TADEUSZ FERENC

Prezydent Rzeszowa

Tadeusz Ferenc
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
Wiek: 80 lat
Kadencja: 5
Poparcie w 2018 roku: 63.76%
-

24/09/2019

Wydaje się, że jest to ostatnia kadencja Tadeusza Ferenca jako Prezydenta Rzeszowa. Było już bardzo blisko, by do zmiany prezydneta doszło jeszcze w trakcie kadencji, jednak w ostatniej chwili Tadeusz Ferenc wycofał się z kandydowania do Sejmu. Wskazuje to jednak na próbę przekazania władzy w najbliższych wyborach jednemu ze swoich współpracowników.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Włodarz Rzeszowa - Tadeusz Ferenc otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu miasta w 2019 r. Prezydenta poparło 17 radnych, ośmioro członków klubu PiS było przeciwko, a dwóch było nieobecnych podczas głosowania.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W Rzeszowie komitet Prezydenta Tadeusza Ferenca Rozwój Rzeszowa ze względu na brak samodzielnej większości wszedł w porozumienie z radnymi Koalicji Obywatelskiej. Z kolei w opozycji w Radzie Miasta Rzeszowa pozostaje Prawo i Sprawiedliwość.

33.5%

Próg
do referendum

W przypadku małoprawdopodobnego referendum odwoławczego prezydenta Tadeusza Ferenca jego przeciwnicy musieliby zmotywować do pójścia do urn co najmniej 33,5% uprawnionych do głosowania mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Obecny prezydent: Tadeusz Ferenc

Liczba mieszkańców: 196208 os.
Budżet miasta: 1 531 325 875 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5117.26 zł
4.8%

stopa bezrobocia

15.83

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

99%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

rogram „Aktywny Senior”, Rzeszowska Rada Seniorów, Rzeszowska edycja Ogólnopolskiej Karty Seniora, „Senior w mieście”, Darmowa komunikacja miejska dla osób powyżej 70. roku życia, Ulgowe bilety komunikacji miejskiej dla emerytów.

OPIS:

W Rzeszowie realizowany jest program „Aktywny senior”, na który składają się 3 elementy. Pierwszym z nich jest edukacja – w Rzeszowie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Akademia 50+ przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Drugi filar – kultura, to działania realizowane w ramach Rzeszowskiego Domu Kultury, a także Osiedlowych Domów Kultury „Krak” i „Tysiąclecia”. Ostatni z elementów – ruch to zdrowie, to m.in. zajęcia na świeżym powietrzu w ramach 19 plenerowych siłowni. W Rzeszowie działa Rzeszowska Rada Seniorów, a mieszkańcy, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą korzystać z ulg i zniżek w ramach rzeszowskiej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora. Z kolei dzięki akcji „Senior w mieście” starsi rzeszowianie mogą brać udział w warsztatach, spotkaniach, zajęciach czy potańcówkach dedykowanych specjalnie dla nich. W Rzeszowie wszystkie osoby powyżej 70. roku życia podróżują komunikacją miejską za darmo, a emeryci mogą liczyć na ulgowe bilety.

Wspieranie miejsc pracy

7/10

DZIAŁANIA:

Rzeszów Startup Akcelerator, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Rzeszowie, "Rzeszów otwarty na biznes", Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko.

OPIS:

Rzeszów stara się stawiać na innowacyjny biznes stąd we współpracy z firmą HugeTECH realizuje program Rzeszów Startup Akcelerator. W jego ramach startupy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne ekspertów, współpracę z miastem w zakresie wymiany danych oraz z firmami partnerskimi. Na rzeszowskich uczelniach (Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania) funkcjonują z kolei Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Miasto opracowało także folder "Rzeszów otwarty na biznes", który stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych inwestorów, a na jego terenie działa PNT Rzeszów-Dworzysko, który stanowi największy na Podkarpaciu, kompleksowo uzbrojony teren inwestycyjny.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

4/10

DZIAŁANIA:

Remonty i modernizacje miejskich ulic.

OPIS:

W Rzeszowie inwestycje infrastrukturalne koncentrują się na remontach i modernizacjach dróg. Wśród ostatnich inwestycji wskazać można m.in. Remont Wiaduktu Śląskiego, rozbudowę ulicy Jana Pawła II czy przebudowę ciągów ulic 3 Maja i Tadeusza Kościuszki.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

System monitoringu jakości powietrza, Ekologiczne przystanki, Modernizacja parków i ogrodów miejskich.

OPIS:

W Rzeszowie działa system monitorowania jakości powietrza, na podstawie dwóch stacji pomiarowych na terenie miasta. Władze zainwestowała także w ekologiczne przystanki wyposażone w panele słoneczne, które latem wyposażone są w klimatyzację natomiast zimą w ogrzewanie. W ramach troski o zieleń miejską modernizacji doczekał się park na Zalesiu (ma być gotowy w 2020 r.) oraz Ogród Miejski im. Solidarności.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Konkurs „Rockowa Noc”, System Rowerów Miejskich, Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, Festiwal "Europejski Stadion Kultury", "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski – Kantor", Miejskie siłownie na świeżym powietrzu.

OPIS:

W Rzeszowie cyklicznie organizowany jest konkurs „Rockowa Noc”, który adresowany jest do młodych zespołów, które mogą zaprezentować się szerokiej publiczności, a największym wydarzeniem na Podkarpaciu jest Festiwal "Europejski Stadion Kultury", który co rok odbywa się właśnie w Rzeszowie. Do wszystkich miłośników teatru adresowany jest z kolei festiwal "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski – Kantor". Rzeszów, obok kultury stawia też na sport i rekreację. Rozpoczęta została budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które kosztować ma 52 mln zł i być gotowe w 2021 r. W mieście działa system rowerów miejskich (poszerzany o skutery i elektryczne hulajnogi) oraz sieć siłowni na świeżym powietrzu.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką