
Prezydenci miast coraz łatwiejsi do zmiany
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym otworzyła furtkę do prostszej drogi odwoływania prezydentów miast poprzez referendum. Obecnie dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania…
Prezydent Tarnowa
Komitet wyborczy: | Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska |
Wiek: | 65 lata |
Kadencja: | 3 |
Poparcie w 2018 roku: | 42.68% |
58.11% |
24/09/2019
Pozycję Prezydenta Tarnowa oceniamy jako stabilną. Romanowi Ciepieli – kandydatowi z Platformy Obywatelskiej – udało się po raz kolejny wygrać na terenie PiSu, ale Prawo i Sprawiedliwość może pokusić się o zdobycie tego miasta w 2023 roku – wiele będzie zależało od sytuacji politycznej i poparcia dla partii rządzącej w 2023 roku.
Roman Ciepiela otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu Miasta Tarnowa za rok 2019. Tarnowskiemu Prezydentowi nie udzielono jednak wotum zaufania. 14 radnych było przeciwko udzieleniu wotum, a 11 "za".
Koalicja Obywatelska, z której startował Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, w Radzie Miasta wypracowała porozumienie z Nasze Miasto Tarnów. Sami radni wskazują jednak, że nie jest to koalicja, a partnerstwo, które będzie wspierało określone rozwiązania i projekty, nie jest jednak gwarancją poparcia dla wszystkich forsowanych przez KO rozwiązań.
W przypadku próby odwołania Romana Ciepieli ze stanowiska w drodze referendum musiałoby wziąć w nim udział przynajmniej 26,2% uprawnionych do głosowania mieszkańców Tarnowa. To poniżej progu w innych miastach, co może mobilizowac polityków PiS do takiego kroku.
Obecny prezydent: Roman Ciepiela
Liczba mieszkańców: | 108470 os. |
Budżet miasta: | 103 235 962 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 5216.76 zł |
DZIAŁANIA:
Karta Tarnowskiego Seniora, Tarnowska Rada Seniorów, Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Seniora, Program Działań na Rzecz Osób Starszych w Mieście Tarnowie na lata 2015-2020, Domy opieki, Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 70. roku życia, Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście Tarnowie na lata 2016-2020, Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa, Program „Aktywny Samorząd”.
OPIS:
W ramach działań na rzecz seniorów Tarnów oferuje między innymi darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 70. roku życia, zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego wieku i Klubu Seniora. W mieście funkcjonuje Tarnowska Rada Seniorów, liczne Domy Opieki, a chętni mogą wyrobić Kartę Tarnowskiego Seniora, oferującą zniżki i rabaty dla posiadaczy. Tarnów wdrożył także "Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście Tarnowie na lata 2016-2020". Osoby niepełnosprawne mogą też skorzystać z programu "Aktywny Samorząd", a o ich prawa i potrzeby dba Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa.
DZIAŁANIA:
Ulgi podatkowe dla inwestorów, Zakładka na stronie UM z ofertami inwestycyjnymi miasta.
OPIS:
Choć samo miasto w niewielkim stopniu przyczynia się do rozwoju rynku pracy (oferuje jedynie standardowe ulgi podatkowe dla inwestorów, a na stronie Urzędu Miejskiego znajduje się zakładka z ofertami inwestycyjnymi), rynek pracy w Tarnowie intensywnie się rozwija. Podczas gdy w wielu miastach w Polsce samorządy informują o malejącej liczbie podmiotów gospodarczych, w Tarnowie liczba działających firm wzrasta sukcesywnie od pięciu lat. Według danych z końca czerwca 2019 roku w mieście zarejestrowanych było 11 905 podmiotów gospodarczych.
DZIAŁANIA:
Przebudowa ul. Elektrycznej, Lwowskiej, Braci Saków, Okrężnej oraz ronda na skrzyżowaniu z Okrężną i Marusarz, naprawy chodników przy ul. Pszennej, Starodąbrowskiej i Ochronek, „Inteligentny Transport Samochodowy”, zakup nowych autobusów, Tarnowska Karta Miejska Premium.
OPIS:
W Tarnowie systematycznie prowadzone są remonty dróg i chodników. Miasto inwestuje w najnowsze systemy sterowania ruchem, tzw. „Inteligentny Transport Samochodowy”, który umożliwia priorytetowe przejazdy pojazdów komunikacji miejskiej oraz zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Tarnów zakupił także 5 nowych autobusów, a mieszkańcy mogą korzystać z Tarnowskiej Karty Miejskiej Premium, oferującej posiadaczom zniżki w komunikacji miejskiej i strefie płatnego parkowania.
DZIAŁANIA:
Rewitalizacja skweru przy Małych Schodach oraz pl. Morawskiego, Przebudowa w Parku Strzeleckim, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej do 2020 r. dla Tarnowa.
OPIS:
W obszarze zieleni miejskiej Tarnów skupia się na odnowieniu oraz rewitalizacji skwerów i parków, w tym skweru przy Małych schodkach i placu Morawskiego, a także przebudowy Parku Strzeleckiego. Miasto wprowadziło także Plan Gospodarki Niskoemisyjnej do 2020 r. dla Tarnowa, którego celem jest ochrona środowiska poprzez odpowiednie działania w zakresie transportu, budownictwa, gospodarki przestrzennej czy energetyki.
DZIAŁANIA:
Tarnowska Karta Miejska Premium, Modernizacja Amfiteatru, Budowa basenu, Budowa sali koncertowej, Budowa plaży nad Wątokiem, Budowa strefy rekreacji Terlikówka, Budowa tężni solankowej na Marcince, Wypożyczalnia rowerów miejskich, Letnie potańcówki w Amfiteatrze, „Był Sobie Blues, Festiwal Muzyki Kameralnej BRAVO MAESTRO, Koncerty Letnie w Tarnowie, Tarnowska Nagroda Filmowa, Festiwalu Komedii.
OPIS:
Tarnów jest bardzo aktywnym miastem w zakresie kultury i rekreacji. Miasto organizuje letnie potańcówki w Amfiteatrze, koncerty „Był Sobie Blues”, festiwal muzyki kameralnej „Bravo Maestro”, koncerty letnie oraz festiwale filmowe: „Tarnowska Nagroda Filmowa” i Festiwal Komedii „Talia”. Mieszkańcy Tarnowa mają możliwość korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich oraz Tarnowskiej Karty Miejskiej Premium, oferującej zniżki na baseny, lodowiska i inne obiekty miejskie. Obecnie Tarnów planuje modernizację amfiteatru, budowę sali koncertowej, plaży nad Wątokiem, strefy rekreacji „Terlikówka” oraz tężni solankowej na Marcince.