
Samorządowy Ranking Zaufania – Pełen Raport
Według danych Instytutu Badań Samorządowych zebranych w ramach Samorządowego Rankingu Zaufania, największym zaufaniem prezydenci największych miast w Polsce cieszą się…
Prezydent Radomia
Komitet wyborczy: | KWW Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian |
Wiek: | 46 lat |
Kadencja: | 2 |
Poparcie w 2018 roku: | 45.47% |
53.83% |
24/09/2019
Prezydent Radomia nie ma większości w Radzie Miasta, co więcej ma przeciwko sobie PiS, co miało istotny wpływ na fakt, iż Witkowski nie dostał ani wotum zaufania, ani absolutorium od radnych. Podobnie jak w Nowym Sączu, prędzej czy później może pojawić się temat referendum w tym mieście.
Podobnie jak rok wcześniej radni Radomia większością głosów PiS nie udzielili wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 r. prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu.
Koalicja na Rzecz Zmian Prezydenta Radosława Witkowskiego znajduje się w opozycji w Radzie Miasta w Radomiu. Samodzielną większość mają radni Prawa i Sprawiedliwości, a jeden mandat znajduje się w rękach Bezpartyjnych Radomian.
Prezydent Radosław Witkowski może spodziewać się referendum odwoławczego ze strony nieprzychylnej mu Rady Miasta, która nie uchwaliła ani wotum zaufania, ani absolutorium. By to referendum było ważne, musiałoby wziąć w nim udział 31,6% uprawnionych do głosowania mieszkańców Radomia, co stanowi dla prezydenta pewien bufor bezpieczeństwa.
Obecny prezydent: Radosław Witkowski
Liczba mieszkańców: | 213029 os. |
Budżet miasta: | 1 347 625 490 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 4684.64 zł |
DZIAŁANIA:
Centrum Aktywności Seniorów, Kluby Seniora, Radomska Karta Seniora, Koperta Życia, Radomska Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zajęcia sportowe dla seniorów, Prelekcje „Bezpieczny senior”, Program „Siła w seniorach”, Obchody Międzynarodowego Dnia Seniora, Radomski Taniec pod Gwiazdami, „Samorządowy Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2019 – 2023”, Karta Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością.
OPIS:
Cała polityka senioralna miasta wpisana jest w program „Siła w seniorach”, Jesienią 2018 r. w Radomiu uruchomione zostało Centrum Aktywności Seniorów, które ma zachęcać starszych radomian do udziału w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Cel ten realizują także Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora czy organizacja Radomskiego Tańca pod Gwiazdami (w wakacje w ciągu dwóch dni każdego tygodnia organizowane są tańce dla seniorów na świeżym powietrzu). Władze miasta dla najstarszych mieszkańców wprowadziły ponadto Radomską Kartę Seniora, a więc program ulg i zniżek czy Kopertę życia, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje o osobie starszej dla służb medycznych. W ramach programu „Siła w seniorach” w Radomiu seniorzy mogą liczyć także na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, korzystanie z punktu konsultacyjnego, likwidację barier architektonicznych czy darmowe czujniki czadu i dymu. Jako ciało doradcze ds. seniorów działa Radomska Rada Seniorów. Jeżeli chodzi o potrzeby osób niepełnosprawnych, przyjęty został „Samorządowy Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2019 – 2023”, a także funkcjonuje Karta Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością, która ułatwia dostęp do edukacji, kultury, sportu i usług na terenie Radomia.
DZIAŁANIA:
Strona dedykowana dla inwestorów, Konkursu Gala Biznesu Granitowy Tulipan, Radomski Klaster Metalowe, Kształcenie dualne, Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, Programy aktywizacyjne.
OPIS:
W Radomiu działa strona dedykowana inwestorom, ale też szukającym pracy bądź dofinansowania dla swojego biznesu. Inwestorzy, poza wsparciem merytorycznym mogą w mieście liczyć także na ulgi podatkowe. W Radomiu przyznawana jest też nagroda „Granitowy Tulipan” dla tych firm, które wykazują się innowacyjnością, nowatorskimi produktami czy realizacją ważnych dla regionu radomskiego inwestycji. Działa także Radomski Klaster Metalowy — umowa firm i instytucji związanych z przemysłem metalowym, której celem jest zmiana wizerunku radomskiej branży metalowej, pokazanie jej potencjału produkcyjnego i usługowego, stosowanych nowoczesnych technologii. Radom stara się ponadto przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, czemu służyć ma program kształcenia dualnego — realizowany 3 zespołach szkół, polegający na jednoczesnej nauce teorii, połączonej z pracą praktyczną w zakładzie partnerskim.
DZIAŁANIA:
Wymiana taboru autobusowego, „Radomski Program Chodnikowy”, „Radomski Program Drogowy”, Przebudowa miejskich ulic, Budowa nowych ścieżek rowerowych, Przebudowa parkingu "Parkuj i jedź".
OPIS:
Radom to miasto bardzo aktywne w zakresie komunikacji i infrastruktury. Miasto podpisało umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych do 2020 roku. W Radomiu rozpoczętych jest kilka istotnych inwestycji, np. przebudowa ul Wojska Polskiego i trasy N-S oraz rozbudowa parkingu „Parkuj i Jedź” przy ulicy Kellesa-Krauza. Miasto jest także zaangażowane w rozbudowę systemu ścieżek rowerowych. Ważnym punktem rozwoju infrastruktury są dwa programy, „Radomski Program Chodnikowy” i „Radomski Program Drogowy”, których celem jest remont chodników na terenie miasta oraz rozwiązanie wieloletniego problemu z nieutwardzonymi ulicami w Radomiu.
DZIAŁANIA:
System monitorowania jakości powietrza, Polityka ekologiczna w Urzędzie Miasta, Modernizacja parków, Zielone przystanki.
OPIS:
W Radomiu działa 26 stacji pomiarowych, na podstawie których mieszkańcy mogą śledzić aktualną jakość powietrza w mieście. Działania mające na celu walkę ze smogiem i ochronę środowiska podejmowane są zarówno na ulicach miasta (pojawiły się zielone przystanki obsadzone roślinnością, a modernizacji doczekały się parki na Obozowisku i Michałowie), jak i w Urzędzie Miasta, który wdraża politykę proekologiczną (segregacja śmieci, wyłączenie zbędnego światła czy „czuwania” komputerów i drukarek).
DZIAŁANIA:
„Radomski Informator Kulturalny”, Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato", Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Café Jazz Festival" , Radom Fashion Show, Dofinansowanie MOSiR, Radomski Rower Miejski, Siłownie na świeżym powietrzu.
OPIS:
W Radomiu wydawany jest comiesięczny informator kulturalny, który dostępny jest na stronie miasta. Wśród popularnych miejskich wydarzeń wskazać można Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato", które są promocją młodego polskiego kina czy Radom Fashion Show adresowany do młodych projektantów. Z kolei imprezą o zasięgu międzynarodowym, organizowaną przez Radom jest Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Café Jazz Festival”, który w 2019 r. odbył się po raz czwarty. W mieście działa system roweru miejskiego, a także siłownie na świeżym powietrzu. - Piotrków Trybunalski jest bardzo ważna dla naszego miasta i ziemi radomskiej. Nowa trasa lepiej skomunikuje Radom z woj.lubelskim i woj.łódzkim, a co za tym idzie, da szansę na ściągnięcie nowych inwestorów, którzy stworzą dobrze płatne miejsca pracy. Droga ta zwiększy także bezpieczeństwo mieszkańców tych wsi i miast, przez które teraz przebiega ruch tranzytowy. Jako poseł zrobię wszystko, aby ta inwestycja została zrealizowana jak najszybciej i otrzymała odpowiednie finansowanie. 13 października wybierzmy Samorządową 5!