Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

MAREK WOJTKOWSKI

Prezydent Włocławka

Marek Wojtkowski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Wiek: 53 lat
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 26.25%
63.00%

24/03/2020

Jest to 2. kadencja Marka Wojtkowskiego jako Prezydenta Włocławka, jednak w 2018 r. prezydent wygrał starcie dopiero w II turze wyborów (63,00% poparcia). Jego głównym przeciwnikiem jest PiS, ale póki co oceniamy pozycję M. Wojtkowskiego na stabilną, ponieważ nie ma przesłanek, by brać pod uwagę pojawienie się znaczącego kontrkandydata z Prawa i Sprawiedliwości lub, by PiS zdobyło większość w mieście.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu po zaprezentowaniu raportu o stanie Miasta Włocławka za 2019 r., Rada Miasta przyznała absolutorium. Włodarz Włocławka otrzymał także wotum zaufania. Nie obyło się jednak bez krytyki opozycji złożonej z członków klubu PiS.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Wynik wyborów do Rady Miasta nie był korzystny dla Prezydenta, ponieważ Koalicja Obywatelska zdobyła tylko 8 mandatów. Najwięcej głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość, które ma we Włocławku 9 radnych. W tej sytuacji poszukiwano koalicji, która ostatecznie zawiązała się pomiędzy Koalicją Obywatelską, Sojuszem Lewicy Demokratycznej i KWW Włocławianie. Trzy komitety mają wspólnie 16 mandatów, a więc mogą samodzielnie podejmować decyzje.

25.4%

Próg
do referendum

Marek Wojtkowski sprawuje obecnie drugą kadencję jako Prezydent i ma dobre relacje z Radą Miasta. Próg do referendum we Włocławku jest niski, wynosi tylko 25,4%, mimo tego pozycja Prezydenta jest stabilna i nic nie wskazuje na to, aby miało odbyć się referendum odwoławcze.

Włocławek

Obecny prezydent: Marek Wojtkowski

Liczba mieszkańców: 109883 os.
Budżet miasta: 670 924 145 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4505.60 zł
9.0%

stopa bezrobocia

26.07

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

87.2%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7.5/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, „Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia, zamieszkałych na terenie miasta Włocławek”, Senioralia, Kluby Seniora, Włocławska Karta Seniora, Włocławski Informator Seniora, Otworzenie żłobka integracyjnego, Powołanie Pełnomocnika Prezydenta Miasta do spraw Osób z Niepełnosprawnościami, Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych, Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

OPIS:

Włocławscy seniorzy są aktywnie wspierani przez samorząd, a o ich interesy dba Rada Seniorów. Ważną inicjatywą miasta jest program szczepień przeciwko grypie oferujący bezpłatne szczepienia dla starszych osób. Włocławska Karta Seniora aktywizuje mieszkańców, którzy ukończyli 60 rok życia. Poprzez zniżki zachęca ich do korzystania z kulturalnej oferty miasta, ale też umożliwia im tańsze skorzystanie np. z usług fryzjera. Osoby niepełnosprawne również otrzymują wsparcie od miasta i są reprezentowane przez specjalne instytucje. Przy Prezydencie działa Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, powołana została też specjalna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Oprócz tego mogą oni liczyć na praktyczne działania, takie jak otwarcie żłobka integracyjnego, który jest przystosowany do sprawowania opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami.

Wspieranie miejsc pracy

6.5/10

DZIAŁANIA:

„Włocławski Inkubator Innowacyjności i Przedsiębiorczości”, Program „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych we Włocławku i powiecie włocławskim”, Tydzień Przedsiębiorczości.

OPIS:

Najważniejszą instytucją w mieście, która działa na rzecz przedsiębiorczości jest „Włocławski Inkubator Innowacyjności i Przedsiębiorczości”. Jest to miejsce, gdzie młodzi właściciele firm mogą tanio otrzymać dostęp do powierzchni produkcyjnych czy wyposażenia biurowego. Można również udać się tam po poradę w sprawach prawnych czy finansowych lub wziąć udział w darmowych szkoleniach, np. dotyczących pozyskiwania dotacji unijnych. Osoby bezrobotne są wspierane w ramach programu „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych we Włocławku i powiecie włocławskim", który wspiera szczególnie grupy najbardziej zagrożone brakiem pracy, czyli osoby powyżej 50 roku życia, kobiety i osoby niepełnosprawne.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, Strategia Rozwoju Miasta Włocławek 2020+, Remonty ulic, Nowy parking w centrum miasta.

OPIS:

Włocławek prężnie się rozwija, zwłaszcza poprzez realizację Gminnego Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. W jego ramach organizowane są konkursy na dotacje dla przedsiębiorców i dla nich przeznaczane są nowe lokale użytkowe, a także oferowana jest m.in. pomoc finansowa na rewitalizacje kamienic. Aby pomóc kierowcom, władze wybudowały nowy parking w centrum miasta oraz prowadzą remonty dróg.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

Akcja sadzenia drzewek, Ekologiczny patrol, Akcja nieodpłatnych badań technicznych pojazdów pod hasłem „Bezpieczeństwo i ekologia”.

OPIS:

Miasto walczy ze smogiem akcjami takimi jak nieodpłatne badania techniczne pojazdów, które upoważniają kierowców do darmowych przeglądów, mających na celu nie tylko sprawdzenie bezpieczeństwa samochodów, ale także kontrolę ich wpływu na środowisko. We Włocławku działa Ekologiczny patrol, który reaguje w przypadkach zatruwania powietrza przez mieszkańców, np. poprzez palenie w piecu odpadów. Oprócz tego władze sporadycznie sadzą drzewka.

Kultura i rekreacja

6.5/10

DZIAŁANIA:

Centrum Kultury Browar B, Dni Włocławka, Lodowisko miejskie, Włocławski Bieg Nocny, Anwil Półmaraton Włocławek 2019, Akcja „Włocławek jak z bajki", Spotkanie literackie „Łasuch w bibliotece”.

OPIS:

Mieszkańcy Włocławka mają okazję do uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Centrum Kultury Browar B, gdzie regularnie odbywają się koncerty, warsztaty i wykłady. Dni Włocławka to obchody wypełnione koncertami popularnych polskich artystów i zabawami dla najmłodszych. Włocławianie mogą także brać udział w wydarzeniach sportowych takich jak Włocławski Bieg Nocny oraz korzystać z lodowiska miejskiego w miesiącach zimowych.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką