TOMASZ ANDRUKIEWICZ

Prezydent Ełku

Tomasz Andrukiewicz
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: KWW Dobro Wspólne
Wiek: 46 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 73.83%
-

20/11/2019

Prezydent Andrukiewicz, podobnie jak w 2010 i 2014 r., wygrał już w I turze. Od trzech kadencji, jego wynik nie spada poniżej 70%, więc jego reelekcja jest niemal pewna. Sprawnie balansuje pomiedzy głównymi siłami politycznymi, startując jako kandydat niezależny.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Miasta Ełka otrzymał wotum zaufania i absolutorium po raz 14. Radni pozytywnie ocenili działania prezydenta w złożonym raporcie.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Komitet Prezydenta Tomasza Andrukiewicza - Dobro Wspólne - ma 11 mandatów w Radzie Miasta. Inne komitety, Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska mają odpowiednio 4 i 8 radnych. Prezydentowi brakuje więc 1 mandatu do większości, a co za tym idzie, Dobro Wspólnie nie może samodzielnie podejmować decyzji. Oficjalnie nie zawiązano żadnych koalicji, ale mimo to prezydent dysponuje wiekszością w radzie dzięki nieformalnemu porozumieniu z innymi partiami.

27.2%

Próg
do referendum

Prezydent Tomasz Andrukiewicz sprawuje już 4. kadencję, a we wszystkich wyborach od 2010 roku, uzyskiwał poparcie powyżej 70%. Jego pozycja jest bardzo silna poprzez wysokie i długotrwałe poparcie mieszkańców Ełku. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, gdyż w 2019 roku prezydent nie dostał od radnych wotum zaufania.

Ełk

Obecny prezydent: Tomasz Andrukiewicz

Liczba mieszkańców: 62109 os.
Budżet miasta: 306 028 972 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4008.98 zł
9.3%

stopa bezrobocia

17.75

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

77.56%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6.5/10

DZIAŁANIA:

Klub Seniora ,, Senior +’’, Potańcówka Seniora, Ełcka Karta Seniora, Obchody 10-lecia Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Sala Seniora, Obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera pod hasłem ,, Zrozumieć niepełnosprawność’’.

OPIS:

Miasto wspiera osoby starsze sporadycznymi, lecz ważnymi inicjatywami. Od roku 2018 funkcjonuje Klub Seniora, a w Ełckim Centrum Kultury otwarta została Sala Seniora, czyli miejsce dla osób starszych, w którym mogą spędzać czas wedle własnych upodobań. Każdy mieszkaniec Ełku, który ukończył 60. rok życia może korzystać z Karty Seniora, która upoważnia do zniżek i tym samym motywuje do korzystania z ośrodków sportowych czy kulturowych. Brakuje inicjatyw miasta, które bardziej zdecydowanie aktywizowałyby seniorów. Także sytuacja osób niepełnosprawnych w Ełku jest trudna. Miasto w bardzo małym stopniu angażuje się w organizację wydarzeń, nie ma też inicjatyw, które pomagałyby w codziennym funkcjonowaniu i edukowałyby wszystkich mieszkańców Ełku o problemach osób starszych i niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

6.5/10

DZIAŁANIA:

Biuro Wspierania Przedsiębiorczości, Ulgi podatkowe dla nowych inwestycji na terenie miasta Ełku, Forum Biznesu i Przedsiębiorczości.

OPIS:

Warmińsko-mazurskie to województwo, w którym stopa bezrobocia jest niezmiennie najwyższa w Polsce. W sierpniu 2019 roku wynosiła ona 8,7%, w porównaniu do 5,2% w skali kraju. Ełk nie jest wyjątkiem, bezrobocie jest tu wysokie, jednak co ważne, sukcesywnie spada. Ełk wspiera przedsiębiorczość swoich mieszkańców inicjatywami takimi jak ulgi podatkowe czy prowadzenia Biura Wspierania Przedsiębiorczości, które stawia na rozwój gospodarczy i przestrzenny miasta. W Ełku brakuje jednak incicjatyw przeciwdziałających bezrobociu, których wyraźnie miasto potrzebuje.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

7/10

DZIAŁANIA:

Program Rewitalizacji Ełku na lata 2016-2023, Budowa nowoczesnej hali sportowej przy Zespole Szkół Sportowych, Budowa hali tenisowej przy plaży miejskiej, Modernizacja i przebudowa ulic, Projekt ,,Przebudowa linii komunikacji miejskiej nr 3 i 5 w celu poprawy transportu publicznego w mieście Ełku’’, ,,SMS/e-mail Ełk info".

OPIS:

Władze Ełku inwestują w rozój infrastruktury w mieście, min. poprzez budowę dwóch ważnych ośrodków sportowych, hali tenisowej i boiska. Planowane są także inwestycje na kolejne lata. Bezpłatny System Powiadomień ,,SMS/e-mail Ełk info" to inicjatywa Urzędu Miasta, która polega na komunikacji z mieszkańcami i informowaniu ich o utrudnieniach w ruchu, sytuacjach wyjątkowych czy nadchodzących wydarzeniach w mieście.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7/10

DZIAŁANIA:

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Akcja ,,Śmieci oddajesz-drzewko dostajesz’’, Dotacje na likwidacje pieców węglowych, Bezpłatne sadzonki dla Ełczan, Spot edukacyjny ,,Karma wraca’’, Akcje sadzenia drzew.

OPIS:

Miasto prowadzi ciekawe działania w zakresie ekologii. W ramach akcji takich jak ,,Śmieci oddajesz-drzewko dostajesz’’ mieszkańcy są motywowani, nie tylko do sadzenia nowych drzew, ale także do oddawania śmieci. W ramach walki ze smogiem miasto, za pomocą dotacji, które mogą wynieść do 3000 złotych, pomaga w likwidacji pieców węglowych w domach ełczan. Spot edukacyjny ,,Karma wraca’’ uczy mieszkańców tego, by sprzątali po swoich psach. Zieleń w mieście jest więc zdecydowanie ważna dla władz Ełku.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Festiwal Ełk na Trzy Oktawy, ,,Będzieczytane Ełk Festival’’, Letnie koncerty nad rzeką Ełk, Ełk Latin Festival, Mazurskie Zawody Balonowe, Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ogień i Woda, Europejska Noc Muzeów, Obchody Światowego Festiwalu Folkloru Tęcza, Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

OPIS:

Ełczanie mają wiele okazji, aby uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Miasto organizuje liczne koncerty i festiwale. Co roku Ełk jest gospodarzem Mazurskich Zawodów Balonowych, w którym zawodnicy konkurują o puchar Prezydenta Ełku, a widownia oprócz oglądania zawodów może słuchać koncertów. Coroczny Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ogień i Woda, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. W mieście odbywa się wiele wydarzeń także kulturalnych, a w lecie mieszkańcy mogą uczestniczyć w plenerowych koncertach nad rzeką Ełk.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką