Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

PIOTR ROMAN

Prezydent Bolesławca

Piotr Roman
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Piotra Romana Bezpartyjni
Wiek: 58 lat
Kadencja: 5
Poparcie w 2018 roku: 60.37%
-

24/09/2019

Sytuację Piotra Romana oceniamy na ostatnią kadencję. Prezydent sprawuje urząd już 5. kadencję jako jeden z nielicznych prezydentów w Polsce. Bolesławiec, podobnie jak Kielce w 2018 roku, to przykład miasta, w którym może dojść do zmiany w kolejnych wyborach. Kluczowe będzie tu zachowanie lokalnej opozycji i znalezienie odpowiedniego konkurenta.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Rada Miasta Bolesławca przyznała wotum zaufania i absolutorium Piotrowi Romanowi za wykonanie budżetu w 2019 r.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W kadencji 2018-2023 komitet prezydenta KWW Piotra Romana Bezpartyjni znalazł się w koalicji z KWW Ziemia Bolesławiecka. Do samodzielnej większości, którą komitet prezydenta posiadał w zeszłej kadencji rady, tym razem zabrakło mu dwóch mandatów.

31.4%

Próg
do referendum

W Bolesławcu potrzeba udziału 31,4% uprawnionych do głosowania mieszkańców, żeby uznać za ważne referendum w sprawie odwołania Piotra Romana. Taki próg sprawia, że Prezydent Bolesławca raczej nie musi obawiać się wcześniejszego zakończenia swojej kadencji.

Bolesławiec

Obecny prezydent: Piotr Roman

Liczba mieszkańców: 38872 os.
Budżet miasta: 179 380 581 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4543.3 zł
3.7%

stopa bezrobocia

29.25

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

87.9%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

3/10

DZIAŁANIA:

Bolesławiecka Rada Seniorów, Koperta Życia, "Karta Aktywny Senior", Darmowe szczepienia przeciwko grypie.

OPIS:

Bolesławiec w obszarze seniorów podejmuje jednostkowe działania. W mieście działa Bolesławiecka Rada Seniorów oraz funkcjonuje Koperta Życia, której ideą jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa seniorom w każdej sytuacji, zwłaszcza gdy nie mogą w danej chwili liczyć na pomoc najbliższych. Dodatkowo w Bolesławcu od czerwca działa "Karta Aktywny Senior" - jest skierowana do kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat i powyżej, bez względu na sytuację materialno-bytową i wysokość posiadanego dochodu. W czasie trwania projektu wydawane są karnety, na podstawie których seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanych dla nich zniżek. Ponadto miasto oferuje seniorom darmowe szczepienia przeciwko grypie. Brak informacji na temat działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

4.5/10

DZIAŁANIA:

Strona skierowana do inwestorów, Bolesławiecka Strefa Aktywności Gospodarczej, w skład której wchodzi Podstrefa Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, 50 ha do zagospodarowania na inwestycje.

OPIS:

Miasto posiada stronę skierowaną typowo do inwestorów w ramach podstrefy SSE: Bolesławiecka Strefa Aktywności Gospodarczej, w skład której wchodzi Podstrefa Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, gdzie pozostaje jeszcze do zagospodarowania ponad 50 ha przeznaczonych na inwestycje. Ponadto, miasto informuje o tym, ile osób znajdzie zatrudnienie u nowych inwestorów, którzy otwierają firmę.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Budowa i remonty dróg, Budowa centrum przesiadkowego, Rozbudowa monitoringu miejskiego, Budowa przedszkola, Modernizacja oświetlenia drogowego, Zagospodarowanie terenu nad Bobrem, Bolesławiecki Rower Miejski.

OPIS:

Bolesławiec, poprzez realizowane inwestycje, w znacznym stopniu wspiera rozwój komunikacji i infrastruktury w mieście. Trwają prace przy przebudowie zaplecza na ul. Kościelnej do ul. Chopina - wartość robót wynosi 462 tys. zł, a także zakończył się I etap budowy drogi na ul. Jagiellonów. Na 2019 r. zostały zaplanowane takie inwestycje, jak: budowa centrum przesiadkowego, budowa przedszkola, rozbudowa monitoringu miejskiego, modernizacja oświetlenia drogowego, zagospodarowanie terenu nad Bobrem (planowana jest budowa boiska do piłki plażowej, budynku szatniowego, bulwaru z pomostami dla kajaków, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, strefy imprez plenerowych oraz parkingu). Dodatkowo w mieście funkcjonuje Bolesławiecki Rower Miejski, składający się z 30 urządzeń.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

2/10

DZIAŁANIA:

Płatne strefy parkowania jako instrument poprawy jakości powietrza i porządku ruchu drogowego w mieście.

OPIS:

W mieście powstaje koncepcja wprowadzenia płatnych stref parkowania, które według władz miasta przyczynią się do poprawy jakości powietrza i porządku ruchu drogowego.

Kultura i rekreacja

4.5/10

DZIAŁANIA:

Dni Bolesławca, Święto ceramiki, II miejsce w rankingu "Samorządy przyjazne klubom piłkarskim", Otwarte Strefy Aktywności, Centrum Dawnych Technik Garncarskich.

OPIS:

Bolesławiec jest dość aktywnym miastem w obszarze kultury i rekreacji. Organizowane są takie wydarzenia jak: Dni Bolesławca, Święto Ceramiki oraz powstają 2 Otwarte Strefy Aktywności. Dodatkowo miasto zajęło II miejsce w rankingu "Samorządy przyjazne klubom piłkarskim". W ramach współpracy z Gminą Miejską Kłodzko oraz miastem Jaroměř (Republika Czeska), w Bolesławcu powstanie Centrum Dawnych Technik Garncarskich.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką