Paweł Adamowicz

Prezydent Gdańska

Kadencja: 6
Poparcie w 2014 roku: I tura 36.97%
II tura 64.80%
Paweł Adamowicz
3.0
Niepewna reelekcja

Ocena

10 maja 2018
3.0
Niepewna reelekcja

Paweł Adamowicz może po raz szósty zostać prezydentem Gdańska mimo słabnącej popularności i nasilającej się potrzeby zmiany w mieście (zmiany chce 57% mieszkańców). Jeżeli obecny prezydent może z kimś przegrać, to jest to kandydat PO (najpewniej Jarosław Wałęsa), który jednak nie został ogłoszony, nie prowadzi kampanii, ani nie jest, według naszej wiedzy, przygotowany do jej prowadzenia. Według sondaży, którymi dysponujemy, dziś Jarosław Wałęsa przegrałby rywalizacje z Pawłem Adamowiczem w I turze. To na tym polu będą się ważyły losy prezydenta P. Adamowicza. Jeśli znajdzie się w niej z kandydatem PiS, jego reelekcja będzie pewna, jeśli uda się Jarosławowi Wałęsie „przeskoczyć" Kacpra Płażyńskiego i wejść do II tury będzie ona bardzo wyrównana. Kolejne prognozy szans na reelekcje prezydenta będą uzależnione od prowadzonej kampanii przez Jarosława Wałęsę.

31 lipca 2018
2.5
Duże szanse na przegraną

W Gdańsku czeka nas jedna z najbardziej wyrównanych kampanii na prezydentów miast. Jarosław Wałęsa został już oficjalnym kontrkandydatem Pawła Adamowicza z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Tym samym urzędujący prezydent nie tylko zmierzy się z kontrkandydatem z PiS Kacprem Płażyńskim, ale też rywalem z wcześniejszego zaplecza politycznego. W obliczu faktu, że ponad połowa gdańszczan deklaruje chęć zmiany w mieście a sam P. Adamowicz nie podjął jeszcze aktywnych, kampanijnych działań, mimo oczywistej przewagi jako prezydent miasta, jego szanse na reelekcję wydają się realnie spadać.

19 października 2018
3.5
Niepewna reelekcja

Jak pokazuje najnowszy sondaż IBS Paweł Adamowicz jest liderem wyścigu o fotel prezydenta Gdańska. W I turze chce na niego zagłosować 39,63% mieszkańców Gdańska. Także w przypadku II tury, w której miałby się zmierzyć P. Adamowicz i J. Wałęsa to urzędujący prezydent jest sondażowym liderem. Widać więc trend wzrostowy poparcia dla P. Adamowicza, którego szanse na reelekcję realnie wzrosły.

2 listopada 2018
5.0
Pewna reelekcja

Paweł Adamowicz jest faworytem w Gdańsku. W I turze osiągnął wynik 36,97% głosów i w II turze zmierzy się z Kacprem Płażyńskim z PiS, który zdobył 29,68% głosów. Jak wskazuje sondaż IBRiS obecny prezydent ma największe szanse na wygraną. Reprezentuje on elektorat antyPiS i uzyskał poparcie Jarosława Wałęsy (Koalicja Obywatelska).

Artykuły

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką