Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ROMAN SZEŁEMEJ

Prezydent Wałbrzycha

Roman Szełemej
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: KWW Romana Szełemeja
Wiek: 61 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 84.49%
-

24/03/2020

Roman Szełemej uzyskał w minionych wyborach samorządowych najwyższe poparcie w kraju – 84,49%. Jest to dopiero jego 3. kadencja, więc raczej nie musi obawiać się o swoją reelekcję.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Wałbrzycha Roman Szemełej wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r. Wałbrzychskiego włodarza poparło 20 radnych, dwoje było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Podczas sesji nieobecnych było jeszcze dwoje radnych.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Rada Miejska w Wałbrzychu jest podzielona pomiędzy tylko dwa komitety, KWW Romana Szełemeja oraz Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent ma bardzo korzystną sytuację, gdyż jego komitet zdobył aż 20 na 25 mandatów, może więc samodzielnie podejmować decyzje.

28.8%

Próg
do referendum

Referendum w sprawie odwołania Romana Szełemeja jest mało prawdopodobne. Prezydent jest na swoim stanowisku od 2011 roku, wszystkie wybory wygrywał w I turze, ostatnie z 84% poparcia. Gdyby doszło do referendum, musiałoby wziąć w nim udział 28,8% uprawnionych do głosowania mieszkańców Wałbrzycha.

Wałbrzych

Obecny prezydent: Roman Szełemej

Liczba mieszkańców: 111356 os.
Budżet miasta: 781 438 080 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5189.24 zł
4.7%

stopa bezrobocia

49.85

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

100.4%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4.5/10

DZIAŁANIA:

Dom Dziennego Pobytu Senior+, Rada Seniorów, Klub Seniora, Dom Seniora „Rusinowa”, Senioralia, Dowóz na wybory, Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

OPIS:

Władze rozwijają infrastrukturę miejską dla seniorów. Nowo powstały Dom Dziennego Pobytu Senior + jest szansą dla 30 osób na opiekę, rehabilitację oraz na uczestnictwo w zajęciach kulturalno-rekreacyjnych. Oprócz tego w mieście funkcjonuje Klub i Dom Seniora. Zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych mających problemu z samodzielnym poruszaniem się po mieście, samorząd zapewnia dojazd na wybory.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Wałbrzyski Inkubator Przedsiębiorczości, Gminne Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Wałbrzychu, Konferencja „Wałbrzych dla Biznesu”.

OPIS:

Swoimi działaniami samorząd zachęca mieszkańców do zakładania firm. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w Gminnym Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, który oferuje tereny inwestycyjne, pomaga w wejściu na rynek i w prowadzeniu biznesu. Nową instytucją jest Wałbrzyski Inkubator Przedsiębiorczości mający na celu wsparcie głównie mikro i małych firm powstających na terenie miasta.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Remont palmiarni, Modernizacja Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego, Budowa obwodnicy, Projekt „Budujemy Miasto Sztuki”, Budowa mieszkań komunalnych, Prace modernizacyjne w szkołach, Rewitalizacja 56 kamienic.

OPIS:

Miasto inicjuje szerokie działania na rzecz poprawy stanu infrastruktury. Przeprowadzono modernizację szkół, w ramach której m.in. odnowiono hale sportowe. Samorząd buduje mieszkania komunalne dla najbardziej potrzebujących, a dzięki remontowi palmiarni, w Wałbrzychu zamieszkały lemury. Rewitalizacja kamienic ma być gwarancją wygodniejszego życia dla mieszkańców i bardziej estetycznego wygląd miasta.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6/10

DZIAŁANIA:

„Czysty i zielony Wałbrzych”, Dzień bez opakowań foliowych, Akcja „Stop Plastik” Akcje sadzenia drzew, Akcja sadzenia winobluszczy, Dofinansowanie wymiany pieców węglowych.

OPIS:

Wałbrzych prowadzi szerokie działania w zakresie ekologii. W ramach akcji „Stop Plastik” wałbrzyskie instytucje miejskie, jako pierwsze w Polsce zrezygnowały z używania plastiku. Dobrym przykładem samorządu idą kolejne firmy i instytucje prywatne. Mieszkańcy mogą ubiegać się o pomoc finansową w wymianie pieców węglowych. Oprócz tego, w mieście w ramach różnych akcji sadzonych jest tysiące drzew i roślin.

Kultura i rekreacja

6/10

DZIAŁANIA:

Festiwal Muzyki Elektronicznej, Wycieczka Rowerowa Wałbrzych-Jedlina Zdrój, Koncert „Wakacyjne Rytmy”, Wałbrzyska Parada Rowerowa, Festiwal Reżyserii Filmowej.

OPIS:

Władze miasta promują aktywność fizyczną poprzez organizację np. wycieczek rowerowych. Latem organizowane są festiwale i koncerty plenerowe. Bardzo popularną imprezą w Wałbrzychu jest Polski Festiwal Reżyserii Filmowej, podczas którego nagradzani są wybitni reżyserzy. Jest to też okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z artystami z całej Polski.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką