
Szanse na zmianę prezydenta w 20 największych miastach
Zbliżająca się połowa kadencji samorządowej to dobry moment, by zacząć dyskusję na temat przyszłości prezydentów polskich miast w wyborach w…
Prezydent Katowic
Komitet wyborczy: | KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa |
Wiek: | 45 lata |
Kadencja: | 2 |
Poparcie w 2018 roku: | 55.41% |
- |
24/09/2019
Prezydent Katowic wygrał w I turze ze znaczną przewagą oraz to dopiero jego II kadencja – to pokazuje, że może być on pewny swojej reelekcji. Nawet poparcie Prawa i Sprawiedliwości nie pozwoliło kandydatowi opozycji, by realnie powalczyć o miasto, więc Marcin Krupa może byc być spokojny wyniku.
26 z 28 radnych poparło prezydenta Katowic i otrzymał on wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 r. Byli to 10 radnych Klubu Koalicja Obywatelska Katowice, 11 radnych Klubu Forum Samorządowe i Marcin Krupa, 4 radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz niezrzeszony radny.
W Katowicach Rada Miasta zdominowana jest przez radnych Koalicji Obywatelskiej nieprzychylnej prezydentowi. Komitet prezydenta KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa może liczyć jednak na koalicyjne wsparcie ze strony Prawa i Sprawiedliwości (łącznie 16 mandatów na 28), które już przed wyborami samorządowymi udzieliło poparcia M. Krupie i nie wystawiło swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta.
By skutecznie przeprowadzić referendum w sprawie odwołania Marcina Krupy, musiałoby wziąć w nim udział 30,9% uprawnionych do głosowania. Zwycięstwo Prezydenta w I turze w 2018 r., a także jego dopiero druga kadencja, podpowiadają, że takie referendum w Katowicach nie będzie miało miejsca.
Obecny prezydent: Marcin Krupa
Liczba mieszkańców: | 292774 os. |
Budżet miasta: | 2 414 675 130 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 6175.8 zł |
DZIAŁANIA:
Projekt „Wzmocnienie systemu wsparcia osób w wieku senioralnym i ich środowiska rodzinnego”, Informator dla seniorów, Kultura 60+, Sportowy Uniwersytet Seniora, Kluby Seniora, Rada Seniorów, Program Aktywni Seniorzy, Miejski program działań na rzecz osób niepełnosprawnych, Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka.
OPIS:
W zakresie polityki senioralnej miasto działa się bardzo aktywnie - m.in. realizuje projekt „Wzmocnienie systemu wsparcia osób w wieku senioralnym i ich środowiska rodzinnego”, mający na celu aktywizację społeczną, edukacyjną i kulturalną osób w wieku senioralnym, wydaje informator dla seniorów, a także w trosce o życie kulturalne osób starszych, realizuje program "Kultura 60+". Ponadto w Katowicach działa Sportowy Uniwersytet Seniora, Rada Seniorów oraz Kluby Seniora. Natomiast w trosce o osoby niepełnosprawne stworzony został miejski program działań na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i również można uzyskać jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.
DZIAŁANIA:
Forum Młodych RIG w Katowicach, Program „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście", Ekonomiczne Forum Młodych.
OPIS:
Katowice w znacznym stopniu wspierają rozwój rynku pracy, m.in. poprzez realizację programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście", którego założeniem jest rozwijanie kompetencji młodych przedsiębiorców oraz współpraca środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz ludzi młodych. Dodatkowo przez Forum Młodych RIG organizowane są spotkania, skierowane do młodych ludzi, którzy są zainteresowani tematyką przedsiębiorczości.
DZIAŁANIA:
Rozbudowa dróg i węzłów przesiadkowych, System rowerów miejskich, Bezpłatna komunikacja dla uczniów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
OPIS:
Rozbudowa dróg oraz węzłów przesiadkowych to główne działania miasta w obszarze komunikacji i infrastruktury. Ponadto, by szybko i łatwo poruszać się po mieście, funkcjonuje system rowerów miejskich. Z kolei uczniowie w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji.
DZIAŁANIA:
Monitoring jakości powietrza w mieście, "Plan gospodarki niskoemisyjnej", Plan redukcji hałasu w Katowicach, Portal „Energia i Środowisko w Katowicach”, Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej.
OPIS:
Katowice są narażone na wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, więc prowadzą szereg działań, aby walczyć ze smogiem - m.in. stałe monitorowanie jakości powietrza w mieście, czy opracowanie jako jedno z pierwszych miast "Planu gospodarki niskoemisyjnej". Ważną rolę pełno także portal "Energia i Środowisko w Katowicach" - jest działaniem edukacyjnym i ma za zadanie stać się źródłem informacji na temat dość skomplikowanych spraw określanych jako „Energetyka komunalna”. Dodatkowo miasto inwestuje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz opracowało plan redukcji hałasu w Katowicach.
DZIAŁANIA:
Budowa basenów, Program "Lokal na Kulturę", Budowa hali sportowej, Wiele festiwali i spotkań z ciekawymi osobami.
OPIS:
Miasto oferuje swoim mieszkańcom spędzanie czasu wolnego, uczestnicząc w wielu różnych festiwalach, czy spotkaniach z ciekawymi osobami. Dodatkowo działa program "Lokal na Kulturę", czyli konkurs, który organizuje miasto, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą - mając ciekawy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, magistrat udostępnia wynajem wybranych lokali w atrakcyjnych cenach. Ma to na celu zmianę wizerunku miasta, ze stereotypowej stolicy węgla na ważny i prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny. Katowice dbają także o to, by mieszkańcy mieli szeroki wybór miejsc do rekreacji, m.in. poprzez budowę basenów w trzech nowych lokalizacjach oraz budowę hali sportowej.