Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

WALDEMAR SOCHA

Prezydent Żor

Waldemar Socha
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Żorskie Porozumienie i W. Socha
Wiek: 58 lat
Kadencja: 6
Poparcie w 2018 roku: 47.25%
54.98%

24/09/2019

Waldemar Socha w 2014 roku wygrał minimalnie z Wojciechem Kałużą, znanym pózniej z tego, że jego przejście z Nowoczesnej do PiS przechyliło większość w sejmiku śląskim. W 2018 r. prezydent pozbawiony poważnego kontrkandydata, wygrał wybory z dużą przewagą, mimo to w 2023 roku należy spodziewać się zmiany w mieście.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Waldemar Socha uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r. Prezydenta Żor poparło 21 z 23 radnych.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W żorskiej Radzie Miasta zawiązała się szeroka koalicja pomiędzy komitetem prezydenta Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha a Prawem i Sprawiedliwością i Żorską Samorządnością.

25.6%

Próg
do referendum

Waldemar Socha raczej nie musi obawiać się referendum odwoławczego. Sam próg referendum jest jednak stosunkowo niski — wystarczy udział 25,6% uprawnionych do głosowania, żeby jego rozstrzygnięcie było wiążące.

Żory

Obecny prezydent: Waldemar Socha

Liczba mieszkańców: 62472 os.
Budżet miasta: 408 433 796 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4577.92 zł
3.3%

stopa bezrobocia

24.45

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

88.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

Żorski Klub Seniora, Żorska Karta Seniora, Dni Seniora, Akcja "Kręci mnie bezpieczeństwo", Żorski Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor, Dofinansowanie Domu Dziennego "Senior+", "Mobilny urzędnik", Dom dla niepełnosprawnych w Żorach, Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Na stronie urzędu miejskiego zakładki skierowane do seniorów i osób niepełnosprawnych.

OPIS:

Swoimi działaniami miasto Żory stara się coraz lepiej wspierać starszych mieszkańców oraz osoby niepełnosprawne. W ofercie miasta znajdziemy takie imprezy tematyczne, jak Dni Seniora, czy obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, W Żorach funkcjonuje kilka Domów Dziennego Pobytu i Żorski Klub Seniora, dofinansowywane z budżetu miasta, a chętni mogą dołączyć do programu zniżkowego wyrabiając Żorską Kartę Seniora. Z kolei osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystać z pomocy "Mobilnego urzędnika", który przyjedzie do osób, dla których dotarcie do urzędu stanowi zbyt duże wyzwanie. W 2019 roku miasto otworzyło także specjalny dom dla osób niepełnosprawnych, dostosowany do potrzeb swoich mieszkańców. Zarówno seniorzy, jak i osoby niepełnosprawne, wszelkie niezbędne informacje na temat programów, czy środków pomocowych mogą z łatwością znaleźć na stronie internetowej urzędu, w specjalnych zakładkach.

Wspieranie miejsc pracy

6.5/10

DZIAŁANIA:

"Bilet do zatrudnienia", Aktywizacja zawodowa, Rewitalizacja społeczna, Strona www.inwestycje.zory.pl.

OPIS:

W Żorach powstało wiele programów aktywizujących bezrobotnych, których współtwórcą jest PUP w Żorach. Wśród szerokiej oferty znajdziemy program specjalny „Bilet do zatrudnienia”, skierowany do kobiet szukających pracy, mający na celu wsparcie tego procesu działaniami pozafinansowymi i finansowymi. Dodatkowo organizowane są szkolenia na kierowcę autobusów miejskich, realizowany jest program aktywizujący osoby młode do 29. roku życia oraz bezrobotnych powyżej 30. roku życia. Miasto przygotowało również specjalną ofertę skierowaną do inwestorów chcących rozwijać swój biznes w Żorach. Niezbędne informacje można znaleźć na specjalnej stronie www.inwestycje.zory.pl.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Bezpłatna komunikacja miejska, „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Żory do 2023 roku”, "Miasto Przyszłości" według rankingu Financial Times, Remont wiaduktu na ul. Nowopszczyńskiej, Planowana budowa centrum przesiadkowego.

OPIS:

„Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Żory do 2023 roku” to program, którego celem jest rewitalizacja obszarów miejskich w Żorach tak, aby spełniały one potrzeby mieszkańców miasta. Skoordynowany plan rozwoju infrastruktury miasta pozwolił Żorom na zdobycie tytułu „Miasta przyszłości” według rankingu Financial Times. Wśród obecnych inwestycji warto wyróżnić dwie: remont wiaduktu na ul. Nowopszczyńskiej oraz planowana budowa centrum przesiadkowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Żorach, które integrować będzie transport autobusowy, rowerowy i samochodowy. Żory mogą także pochwalić się zupełnie darmową komunikacją miejską na terenie miasta.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

STOP Smog, Drony antysmogowe, System monitorowania zużycia kosztów i nośników energii i wody, Wycofanie wody w plastikowych butelkach w UM.

OPIS:

W obszarze walki ze smogiem miasto Żory podejmuje szereg działań, dążących do jego redukcji. Od 2013 roku w mieście działa system monitorowania zużycia kosztów i nośników energii i wody zbudowany w oparciu o serwis internetowy i Bazę Danych Systemu Zarządzania Energii. Miasto kontroluje jakość spalin w domach mieszkalnych za pomocą dronów antysmogowych oraz zachęca mieszkańców do udziału w rządowym programie "STOP Smog", którego celem jest wymiana starych pieców i odpowiednia termoizolacja domów miekszlanych. Wycofano także z użycia wodę w plastikowych butelkach w Urzędzie Miejskim.

Kultura i rekreacja

6.5/10

DZIAŁANIA:

„Bezpłatne poniedziałki dla mieszkańców, "Lato w mieście 2019”, Renowacja fragmentu murów obronnych, Wypożyczalnia rowerów miejskich, Siłownie zewnętrzne.

OPIS:

W ramach działań z zakresu kultury miasto Żory stworzyło program „Bezpłatne poniedziałki dla mieszkańców!”, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość skorzystać z ciekawej oferty kulturalnej, sportowej i edukacyjnej za darmo. Miasto organizuje także wiele zajęć i innych atrakcji w ramach „Lata w mieście”. W Żorach funkcjonuje wypożyczalnia rowerów miejskich oraz siłownie zewnętrzne. Obecnie miasto prowadzi renowację murów obronnych z przeznaczeniem na cele kulturalne.

Sondaże w miastach

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Żory: Potrzeba zmiany w mieście (06.2018)
Zdecydowanie nie - 11.09%
Raczej nie - 27.82%
Ani tak ani nie - 13.60%
Raczej tak - 22.80%
Zdecydowanie tak - 24.69%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
503
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Żory: Potrzeba walki ze smogiem (06.2018)
Zdecydowanie nie - 3.22%
Raczej nie - 2.62%
Ani tak ani nie - 5.23%
Raczej tak - 18.71%
Zdecydowanie tak - 70.22%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
503
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Żory: Wspieranie seniorów przez miasto (06.2018)
Zdecydowanie nie - 6.99%
Raczej nie - 17.10%
Ani tak ani nie - 29.02%
Raczej tak - 39.90%
Zdecydowanie tak - 6.99%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
503

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką