PIOTR GRZYMOWICZ

Prezydent Olsztyna

Piotr Grzymowicz
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Piotra Grzymowicza
Wiek: 67 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 33.78%
54.47%

24/09/2019

Według badań IBS w Olsztynie potrzebna jest zmiana i podobnie jak było to w Kielcach jest to zapowiedź zmiany prezydenta przy okazji najbliższych wyborów. Prezydent Grzymowicz, jeśli zdecyduje się na start, będzie miał z pewnością mocniejszego kontrakandydata, niż Czesława Małkowskiego, który mimo kolejnych porażek blokował innych kontrkandytów, będących w stanie pokonać Grzymowicza.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Piotr Grzymowicz otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 r. "Za" przy wotum zaufania głosowało 15 radnych, a sześcioro było przeciwnych. W przypadku absolutorium Prezydent Olsztyna otrzymał je głosami 17 radnych.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W Olsztynie komitet Prezydenta Piotra Grzymowicza nie zdobył samodzielnej większości w Radzie Miasta. Doszło jednak do zawiązania koalicji z radnymi Koalicji Obywatelskiej (łącznie 13 na 25).

29.3%

Próg
do referendum

W porównaniu z innymi miastami w zestawieniu Lokalnej Polityki konieczna frekwencja, by odwołać Prezydenta Piotra Grzymowskiego jest niższa niż zazwyczaj — sięga 29,3% uprawnionych do głosowania. Próba odwołania włodarza miasta wydaje się jednak mało realna.

Sondaże polityczne

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Olsztyn: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 08-09.10.2018)
Piotr Grzymowicz - 32.29% KWW Piotra Grzymowicza
Czesław Jerzy Małkowski - 19.30% KWW Czesława Jerzego Małkowskiego
Michał Wypij - 13.92% Prawo i Sprawiedliwość
Monika Falej - 6.33% KWW Wspólny Olsztyn
Beata Bublewicz - 4.11% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Krzysztof Kacprzycki - 2.22% SLD Lewica Razem
Andrzej Maciejewski - 0.95% Kukiz 15
Tomasz Pitura - 0.63% KWW Olsztyn Kocham
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 20.25%
Data:
08/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
504

Olsztyn

Obecny prezydent: Piotr Grzymowicz

Liczba mieszkańców: 171979 os.
Budżet miasta: 1 292 540 360 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5018.92 zł
2.7%

stopa bezrobocia

21.82

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

97.1%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

Rada Olsztyńskich Seniorów, Informator Olsztyńskiego Seniora, Olsztyńska Karta Seniora, Miejsca przyjazne seniorom, "Gwiazdka dla Seniora", „Bezpieczny Senior”, "Koperta Życia", Spotkania z lekarzami specjalistami, Telefon życzliwości dla seniora, Kursy komputerowe.

OPIS:

W Olsztynie działania realizowane dla seniorów wpisują się w standardy, które stają się udziałem coraz większej części miast. Olsztyńska Karta Seniora uprawnia do szeregu zniżek wszystkich, którzy ukończyli 60 lat, a także do darmowych przejazdów komunikacją miejską mieszkańców od 70. roku życia. Miasto wyróżnia także te instytucje, które wyróżniają się na tle innych wsparciem oferowanym osobom starszym. Seniorzy w Olsztynie mają swoją reprezentację w ramach funkcjonującej Rady Seniorów. Działania informacyjne i edukacyjne skierowane do starszych mieszkańców Olsztyna to przede wszystkim Informator Olsztyńskiego Seniora, a także spotkania edukacyjno-profilaktyczne „Bezpieczny Senior” czy kursy komputerowe. W mieście działa też „Telefon życzliwości dla seniora” gdzie oferowane są bezpłatne porady psychologiczne oraz prawne. Troska o zdrowie olsztyńskich seniorów jest realizowana w ramach „Koperty życia” z najważniejszymi informacjami o osobie starszej dla służb medycznych, a także spotkań osób starszych z lekarzami specjalistami.

Wspieranie miejsc pracy

4/10

DZIAŁANIA:

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Punkt Konsultacyjny Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

OPIS:

W Olsztynie działa Park Naukowo-Technologiczny, a miasto wchodzi w ramy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach programu propagowania przedsiębiorczości Urzędu Miasta Olsztyna uruchomiony został Punkt Konsultacyjny Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W ramach punktu osoby, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z biznesem, mogą raz w tygodniu skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Bezpłatna komunikacja dla osób od 70. roku życia i uczniów szkół podstawowych, Wymiana taboru autobusowego, Rewitalizacja zajezdni trolejbusowej, Budowa węzła przesiadkowego, Olsztyński Rower Miejski, Budowy dróg.

OPIS:

W Olsztynie działa bezpłatna komunikacja dla osób od 70. roku życia i uczniów szkół podstawowych, a mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej zachęcać mają nowe autobusy, budowa nowego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS czy rewitalizacja zajezdni trolejbusowej. W mieście powstaje też nowa linia tramwajowa. Dla aktywnych Olsztyn stawia na Olsztyński Rower Miejski oraz nową trasę rowerową wzdłuż rzeki Łyny tzw. Łynostradę. Inwestycje infrastrukturalne w Olsztynie to także budowa ulic m.in. Pstrowskiego i Partyzanów oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 598.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7/10

DZIAŁANIA:

Budowa miejskich plantów, Projekt "Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Olsztyna", Sadzenie japońskich wiśni sakura w Centralnym Parku, Skwer przy ul. Moniuszki, Nasadzenia zielni przy kolejnych ulicach miasta.

OPIS:

Olsztyn stawia przede wszystkim na tworzenie nowych przestrzeni zieleni dla swoich mieszkańców. W 2018 r. uruchomione zostały miejskie planty, a także nowy skwer przy ul. Moniuszki. Z kolei w 2019 r. wśród nowych nasadzeń pojawiły się wiśnie sakura w Parku Centralnym, 400 drzew wzdłuż ulic Towarowej i Partyzantów, a na jesień planowane jest pojawienie się drzew przy kolejnych ulicach w mieście za kwotę 50 tys. zł. W ramach walki ze smogiem realizowany jest „Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Olsztyna" w ramach którego miasto dofinansowuje wymianę starych pieców węglowych na nowe, przyjazne dla środowiska źródła ciepła, lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

„Drugie życie Parku Jakubowo – kultura w Parku”, Teatr przy Stoliku, Olsztyńskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY, Olsztyńskie Lato Artystyczne, Cavata na olsztyńskim zamku, Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem, Warmiński Jarmark świąteczny, Olsztyn Green Festival, Siłownie na świeżym powietrzu.

OPIS:

W Olsztynie wśród wydarzeń miejskich organizowanych dla mieszkańców wskazać można na „Drugie życie Parku Jakubowo – kultura w Parku”, Olsztyńskie Lato Artystyczne, które trwa od połowy czerwca aż do końca września czy Cavata na olsztyńskim zamku, podczas której odbywają się spotkania połączone z wykładami o dziełach sztuki z muzeum. Sporo dzieje się też w kontekście teatru, wydarzenia takie jak Teatr przy Stoliku (czytanie dramatów przez aktorów), Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY to niewątpliwe wizytówki miasta. Latem mieszkańcy mogą wziąć udział w „Wakacyjnych czwartkach z Mikołajem Kopernikiem”, w których trakcie zwiedzanie Muzeum Warmii i Mazur odbywa się z odegranym przez aktora Mikołajem Kopernikiem, zimą z kolei czeka na nich Warmiński Jarmark Świąteczny.

Sondaże w miastach

Olsztyn: Potrzeba zmiany w mieście (10.2018)
Zdecydowanie nie - 3.89%
Raczej nie - 5.74%
Ani tak ani nie - 20.49%
Raczej tak - 17.83%
Zdecydowanie tak - 52.05%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
504

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką