MAŁGORZATA MAŃKA-SZULIK

Prezydent Zabrza

Małgorzata Mańka-Szulik
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Małgorzaty Mańki-Szulik
Wiek: 65 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 31.51%
51.59%

7/01/2020

Małgorzata Mańka-Szulik w ostatnich wyborach samorządowych starcie wyborcze wygrała dopiero w II turze, minimalnie pokonując kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, Agnieszkę Rupniewską, (51,59% do 48,41%). Niewielka wygrana oraz fakt, że to już 4. kadencja Mańki-Szulik wświadczą o tym, że według nas obecnej Prezydent Zabrza nie uda się uzyskać reelekcji.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Zabrza tylko jednym głosem przewagi otrzymała absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Za przyjęciem uchwały było 13 radnych, a 12 było przeciw.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Małgorzata Mańka-Szulik i jej komitet wyborczy zdobyli tylko 7 mandatów w Radzie Miasta. W praktyce może jednak liczyć na 13 głosów, ponieważ współpracuje z radnymi z Prawa i Sprawiedliwości oraz z radnymi Kukiz'15. Taki układ sił daje jej większość potrzebną do skutecznego rządzenia.

21.5%

Próg
do referendum

Mimo bardzo niskiej koniecznej frekwencji do uznania ważności referendum, odbycie się głosowania za odwołaniem Małgorzaty Mańka-Szulik jest raczej mało prawdopodobne. Prezydent jest na swoim stanowisku już od 2006 roku, trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich wyborach jej poparcie było dużo słabsze niż w dwóch wcześniejszych, kiedy to wygrywała już w pierwszej turze.

Zabrze

Obecny prezydent: Małgorzata Mańka-Szulik

Liczba mieszkańców: 173374 os.
Budżet miasta: 1 007 766 302 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4490.42 zł
5.1%

stopa bezrobocia

17.61

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

92.90%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6/10

DZIAŁANIA:

Program „Zabrzański Senior 65+”, Klub Seniora, „Z inkluzją na Ty- środowiskowy model wsparcia dorosłych” Powiatowa Społeczna Rada przy Prezydencie Miasta Zabrze, Koordynator ds. Osób Niepełnosprawnych, Klub Integracji Społecznej.

OPIS:

Zabrze jest przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym. Dla seniorów działa program „Zabrzański Senior 65+”, który zachęca ich do aktywności poprzez zniżki do kina, teatru czy nawet fryzjera, jak i również Klub Seniora. Władze miasta także inicjują różne programy dla osób niepełnosprawnych, którzy dostają też pomoc w Klubie Integracji Społecznej, a o ich interesy dba Koordynator ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomocy ze strony miasta jest w tych obszarach dużo, jedyne czego brakuje to wydarzenia rekreacyjne, które integrowałyby osoby starsze i niepełnosprawne z resztą społeczeństwa.

Wspieranie miejsc pracy

6/10

DZIAŁANIA:

Zabrzańskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, Piknik w Rytmie Firmy, Projekt „PAKIET NA START".

OPIS:

Władze miasta podejmują działania na rzecz przedsiębiorczości i wspierania miejsc pracy. Przykładem tego jest projekt „PAKIET NA START", który ma aktywizować zawodowo osoby bezrobotne poprzez przygotowywanie ich do zakładania działalności gospodarczej. W ramach projektu odbywają się nie tylko szkolenia, można też dostać dotację i kilkumiesięczne wsparcie finansowe. Stałą instytucją wspomagającą biznes jest Zabrzańskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą brać udział w szkoleniach o tym, jak napisać biznesplan albo jakie zasady należy spełniać, aby zatrudniać pracownika.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

7/10

DZIAŁANIA:

Remont oddziałów pediatrycznych w Szpitalu Klinicznym nr 1, Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów w Szpitalu Miejskim, Oddanie do użytku 2 żłobków, Modernizacja i budowa ulic, Remont wiaduktu, Budowa nowego osiedla przy ul. Trocera.

OPIS:

W Zabrzu buduje się nie tylko drogi. Dla najmłodszych mieszkańców do użytku zostały oddane dwa żłobki, dla nich zostały również wyremontowane 4 oddziały pediatryczne. W Szpitalu Miejskim powstał Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów, co może w dużym stopniu usprawnić pracę lekarzy. Władze miasta wspomogły też Zabrzan w dostępie do mieszkań w przystępnych cenach poprzez budowę osiedla przy ul. Trocera.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

8/10

DZIAŁANIA:

Program „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Zabrze”, Akcja „Posprzątaj okolicę, zyskaj czystą dzielnicę”, Kampania edukacyjna „Nie śmiecimy- sprzątamy – zmieniamy”, Nagroda "EKOLAURY".

OPIS:

Zabrze stara się być miastem ekologicznym, w 2019 roku zostało uhonorowane przez Polską Izbę Ekologii nagrodą ,,EKOLAURY’’. Władze miasta realizują program „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Zabrze” i w jego ramach wspierają mieszkańców w wymianie starych źródeł ciepła. „Posprzątaj okolicę, zyskaj czystą dzielnicę” to akcja zbierania odpadów komunalnych, która cyklicznie odbywa się w różnych dzielnicach z udziałem społeczności lokalnej.

Kultura i rekreacja

8/10

DZIAŁANIA:

Lodowisko miejskie, Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy, Rajd Renifera, Program „Aktywne Zabrze”, Festiwal Restauracji, Skarbnikowe Gody - Święto Miasta Zabrze, Summer Festival Zabrze.

OPIS:

Mieszkańcy Zabrza często spotykają się na obchody świąt lokalnych takich jak Skarbnikowe Gody, czyli Święto Miasta Zabrze. Odbywa się na nich parada, piknik rodzinny, koncerty, gry i zabawy. Dużym wydarzeniem jest Summer Festival Zabrze, który stanowi cykl letnich koncertów. Dla miłośników jedzenia i wspierania lokalnych restauratorów organizowany jest Festiwal Restauracji. Dodatkowo Zimą można skorzystać z miejskich lodowisk, zobaczyć Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy, czy wziąć udział w Rajdzie Renifera.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką