ROMAN SZEŁEMEJ

Prezydent Wałbrzycha

Roman Szełemej
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: KWW Romana Szełemeja
Wiek: 60 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 84.49%
-

24/03/2020

Roman Szełemej uzyskał w minionych wyborach samorządowych najwyższe poparcie w kraju – 84,49%. Jest to dopiero jego 3. kadencja, więc raczej nie musi obawiać się o swoją reelekcję.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Dzięki poparciu swojego komitetu wyborczego Roman Szełemej zdecydowaną większością głosów otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Za przyjęciem uchwały było 18 radnych, a przeciw 2. Podczas głosowania nie było obecnych 5 radnych.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Rada Miejska w Wałbrzychu jest podzielona pomiędzy tylko dwa komitety, KWW Romana Szełemeja oraz Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent ma bardzo korzystną sytuację, gdyż jego komitet zdobył aż 20 na 25 mandatów, może więc samodzielnie podejmować decyzje.

28.8%

Próg
do referendum

Referendum w sprawie odwołania Romana Szełemeja jest mało prawdopodobne. Prezydent jest na swoim stanowisku od 2011 roku, wszystkie wybory wygrywał w I turze, ostatnie z 84% poparcia. Gdyby doszło do referendum, musiałoby wziąć w nim udział 28,8% uprawnionych do głosowania mieszkańców Wałbrzycha.

Wałbrzych

Obecny prezydent: Roman Szełemej

Liczba mieszkańców: 112594 os.
Budżet miasta: 781 438 080 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4768.01 zł
5%

stopa bezrobocia

35.69

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

98.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4.5/10

DZIAŁANIA:

Dom Dziennego Pobytu Senior+, Rada Seniorów, Klub Seniora, Dom Seniora „Rusinowa”, Senioralia, Dowóz na wybory, Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

OPIS:

Władze rozwijają infrastrukturę miejską dla seniorów. Nowo powstały Dom Dziennego Pobytu Senior + jest szansą dla 30 osób na opiekę, rehabilitację oraz na uczestnictwo w zajęciach kulturalno-rekreacyjnych. Oprócz tego w mieście funkcjonuje Klub i Dom Seniora. Zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych mających problemu z samodzielnym poruszaniem się po mieście, samorząd zapewnia dojazd na wybory.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Wałbrzyski Inkubator Przedsiębiorczości, Gminne Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Wałbrzychu, Konferencja „Wałbrzych dla Biznesu”.

OPIS:

Swoimi działaniami samorząd zachęca mieszkańców do zakładania firm. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w Gminnym Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, który oferuje tereny inwestycyjne, pomaga w wejściu na rynek i w prowadzeniu biznesu. Nową instytucją jest Wałbrzyski Inkubator Przedsiębiorczości mający na celu wsparcie głównie mikro i małych firm powstających na terenie miasta.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Remont palmiarni, Modernizacja Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego, Budowa obwodnicy, Projekt „Budujemy Miasto Sztuki”, Budowa mieszkań komunalnych, Prace modernizacyjne w szkołach, Rewitalizacja 56 kamienic.

OPIS:

Miasto inicjuje szerokie działania na rzecz poprawy stanu infrastruktury. Przeprowadzono modernizację szkół, w ramach której m.in. odnowiono hale sportowe. Samorząd buduje mieszkania komunalne dla najbardziej potrzebujących, a dzięki remontowi palmiarni, w Wałbrzychu zamieszkały lemury. Rewitalizacja kamienic ma być gwarancją wygodniejszego życia dla mieszkańców i bardziej estetycznego wygląd miasta.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6/10

DZIAŁANIA:

„Czysty i zielony Wałbrzych”, Dzień bez opakowań foliowych, Akcja „Stop Plastik” Akcje sadzenia drzew, Akcja sadzenia winobluszczy, Dofinansowanie wymiany pieców węglowych.

OPIS:

Wałbrzych prowadzi szerokie działania w zakresie ekologii. W ramach akcji „Stop Plastik” wałbrzyskie instytucje miejskie, jako pierwsze w Polsce zrezygnowały z używania plastiku. Dobrym przykładem samorządu idą kolejne firmy i instytucje prywatne. Mieszkańcy mogą ubiegać się o pomoc finansową w wymianie pieców węglowych. Oprócz tego, w mieście w ramach różnych akcji sadzonych jest tysiące drzew i roślin.

Kultura i rekreacja

6/10

DZIAŁANIA:

Festiwal Muzyki Elektronicznej, Wycieczka Rowerowa Wałbrzych-Jedlina Zdrój, Koncert „Wakacyjne Rytmy”, Wałbrzyska Parada Rowerowa, Festiwal Reżyserii Filmowej.

OPIS:

Władze miasta promują aktywność fizyczną poprzez organizację np. wycieczek rowerowych. Latem organizowane są festiwale i koncerty plenerowe. Bardzo popularną imprezą w Wałbrzychu jest Polski Festiwal Reżyserii Filmowej, podczas którego nagradzani są wybitni reżyserzy. Jest to też okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z artystami z całej Polski.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką