Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

PIOTR KORYTKOWSKI

Prezydent Konina

Piotr Korytkowski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Wiek: 53 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 24.53%
55.81%

20/03/2020

Piotr Korytkowski urząd Prezydenta Konina sprawuje od 2018 r. i jego pozycja jest stabilna. Starcie udało mu się wygrać w II turze wyborów (55:45), gdzie mierzył się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Za 3 lata wszystko będzie zależało więc od pozycji PiS w Koninie – w 2019 r. uzyskało poparcie 42,22%, więc jest niewielkie zagrożenie.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Podczas sesji Rady Miasta udzielono wotum zaufania oraz absolutorium Piotrowi Korytkowskiemu za wykonanie budżetu w 2019 r. "Za" było 12 radnych, dziewięcioro głosowało przeciwko, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Mimo tego, że Prezydent był z początku niechętny do współpracy z innymi komitetami, sytuacja zmusiła go do zawiązania większościowej koalicji z: Prawo i Sprawiedliwość, Konin Miasto na TAK i jednego radnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Opozycyjna koalicja rozpadła się, obecnie mówi się o współpracy Koalicji Obywatelskiej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Nie wiadomo, jak długo taki układ sił się utrzyma.

28.8%

Próg
do referendum

Jacek Korytkowski sprawuje swoją pierwszą kadencję, mało prawdopodobna jest mobilizacja 28,8% uprawnionych do glosowania mieszkańców do wzięcia udziału w referendum odwoławczym. Pozycja Prezydenta nie jest jednak bardzo silna ze względu na zmieniające się układy w Radzie Miasta, przez co nie otrzymał ani absolutorium, ani wotum zaufania.

Konin

Obecny prezydent: Piotr Korytkowski

Liczba mieszkańców: 73522 os.
Budżet miasta: 537 458 363 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4512.5 zł
5.5%

stopa bezrobocia

23.22

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

87.3%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Konińska Karta Seniora, Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Program „Aktywny Samorząd”.

OPIS:

Seniorzy mają w Koninie własną Radę oraz mogą korzystać z ulg oferowanych w ramach Konińskiej Karty Seniora. Miasto realizuje program „Aktywny Samorząd” mający na celu znoszenie barier, które ograniczają osoby niepełnosprawne w dostępie do życia społecznego, czyli np. do edukacji i pracy. W tym celu dla uczestników przewidziano różne formy wsparcia, m.in. pokrycie kosztów uzyskania prawa jazdy czy zakup specjalnego sprzętu inwalidzkiego.

Wspieranie miejsc pracy

5.5/10

DZIAŁANIA:

Akademia Młodej Przedsiębiorczości, Bezpłatne szkolenia, Program Wspierania Przedsiębiorczości w Koninie na lata 2020-2022, Tworzenie terenów inwestycyjnych, Zwolnienia z podatków.

OPIS:

Konin znalazł się w pierwszej 10 najbardziej atrakcyjnych miast dla inwestorów w raporcie „Small town, big deal” przygotowanym przez firmy JLL, Hillwood i Manpower. Miasto zostało pozytywnie ocenione ze względu na rynek pracy i warunki finansowe. Aby zachęcić przedsiębiorców, miasto stworzyło tereny inwestycyjne dla deweloperów przemysłowych, co więcej oferuje im zwolnienia z podatku od nieruchomości i dochodowego. Samorząd regularnie organizuje bezpłatne szkolenia, m.in. z ochrony danych osobowych czy z przepisów podatkowych.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Bezpłatna komunikacja dla uczniów szkół ponadpodstawowych, Nowe mieszkania komunalne, Remonty dróg, Zakup autobusów elektrycznych.

OPIS:

Samorząd aktywnie inwestuje w budowę i remonty dróg. Rozszerzono grupę osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską, wcześniej były to małe dzieci i uczniowie szkół podstawowych, teraz dołączyli do nich uczniowie szkół ponadpodstawowych. Miasto podpisało umowę o odbiór 6 elektrycznych autobusów, które pojawią się na ulicach Konina w połowie 2020 roku.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

„Konin. Zielone Miasto Energii. Program na 2020-2030”, Akcja „Wymień odpady na wrzosy”, Hotel dla owadów, Akcja „Eco Choinka”.

OPIS:

Konin chce być miastem ekologicznym, w tym celu opracowano dokument „Konin. Zielone Miasto Energii. Program na 2020-2030”, który zakłada transformację energetyczną i poprawę warunków życia mieszkańców. Oprócz tego samorząd organizuje różne akcje proekologiczne, np. „Wymień odpady na wrzosy”, pozwalającemu mieszkańcom na wymię określonych ilości odpadów na roślinki. Aby chronić bioróżnorodność, w mieście pojawił się „hotel dla owadów”.

Kultura i rekreacja

5/10

DZIAŁANIA:

Konińska Masa Rowerzystów, Jazzonalia, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty", Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, Festiwal Kultur Miast Partnerskich.

OPIS:

Władze miasta organizują szereg wydarzeń kulturowych. Mieszkańcy mogą wysłuchać koncertów jazzowych podczas trzydniowego Festiwalu Jazzowego „Jazzonalia" oraz obejrzeć popularne filmy na "Debiutach”- konińskim przeglądzie filmowym. Dziesięć miast partnerskich Konina jest zapraszanych do uczestnictwa w Festiwalu Kultur Miast Partnerskich, który jest międzynarodową imprezą pełną występów artystycznych. Jest to także okazja do poznania tradycji i kultur uczestników oraz do zakupu wyrobów lokalnych.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką