
Prezydenci miast coraz łatwiejsi do zmiany
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym otworzyła furtkę do prostszej drogi odwoływania prezydentów miast poprzez referendum. Obecnie dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania…
Prezydent Inowrocławia
Komitet wyborczy: | KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy |
Wiek: | 62 lat |
Kadencja: | 5 |
Poparcie w 2018 roku: | 58.48% |
- |
24/09/2019
Sytuację Ryszarda Brejzy oceniamy na stabilną. Prezydent większe poparcie uzyskał w wyborach 2018, niż 2014, więc ma duże szanse na ponowną reelekcję. Oczywiście będzie to możliwe, jeśli nie pojawi się znaczący niezależny kontrkandydat, jak w 2014 roku. Będziemy sledzić, jak sprawa afery w inowrocławskim urzędzie przełoży się na szanse reelekcji prezydenta.
Prezydent Ryszard Brejza otrzymał wotum zaufania i absolutorium już po raz 18. Radni pozytywnie rozpatrzyli raport o stanie Miasta Inowrocławia za 2019 r.
Radni komitetu Prezydenta Porozumienie Ryszarda Brejzy utworzyli koalicję z radnymi Koalicji Obywatelskiej, co daje im 16 mandatów. Opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość posiada w Radzie Miasta w Inowrocławiu 7 radnych.
Ryszard Brejza poprawił swój wyborczy wynik w 2018 r. w stosunku do poprzednich wyborów, a wziąć udział w referendum w sprawie jego odwołania musiałoby 30,4% uprawnionych do głosowania. Jego pozycję oceniamy więc jako stabilną — nie musi obawiać się referendum.
Obecny prezydent: Ryszard Brejza
Liczba mieszkańców: | 72561 os. |
Budżet miasta: | 364 162 540 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 4141.32 zł |
DZIAŁANIA:
Koperta Życia, Miejska Rada Seniorów, Festyn "Zdrowy Senior", Uniwersytet Trzeciego Wieku, Projekt "Taxówka dla seniorów", Spotkania edukacyjne i szkolenia dla seniorów.
OPIS:
Inowrocław, wychodząc naprzeciw potrzebom osób w wieku senioralnym, wprowadził Kopertę Życia, a także projekt "Taxówka dla seniorów", w ramach którego seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia, bezpłatnie pojadą na wizytę do specjalisty, załatwić sprawy urzędowe lub odwiedzić grób bliskich - jednej osobie bezpłatny przejazd przysługuje maksymalnie 4 razy w okresie trwania projektu. W mieście działa również Uniwersytet Trzeciego Wieku i Miejska Rada Seniorów oraz organizowany jest festyn "Zdrowy Senior" będący doskonałą okazją dla seniorów nie tylko do wspólnego spędzenia czasu, ale również do bezpłatnego zbadania się i poszerzenia wiedzy na temat zdrowia. Inowrocław prowadzi również działania edukacyjne dla najstarszych mieszkańców - są to różne szkolenia oraz spotkania na temat np. bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym.
DZIAŁANIA:
Strona dla inwestorów: inwestuj.inowroclaw.pl, Biuro Obsługi Inwestora, Zwolnienia z podatku od nieruchomości przy realizacji nowej inwestycji.
OPIS:
Miasto, wspierając lokalny rynek pracy i chcąc rozwijać się w tym obszarze, utworzyło Biuro Obsługi Inwestora, które ma na celu pomagać i wspierać inwestorów w przejściu procedury administracyjnej w Urzędzie Miasta. Działa także strona dla inwestorów: inwestuj.inowroclaw.pl, z której można się dowiedzieć o korzyściach płynących z inwestycji, wsparciu, które można uzyskać, a także można znaleźć oferty inwestycyjne. Znajdują się tam także wszystkie informacje o uruchomionym Inowrocławskim Obszarze Gospodarczym, który powstawał do 2012 r. (35 ha gruntów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje, posiadających drogi dojazdowe, chodniki, zatoki parkingowe oraz infrastrukturę niezbędną do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego). Miasto oferuje także zwolnienia z podatku od nieruchomości przy realizacji nowej inwestycji powodującej wzrost zatrudnienia.
DZIAŁANIA:
Zakup 28 ekologicznych autobusów, Przebudowa infrastruktury transportu zbiorowego, Nowe ścieżki rowerowe, Remont odkrytego basenu z budową mini wodnego placu zabaw, Budowa siłowni terenowych.
OPIS:
Inowrocław może pochwalić się nowym taborem komunikacji miejskiej składającym się w 100% z autobusów ekologicznych, a także zmodernizowanym oświetleniem ulicznym oraz ograniczeniem niskiej emisji poprzez utworzenie czterech nowych odcinków ścieżek rowerowych. Ważnymi inwestycjami w mieście są również przebudowy ulic miasta, remont odkrytego basenu z budową mini wodnego placu zabaw oraz budowa siłowni terenowych.
DZIAŁANIA:
Alarm zapachowy, Dotacje na zmianę systemu ogrzewania, program "Zielony Inowrocław", Psi Park, Nagroda Marszałka Województwa w kategorii „Ochrona Środowiska Naturalnego”.
OPIS:
Miasto, w ramach walki ze smogiem, udziela dotacji na zmianę systemu ogrzewania, a w ramach inwestowania w tereny zielone, zrealizowało program "Zielony Inowrocław" - mieszkańcy byli na bieżąco informowani o postępie nasadzeń. Zapowiedziano także utworzenie pierwszego psiego parku. Ciekawym rozwiązaniem, funkcjonującym w Inowrocławiu, jest alarm zapachowy - pod mailem alarm-zapachowy@inowroclaw.pl można zgłaszać uciążliwe zapachy dla mieszkańców. Ponadto miasto może poszczycić się otrzymaną w czerwcu 2019 r. nagrodą Marszałka Województwa w kategorii „Ochrona Środowiska Naturalnego” - Inowrocław zakupił łącznie 28 ekologicznych autobusów oraz przebudował infrastrukturę transportu zbiorowego. Tabor komunikacji miejskiej składa się w 100% z autobusów ekologicznych.
DZIAŁANIA:
Aplikacja powiadamiająca o najważniejszych wydarzeniach w mieście, Miejskie wydarzenia: Lato Filmowe, festyny rodzinne, Festiwal Pieśni Ludowej, Dni Inowrocławia, Skate Park, w wakacje promocyjne ceny na basen oraz bezpłatne korzystanie z Hali Widowiskowo-Sportowej.
OPIS:
Innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym w Inowrocławiu jest darmowa aplikacja powiadamiająca o najważniejszych wydarzeniach w mieście, dzięki czemu mieszkańcy są dobrze poinformowani o organizowanych eventach takich jak Lato Filmowe, festyny rodzinne, Festiwal Pieśni Ludowej, Dni Inowrocławia i wiele innych. Z myślą o młodszych mieszkańcach działa skate park, który jest systematycznie rozbudowywany. Miasto także oferuje na okres wakacji promocyjne ceny w dni powszednie za wejście na kryte pływalnie, czy bezpłatne korzystanie z sali Hali Widowiskowo-Sportowej w dni powszednie w ramach zaplanowanych przez OSiR zajęć sportowo-rekreacyjnych.