Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

PIOTR PRZYTOCKI

Prezydent Krosna

Piotr Przytocki
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Samorządne Krosno Piotra Przytockiego
Wiek: 63 lat
Kadencja: 5
Poparcie w 2018 roku: 62.95%
-

20/03/2020

Piotr Przytocki nie może być pewny swojej reelekcji w 2023 r. Jest to już jego 5. kadencja i mimo, że zawsze udawało mu się zakończyć starcie już w I turze, to za 3 lata może pojawić się godny przeciwnik. Znaczący wpływ na wynik wyborów może mieć także potrzeba zmiany w mieście, która przy tylu kadencjach obecnego prezydenta może być kluczowa jesli chodzi o wybór nowego prezydenta.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Piotr Przytocki otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok dzięki głosom własnego komitetu, Koalicji Obywatelskiej oraz jednemu z Prawa i Sprawiedliwości. W sumie za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Nikt nie był przeciw, ale 7 radnych z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Komitet Wyborców Samorządne Krosno Piotra Przytockiego otrzymał 10 mandatów i wygrał wybory do Rady Miasta, jednak nie otrzymał wystarczającej liczby głosów, aby samodzielnie podejmować decyzje. Kolejne 9 mandatów należy do Prawa i Sprawiedliwości i 2 do Koalicji Obywatelskiej. Nie zawiązano oficjalnej koalicji, jednak możemy przypuszczać, że komitet prezydenta współpracuje z KO.

30.2%

Próg
do referendum

Piotr Przytocki jest Prezydentem Krosna od 2002 roku, wszystkie wybory od 2006 roku wygrał w pierwszej turze z poparciem przekraczającym 60%. Mało prawdopodobne jest w tym przypadku referendum odwoławcze, a gdyby się odbyło, musiałoby wziąć w nim udział 30,2% uprawnionych do głosowania mieszkańców Krosna.

Krosno

Obecny prezydent: Piotr Przytocki

Liczba mieszkańców: 46291 os.
Budżet miasta: 390 185 269 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4217.51 zł
2.3%

stopa bezrobocia

36.88

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

81.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5.5/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Centrum Aktywności Seniora, Projekt „Pokonać samotność – rozwój usług społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Mieście Krośnie", Program „Bon dla Seniora”, Klub Seniora, Asystent osoby niepełnosprawnej.

OPIS:

Miasto wspiera seniorów projektem „Pokonać samotność – rozwój usług społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Mieście Krośnie", w ramach którego oferowana jest specjalna opaska życia oraz wsparcie w codziennych obowiązkach poprzez organizację pomocy sąsiedzkiej. „Bon dla Seniora” upoważnia starszych mieszkańców Krosna do bezpłatnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Ważną instytucją jest Centrum Aktywności Seniora, gdzie odbywają się m.in. wykłady edukacyjne. Osoby niepełnosprawne są zdecydowanie mniej wspierane przez miasto, mogą jednak liczyć na pomoc Asystenta osoby niepełnosprawnej.

Wspieranie miejsc pracy

4.5/10

DZIAŁANIA:

Krośnieński Inkubator Technologiczny „KRINTECH”, Invest in Krosno, Rozbudowa strefy inwestycyjnej przy lotnisku.

OPIS:

Działania miasta są głównie nakierowane na zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w Krośnie, np. poprzez inicjatywę Invest in Krosno. Młodzi właściciele firm mogą ubiegać się o tani wynajem powierzchni do prowadzenia działalności lub o otrzymanie darmowych usług doradczych od Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego „KRINTECH”, a do końca 2020 roku w mieście ma powstać kolejny inkubator przedsiębiorczości. Warto dodać, że stopa bezrobocia w Krośnie jest niska, na koniec listopada 2019 roku wynosiła tylko 2,2%.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Strategia Rozwoju Miasta Krosna na lata 2014 -2022, Trzy nowe oddziały żłobka, Program "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno", Modernizacje ulic w mieście, Przebudowa odcinka krajowej 28.

OPIS:

W ramach programu "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" miasto zakupiło nowe autobusy oraz zainwestowało w odnowę przystanków. Oprócz tego, dla bezpieczeństwa kierowców i pieszych, w mieście rozbudowywane są ulice, a dużą inwestycją jest przebudowa odcinka krajowej 28, czyli obwodnicy Krosna.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

4.5/10

DZIAŁANIA:

Program „Czyste powietrze”, Program „Czysta energia”, Dzień czystego powietrza, Zakup 11 autobusów z napędem hybrydowym.

OPIS:

Władze prowadzą dwa programy mające na celu walkę ze smogiem. Dzięki nim mieszkańcy mogą ubiegać się o dotacje na wymianę pieców na kotły gazowe, a na terenie miasta umieszczane są instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła. Krosno co roku organizuje obchody Dnia czystego powietrza i wykorzystuje je po to, żeby edukować młodych mieszkańców na tematy związane z ochroną środowiska.

Kultura i rekreacja

5/10

DZIAŁANIA:

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Festiwal Kultur Pogranicza- Karpackie Klimaty, Festiwal Wina, Festiwal Tańca INTERMEDIUM.

OPIS:

Miasto stawia na rozwój kultury lokalnej. Otwarte zostało Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, które służy zarówno mieszkańcom Krosna, jak i turystom. Jest to miejsce, gdzie można wziąć udział w pokazach i występach, a dzieci mogą spędzić ferie i spróbować swoich sił w różnych konkursach. Oprócz tego Krośnianie mogą degustować wina z całego świata podczas Festiwalu Wina i oglądać profesjonalnych tancerzy na Festiwalu Tańca INTERMEDIUM.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką