MIROSŁAW POBŁOCKI

Prezydent Tczewa

Mirosław Pobłocki
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Porozumienie na Plus
Wiek: 58 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 42.07%
66.84%

24/09/2019

Mirosław Pobłocki nie może być pewny swojej reelekcji. W przeciwieństwie do wyborów w 2014, w ostatnich wyborach potrzebował dwóch tur, by kierować miastem na 3. kadencję. Tczew może być potencjalnie jednym z miast, w którym może dojśc do zmiany prezydenta.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Tczewscy radni jednogłośnie uchwalili absolutorium dla Prezydenta Mirosława Pobłockiego za wykonanie budżetu miasta w 2019 r. Prezydent otrzymał również wotum zaufania.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W Tczewie Porozumienie na Plus Prezydenta Mirosława Pobłockiego nie uzyskało samodzielnej większości w Radzie Miasta. Jednak zarówno w kwestii absolutorium, jak i wotum zaufania oraz budżetu radni głosowali jednomyślnie, można więc przyjąć, że w Radzie Miasta Tczew zawiązała się szeroka współpraca wszystkich ugrupowań.

23.7%

Próg
do referendum

W Tczewie radni jednogłośnie głosowali nad wotum zaaufania Prezydenta Mirosława Pobłockiego oraz absolutorium - nic nie wskazuje więc na groźbę referendum odwoławczego. Jeżeli jednak by do niego doszło, wystarczyłoby 23,7% uprawnionych do głosowania, żeby jego rozstrzygnięcie uznane zostało za wiążące — to drugi najniższy próg w zestawieniu Lokalnej Polityki.

Tczew

Obecny prezydent: Mirosław Pobłocki

Liczba mieszkańców: 59951 os.
Budżet miasta: 277 376 936 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4663.54 zł
5.4%

stopa bezrobocia

20.11

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

90.2%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4/10

DZIAŁANIA:

Tczewski Klub Senior, Spartakiada Seniorów, Coroczny letni wypoczynek dla seniorów w Zespole Opiekuńczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych.

OPIS:

W Tczewie seniorzy mogą spędzać wolny czas w Tczewskim Klubie Seniora, a co roku organizowana jest tak zwana "Spartakiada Seniorów" czyli impreza sportowa, podczas której drużyny seniorów rywalizują ze sobą w różnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Chętni mogą skorzystać także z letniego wypoczynku dla seniorów w Zespole Opiekuńczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z kolei osobom niepełnosprawnym Tczew oferuje usługi opiekuńcze.

Wspieranie miejsc pracy

3/10

DZIAŁANIA:

Regionalne programy aktywizacji, Oferty pracy i ogłoszenia rekrutacyjne na stronie miasta, Podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

OPIS:

Tczew w niewielki stopniu angażuje się w obszarze rynku pracy. Miasto wprowadza jedynie regionalne programy aktywizacyjne. Na stronie internetowej Miasta Tczew można jednak znaleźć aktualne oferty pracy i ogłoszenia rekrutacyjne. Miasto jest także podstrefą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zrzesza inwestorów z Pomorza.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6.5/10

DZIAŁANIA:

"Miasto dla rowerów", „Polityka rowerowa miasta Tczew do roku 2020”, Darmowa komunikacja miejska dla osób 70+, Przebudowa dworca kolejowego, Rozbudowa parkingu w ramach Transportowego Węzła Integracyjnego, Przebudowa i rewitalizacja ulic na terenie miasta.

OPIS:

Tczew aktywnie angażuje się w rozwój infrastruktury rowerowej. Władze miasta przyjęły „Politykę rowerową miasta Tczew do roku 2020”, w ramach której wdrażany jest program „Miasto dla rowerów”. Tczew oferuje osobom powyżej 70. roku życia darmowe przejazdy komunikacją miejską. Kluczowymi inwestycjami w mieście są z kolei przebudowa dworca kolejowego, rozbudowa parkingu w ramach Transportowego Węzła Komunikacyjnego w Tczewie oraz liczne rewitalizacje i przebudowy ulic na terenie miasta.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

4.5/10

DZIAŁANIA:

Budowa stacji ładowania autobusów elektrycznych, Monitoring jakości powietrza, Rewitalizacja Parku Miejskiego.

OPIS:

W ramach działania na rzecz walki ze smogiem miasto Tczew inwestuje w bezemisyjny transport miejski i obecnie buduje stację ładowania autobusów elektrycznych. Miasto na bieżąco monitoruje także stan jakości powietrza. Rewitalizacja Parku Miejskiego to z kolei działania na rzecz zieleni miejskiej.

Kultura i rekreacja

6.5/10

DZIAŁANIA:

System rowerów miejskich, Kino letnie pod chmurką, Budowa basenu, Budowa stadionu lekkoatletycznego, Grand Off Najlepsze Niezależne Filmy Świata, Lato w mieście, Sieć siłowni zewnętrznych, 1,6 mln zł na miejskie tereny rekreacji.

OPIS:

Tczew realizuje szereg wydarzeń i festiwali, w tym m.in. Grand Off Najlepsze Niezależne Filmy Świata, kino letnie pod chmurką czy serię wydarzeń kulturalnych w okresie wakacyjnym w ramach Lata w mieście. Miast wkłada także dużo energii w rozwój infrastruktury rekreacyjnej. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z systemu rowerów miejskich i siłowni zewnętrznych, a w planach jest budowa nowego basenu i stadionu lekkoatletycznego. Dodatkowo w 2019 roku miasto otrzymało 1,6 mld zł na rewitalizację i budowę nowych miejsc rekreacji.

Sondaże w miastach

Tczew: Potrzeba zmiany w mieście (07.2018)
Zdecydowanie nie - 10.17%
Raczej nie - 8.09%
Ani tak ani nie - 24.12%
Raczej tak - 15.15%
Zdecydowanie tak - 45.84%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
504

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką