo-sportowej u zbiegu ulic Sportowej i Piłsudskiego. Ta inwestycja będzie kosztować prawie 28 mln zł - budowa rozpoczęta w kwietniu, koniec planowany na sierpień 2020 r.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką