
Prezydenci miast coraz łatwiejsi do zmiany
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym otworzyła furtkę do prostszej drogi odwoływania prezydentów miast poprzez referendum. Obecnie dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania…
Prezydent Ostrołęki
Komitet wyborczy: | KWW Ostrołęka dla Wszystkich |
Wiek: | 40 lat |
Kadencja: | 1 |
Poparcie w 2018 roku: | 38.12% |
64.49% |
24/09/2019
Łukasz Kulik znacząco wygrał rywalizację z Januszem Kotowskim, sprawującym Urząd Prezydenta Ostrołęki przez 12 lat, i może być spokojny o swoją pozycję, jak i reelekcję w 2023.
Łukaszowi Kulikowi - Prezydentowi Ostrołęki nie udzielono ani wotum zaufania, ani absolutorium. Przeciwko przydzieleniu absolutorium było 13 radnych, "za" głosowało dziewięcioro.
W Ostrołęce prezydencki komitet Ostrołęka dla Wszystkich nie był w stanie zdobyć samodzielnej większości. Doszło jednak do zawiązania koalicji z radnymi Nasza Ostrołęka oraz Bezpartyjne Miasto Ostrołęka, co pozwala im na uzyskiwanie niezbędnej w głosowaniach większości.
Łukasz Kulik rozpoczął w 2018 r. swoją pierwszą kadencję i referendum w sprawie jego odwołania, nie wydaje się prawdopodobne. Jeżeli jednak doszłoby do głosowania, musiałoby wziąć w nim udział co najmniej 33,7% uprawnionych do głosowania mieszkańców Ostrołęki.
Obecny prezydent: Łukasz Kulik
Liczba mieszkańców: | 52055 os. |
Budżet miasta: | 377 723 022 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 5175.65 zł |
DZIAŁANIA:
Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Rada Seniorów, Kino Seniora, Ostrołęckie Spotkania Klubu Seniora, Dzienny Dom Senior+.
OPIS:
W Ostrołęce od 2014 r. działa Rada Seniorów, która współpracując z władzami miasta, ma być głosem jego najstarszych mieszkańców. Ostrołęccy seniorzy mogą brać udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także spotkaniach organizowanych w ramach Klubu Seniora. Wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 60. rok życia, raz w miesiącu mogą brać udział w darmowym seansie filmowym w Ostrołęckim Centrum Kultury. W mieście działa też Dzienny Dom Senior+.
DZIAŁANIA:
Działanie podstrefy w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Strefa Rozwoju Gospodarczego, Ulgi dla inwestorów.
OPIS:
W Ostrołęce działa podstrefa w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście funkcjonuje także Strefa Rozwoju Gospodarczego, która jest kompleksowo dostosowana do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. Ostrołęka, chcąc zachęcać inwestorów, oferuje ulgi w podatku od nieruchomości.
DZIAŁANIA:
Bezpłatna komunikacja miejska, Przebudowy dróg miejskich i wojewódzkich, System Roweru Miejskiego, Przebudowa stadionu.
OPIS:
W Ostrołęce działa bezpłatna komunikacja miejska. Miejskie inwestycje w infrastrukturę skupiają się głównie wokół remontów ulic m.in. Goworowskiej, Ostrowieckiej czy Słowackiego. Przebudowywane są także dogi wojewódzkie. Planowana jest także przebudowa miejskiego stadionu, która powinna rozpocząć się jeszcze w 2019 r.
DZIAŁANIA:
Program "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej na terenie Ostrołęki", "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęka", "Ostrołęka wolna od plastiku".
OPIS:
W Ostrołęce walka z zanieczyszczeniami powietrza podejmowana jest zarówno poprzez wymianę starych pieców i termomodernizację budynków w ramach projektu "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Ostrołęka", jak i poprzez stawianie na wymianę taboru autobusowego, darmową komunikację miejską czy uruchomiony wiosną 2019 r. system roweru miejskiego, a więc działania wpisujące się w program "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej na terenie Ostrołęki". Miasto pod hasłem „Ostrołęka wolna od plastiku” zrezygnowało w Urzędzie Miasta z plastikowych butelek z wodą na rzecz tych szklanych oraz stawia na świeże owoce, zamiast ciastek i słonych przekąsek.
DZIAŁANIA:
Festiwal Muzyczny "Ostrołęckie Operalia", EtnoSakralia Kurpiowskie, Dni Ostrołęki, Inqbator Teatralny, Budowa Multicentrum, Ostrołęcki Rower Miejski, Przebudowa Stadionu przy ul. Witosa.
OPIS:
W Ostrołęce, oprócz wydarzeń typowych dla niemal wszystkich miast jak Dni Ostrołęki odbywają się ciekawe wydarzenia powiązane ze sztuką operową ("Ostrołęckie Operalia") czy kulturą ludową („EtnoSakralia Kurpiowskie”, które odbywają się w 5 miejscowościach). Działania na rzecz kultury w Ostrołęce to także budowa Multicentrum (umowa na realizację podpisana w sierpniu 2018 r.), które ma być skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Ostrołęce od kwietnia 2019 r. działa także system roweru miejskiego.