PIOTR KRZYSTEK

Prezydent Szczecina

Piotr Krzystek
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Wiek: 47 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 47.25%
78.22%

24/09/2019

Jest to najprawdopodobniej ostatnia kadencja Prezydenta Szczecina. W poprzednich wyborach Piotr Krzystek miał poważnego rywala w osobie Sławomira Nitrasa. Minimalną różnicą Nitras do II tury się nie dostał, a kandyat PiS nie miał w mieście szans. Wysoki poziom potrzeby zmiany w Szczecinie zbadany przez IBS powoduje, że Szczecin może być jednym z miast, w którym w 2023 roku zmieni się prezydent.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Szczecina otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium dzięki pozytywnemu zaopiniowaniu raportu przez Radę Miasta. Piotra Krzystka mocno krytykowali członkowie klubu PiS.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni w Radzie Miasta Szczecina głosuje wspólnie z Koalicją Obywatelską, dlatego możemy mówić o nieformalnej koalicji. Trzecim komitetem, który wprowadził swoich reprezentantów do szczecińskiej Rady Miasta, jest opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość.

25.9%

Próg
do referendum

W Szczecinie, chociaż nic nie zwiastuje referendum odwoławczego wobec Piotra Krzystka, w przypadku jego przeprowadzenia próg frekwencji jest łatwiejszy do uzyskania, niż w innych miastach. Przeciwnicy Prezydenta Szczecina musieliby zmobilizować 25,9% uprawnionych do głosowania do udania się do urn wyborczych.

Piotr Krzystek

Piotr Krzystek

Prezydent Szczecina

5.38%
9.11%
7.65%
77.86%

Legenda

Ufam
Jest mi obojętny(a)
Nie ufam
Nie znam

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

Sondaże polityczne

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Szczecin: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 17.10.2018)
Piotr Krzystek - 41.48% KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Sławomir Nitras - 21.22% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sochański - 20.26% Prawo i Sprawiedliwość
Dawid Krystek - 2.57% SLD Lewica Razem
Piotr Czypicki - 1.61% KW Szczeciński Ruch Miejski
Jakub Kozieł - 0.64% KWW Koalicja Antysystemowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.22%
Data:
17/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
512

Wybory samorządowe 2018

Sprawdź trafność sondaży

Wybory samorządowe 2018

Pobierz raport

Szczecin
Top najdokładniejsze badania

Sondaż 1.

Błąd łączny:
6,92 p.p.

Sondaż 2.

Błąd łączny:
10,50 p.p.

Sondaż 3.

Błąd łączny:
14,04 p.p.

Szczecin

Obecny prezydent: Piotr Krzystek

Liczba mieszkańców: 401907 os.
Budżet miasta: 3 126 208 021 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5408.91 zł
2.4%

stopa bezrobocia

56.46

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

104.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7.5/10

DZIAŁANIA:

Szczecin Przyjazny Seniorom, Karta Seniora, Certyfikaty "Miejsca przyjazne seniorom", Bon Opiekuńczy: Alzheimer 75, Darmowe szczepienia przeciwko grypie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, 6 mieszkań chronionych i wspomaganych, "Dzienne DPS", Ulgi dla osób niepełnosprawnych w szczecińskich instytucjach kultury i sportu, Miejski Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Miejska Rada Seniorów.

OPIS:

Szczecin to jedno z miast z bogatą ofertą skierowaną do seniorów. Funkcjonuje tu Miejska Rada Seniorów, Karta Seniora, uprawniająca do zniżek w miejscach kultury, rehabilitacji i odnowy biologicznej oraz u licznych partnerów. Seniorzy mogą skorzystać z usług Dziennych DPS, czyli placówek świadczących usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne, terapeutyczne i kulturalno-rekreacyjne, a rodziny osób chorujących na Alzheimera mają możliwość zgłoszenia się po „Bon Opiekuńczy: Alzheimer 75”, czyli świadczenie pieniężne, którego celem jest pomoc w procesie opieki nad seniorami. Szczecin chce również zachęcać podmioty prywatne do dostosowywania ofert do potrzeb seniorów, przyznając certyfikaty „Miejsc przyjaznych seniorom”. Osoby niepełnosprawne mogą z kolei liczyć na liczne ulgi w szczecińskich instytucjach kultury i sportu, a także brać udział w działaniach w ramach Miejskiego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

10/10

DZIAŁANIA:

Strona „Invest in Szczecin”, Poręczenia kredytowe, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Marka "Zrobione w Szczecinie", Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta, Program „Dom dla Absolwenta”, Program „Kupuj, Inwestuj i Mieszkaj!”, Strona „Szczecin rekrutuje!”, Szczecińska Karta Przedsiębiorcy.

OPIS:

Działania podejmowane przez Szczecin w zakresie rozwoju rynku pracy koncentrują się na wielu obszarach. Miasto aktywnie wspiera mieszkańców poszukujących pracy i pracujących w Szczecinie (strona „Szczecin rekrutuje” i program „Dom dla Absolwenta” oferujący mieszkania dla absolwentów wyższych uczelni i szkół ponadgimnazjalnych zatrudnionych lub mających ofertę zatrudnienia w szczecińskich firmach ze szczególnie istotnych dla miasta branż). Władzie miejskie podkreślają także szereg benefitów zapewnianych przez szczecińskie firmy, wśród których warto wyróżnić: dofinansowanie transportu koniecznego do przeprowadzki, opłacenie kosztów pobytu w hotelu na początku zatrudnienia, dofinansowanie najmu mieszkania na początku zatrudnienia, czy wsparcie przy formalnościach związanych ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania. Miasto ma także bogatą ofertę skierowaną do inwestorów. Wśród licznych programów warto wyróżnić m.in. Szczecińską Kartą Przedsiębiorcy, oferującą ulgi, rabaty i dedykowane inwestorom oferty, program „Kupuj, Inwestuj i Mieszkaj!”, zachęcający do kupna gminnych działek, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy udzielający wsparcia lokalnym przedsiębiorcom czy poręczenia kredytowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze Szczecina i gmin ościennych. Prezydent Szczecina co roku przyznaje „Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta” dla najlepszego szczecińskiego przedsiębiorcy. Lokalni przedsiębiorcy mogą także starać się o możliwość korzystania z marki "Zrobione w Szczecinie", którym oznaczane są szczecińskie produkty najwyższej jakości.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

8.5/10

DZIAŁANIA:

„ Yellow Box”, Remonty ulic w mieście, Rozbudowa Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, Przebudowa Stadionu Miejskiego, Mobilna Karta Miejska.

OPIS:

Szczecin jest miastem podejmującym wiele działań w zakresie komunikacji i infrastruktury. Największe inwestycje to rozbudowa infrastruktury Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, przebudowa Stadionu Miejskiego warta ok. 360 mln zł oraz liczne remonty ulic. Miasto inwestuje także w nowoczesne rozwiązania przyczyniające się do uprawniania ruchu samochodowego. Szczecin wprowadził tzw. Yellow Box, czyli oznaczenia skrzyżowań, mające ograniczyć ich blokowanie się podczas wzmożonego ruchu. W Szczecinie funkcjonuje również Mobilna Karta Miejska, zapewniająca mieszkańcom miasta łatwy dostęp do biletów komunikacji miejskiej.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7.5/10

DZIAŁANIA:

„MEWA”, „PLATAN”, „LILA”, Drony antysmogowe, Rewitalizacja Parku im. Żeromskiego.

OPIS:

Szczecin aktywnie włącza się do walki ze smogiem. W mieście wdrożono kilka programów, których celem jest odbudowa środowiska naturalnego na terenie Szczecina. „MEWA” to program wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła energii, „PLATAN” obejmuje działania w zakresie porządkowania i dbania o zieleń miejską (m.in. nasadzenia nowych drzew i krzewów), a „LILIA” to program czystej wody w Szczecinie. Ponadto, miasto posiada drony monitorujące zanieczyszczenie dymu, wydzielającego się z kominów w budynkach mieszkalnych. Szczecin systematycznie zajmuje się również rewitalizacją parków.

Kultura i rekreacja

9.5/10

DZIAŁANIA:

Bulvarowe, Różane Ogrody Sztuki, Festiwale i wystawy, Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic, #FitnessWPlenerze, Miejskie siłownie zewnętrzne, Rowery miejskie, Pólkolonie w mieście.

OPIS:

Szczecin to miasto bardzo aktywne w zakresie kultury i rekreacji. Oferuje swoim mieszkańcom wiele koncertów, wystaw i innych atrakcji jak Bulvarowe, czyli letnią strefę leżaków, z animacjami dla dzieci, zajęciami edukacyjnymi i foodtruckami. W ramach Bulvarowe organizowane są także coniedzielne biegi na 5 km. „Różane ogrody Sztuki” to popołudniowe koncerty z atrakcjami dla dzieci, potańcówkami i warsztatami. Jednym z bardziej znanych festiwali organizowanych przez Szczecin jest z kolei Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic. Miasto zachęca wszystkich do ruchu, dlatego mieszkańcy mogą skorzystać z zajęć fitness #FitnessWPlenerze, rowerów miejskich oraz otwartych siłowni. W czasie wakacji Szczecin organizuje także półkolonie dla dzieci spędzających wakacje w domu.

Sondaże w miastach

Szczecin: Potrzeba zmiany w mieście (10.2018)
Zdecydowanie nie - 8.54%
Raczej nie - 7.11%
Ani tak ani nie - 18.29%
Raczej tak - 22.15%
Zdecydowanie tak - 43.91%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
512

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką