PIOTR KRZYSTEK

Prezydent Szczecina

Piotr Krzystek
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Wiek: 47 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 47.25%
78.22%

24/09/2019

Jest to najprawdopodobniej ostatnia kadencja Prezydenta Szczecina. W poprzednich wyborach Piotr Krzystek miał poważnego rywala w osobie Sławomira Nitrasa. Minimalną różnicą Nitras do II tury się nie dostał, a kandyat PiS nie miał w mieście szans. Wysoki poziom potrzeby zmiany w Szczecinie zbadany przez IBS powoduje, że Szczecin może być jednym z miast, w którym w 2023 roku zmieni się prezydent.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Nieformalna współpraca między klubem Koalicji Obywatelskiej a radnymi prezydenckiego klubu Bezpartyjnych dała Prezydentowi Szczecina absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Uchwałę poparło 21 radnych, a 10 opowiedziało się przeciw. Byli to radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni w Radzie Miasta Szczecina głosuje wspólnie z Koalicją Obywatelską, dlatego możemy mówić o nieformalnej koalicji. Trzecim komitetem, który wprowadził swoich reprezentantów do szczecińskiej Rady Miasta, jest opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość.

25.9%

Próg
do referendum

W Szczecinie, chociaż nic nie zwiastuje referendum odwoławczego wobec Piotra Krzystka, w przypadku jego przeprowadzenia próg frekwencji jest łatwiejszy do uzyskania, niż w innych miastach. Przeciwnicy Prezydenta Szczecina musieliby zmobilizować 25,9% uprawnionych do głosowania do udania się do urn wyborczych.

Piotr Krzystek

Piotr Krzystek

Prezydent Szczecina

5.38%
9.11%
7.65%
77.86%

Legenda

Ufam
Jest mi obojętny(a)
Nie ufam
Nie znam

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

Sondaże polityczne

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Szczecin: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 17.10.2018)
Piotr Krzystek - 41.48% KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Sławomir Nitras - 21.22% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sochański - 20.26% Prawo i Sprawiedliwość
Dawid Krystek - 2.57% SLD Lewica Razem
Piotr Czypicki - 1.61% KW Szczeciński Ruch Miejski
Jakub Kozieł - 0.64% KWW Koalicja Antysystemowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.22%
Data:
17/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
512

Wybory samorządowe 2018

Sprawdź trafność sondaży

Wybory samorządowe 2018

Pobierz raport

Szczecin
Top najdokładniejsze badania

Sondaż 1.

Błąd łączny:
6,92 p.p.

Sondaż 2.

Błąd łączny:
10,50 p.p.

Sondaż 3.

Błąd łączny:
14,04 p.p.

Szczecin

Obecny prezydent: Piotr Krzystek

Liczba mieszkańców: 402465 os.
Budżet miasta: 3 126 208 021 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4732.93 zł
2.3%

stopa bezrobocia

14.38

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

103.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7.5/10

DZIAŁANIA:

Szczecin Przyjazny Seniorom, Karta Seniora, Certyfikaty "Miejsca przyjazne seniorom", Bon Opiekuńczy: Alzheimer 75, Darmowe szczepienia przeciwko grypie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, 6 mieszkań chronionych i wspomaganych, "Dzienne DPS", Ulgi dla osób niepełnosprawnych w szczecińskich instytucjach kultury i sportu, Miejski Program Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Miejska Rada Seniorów.

OPIS:

Szczecin to jedno z miast z bogatą ofertą skierowaną do seniorów. Funkcjonuje tu Miejska Rada Seniorów, Karta Seniora, uprawniająca do zniżek w miejscach kultury, rehabilitacji i odnowy biologicznej oraz u licznych partnerów. Seniorzy mogą skorzystać z usług Dziennych DPS, czyli placówek świadczących usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne, terapeutyczne i kulturalno-rekreacyjne, a rodziny osób chorujących na Alzheimera mają możliwość zgłoszenia się po „Bon Opiekuńczy: Alzheimer 75”, czyli świadczenie pieniężne, którego celem jest pomoc w procesie opieki nad seniorami. Szczecin chce również zachęcać podmioty prywatne do dostosowywania ofert do potrzeb seniorów, przyznając certyfikaty „Miejsc przyjaznych seniorom”. Osoby niepełnosprawne mogą z kolei liczyć na liczne ulgi w szczecińskich instytucjach kultury i sportu, a także brać udział w działaniach w ramach Miejskiego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

10/10

DZIAŁANIA:

Strona „Invest in Szczecin”, Poręczenia kredytowe, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Marka "Zrobione w Szczecinie", Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta, Program „Dom dla Absolwenta”, Program „Kupuj, Inwestuj i Mieszkaj!”, Strona „Szczecin rekrutuje!”, Szczecińska Karta Przedsiębiorcy.

OPIS:

Działania podejmowane przez Szczecin w zakresie rozwoju rynku pracy koncentrują się na wielu obszarach. Miasto aktywnie wspiera mieszkańców poszukujących pracy i pracujących w Szczecinie (strona „Szczecin rekrutuje” i program „Dom dla Absolwenta” oferujący mieszkania dla absolwentów wyższych uczelni i szkół ponadgimnazjalnych zatrudnionych lub mających ofertę zatrudnienia w szczecińskich firmach ze szczególnie istotnych dla miasta branż). Władzie miejskie podkreślają także szereg benefitów zapewnianych przez szczecińskie firmy, wśród których warto wyróżnić: dofinansowanie transportu koniecznego do przeprowadzki, opłacenie kosztów pobytu w hotelu na początku zatrudnienia, dofinansowanie najmu mieszkania na początku zatrudnienia, czy wsparcie przy formalnościach związanych ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania. Miasto ma także bogatą ofertę skierowaną do inwestorów. Wśród licznych programów warto wyróżnić m.in. Szczecińską Kartą Przedsiębiorcy, oferującą ulgi, rabaty i dedykowane inwestorom oferty, program „Kupuj, Inwestuj i Mieszkaj!”, zachęcający do kupna gminnych działek, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy udzielający wsparcia lokalnym przedsiębiorcom czy poręczenia kredytowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze Szczecina i gmin ościennych. Prezydent Szczecina co roku przyznaje „Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta” dla najlepszego szczecińskiego przedsiębiorcy. Lokalni przedsiębiorcy mogą także starać się o możliwość korzystania z marki "Zrobione w Szczecinie", którym oznaczane są szczecińskie produkty najwyższej jakości.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

8.5/10

DZIAŁANIA:

„ Yellow Box”, Remonty ulic w mieście, Rozbudowa Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, Przebudowa Stadionu Miejskiego, Mobilna Karta Miejska.

OPIS:

Szczecin jest miastem podejmującym wiele działań w zakresie komunikacji i infrastruktury. Największe inwestycje to rozbudowa infrastruktury Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, przebudowa Stadionu Miejskiego warta ok. 360 mln zł oraz liczne remonty ulic. Miasto inwestuje także w nowoczesne rozwiązania przyczyniające się do uprawniania ruchu samochodowego. Szczecin wprowadził tzw. Yellow Box, czyli oznaczenia skrzyżowań, mające ograniczyć ich blokowanie się podczas wzmożonego ruchu. W Szczecinie funkcjonuje również Mobilna Karta Miejska, zapewniająca mieszkańcom miasta łatwy dostęp do biletów komunikacji miejskiej.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7.5/10

DZIAŁANIA:

„MEWA”, „PLATAN”, „LILA”, Drony antysmogowe, Rewitalizacja Parku im. Żeromskiego.

OPIS:

Szczecin aktywnie włącza się do walki ze smogiem. W mieście wdrożono kilka programów, których celem jest odbudowa środowiska naturalnego na terenie Szczecina. „MEWA” to program wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła energii, „PLATAN” obejmuje działania w zakresie porządkowania i dbania o zieleń miejską (m.in. nasadzenia nowych drzew i krzewów), a „LILIA” to program czystej wody w Szczecinie. Ponadto, miasto posiada drony monitorujące zanieczyszczenie dymu, wydzielającego się z kominów w budynkach mieszkalnych. Szczecin systematycznie zajmuje się również rewitalizacją parków.

Kultura i rekreacja

9.5/10

DZIAŁANIA:

Bulvarowe, Różane Ogrody Sztuki, Festiwale i wystawy, Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic, #FitnessWPlenerze, Miejskie siłownie zewnętrzne, Rowery miejskie, Pólkolonie w mieście.

OPIS:

Szczecin to miasto bardzo aktywne w zakresie kultury i rekreacji. Oferuje swoim mieszkańcom wiele koncertów, wystaw i innych atrakcji jak Bulvarowe, czyli letnią strefę leżaków, z animacjami dla dzieci, zajęciami edukacyjnymi i foodtruckami. W ramach Bulvarowe organizowane są także coniedzielne biegi na 5 km. „Różane ogrody Sztuki” to popołudniowe koncerty z atrakcjami dla dzieci, potańcówkami i warsztatami. Jednym z bardziej znanych festiwali organizowanych przez Szczecin jest z kolei Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic. Miasto zachęca wszystkich do ruchu, dlatego mieszkańcy mogą skorzystać z zajęć fitness #FitnessWPlenerze, rowerów miejskich oraz otwartych siłowni. W czasie wakacji Szczecin organizuje także półkolonie dla dzieci spędzających wakacje w domu.

Sondaże w miastach

Szczecin: Potrzeba zmiany w mieście (10.2018)
Zdecydowanie nie - 8.54%
Raczej nie - 7.11%
Ani tak ani nie - 18.29%
Raczej tak - 22.15%
Zdecydowanie tak - 43.91%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
512

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką