Piotr Krzystek

Prezydent Szczecina

Kadencja: 4
Poparcie w 2014 roku: I tura 47.25%
II tura 78.22%
Piotr Krzystek
3.5
Niepewna reelekcja

Ocena

14 maja 2018
3.5
Niepewna reelekcja

Kampania w Szczecinie będzie mocno determinowana działaniami kontrkandydata Piotra Krzystka wystawionego przez PO i.Nowoczesną Sławomira Nitrasa. Realnie tylko kandydat zjednoczonej opozycji może zagrozić kolejnej kadencji P. Krzystka, w raczej pewnej, II turze wyborów. Im bardziej Sławomir Nitras będzie angażował się na poziomie polityki ogólnopolskiej, tym bardziej będą rosły szanse Krzystka na reelekcję. To właśnie brak charakteru samorządowego działań S. Nitrasa może być jego największą przeszkodą w zwycięstwie w Szczecinie.

31 lipca 2018
3.0
Niepewna reelekcja

Piotr Krzystek może dołączyć do grona prezydentów miast wojewódzkich (obok Gdańska i Kielc), który nie obroni się w walce o kolejną kadencję. Na jego niekorzyść wpływa intensywna kampania prowadzona przez Sławomira Nitrasa, z którym najprawdopodobniej zmierzy się w II turze. Chociaż w naszej prognozie wskazujemy, że to P. Krzystek ma większe szanse w jesiennym pojedynku, stosunek szans rywali 55:45 pokazuje, że czeka nas bardzo wyrównana kampania. O wszystkim zadecydują wyborcy PiS i to czy pójdą na wybory w II turze. Prawdopodobny termin drugiej tury, wypadającej w długi weekend 04.11 powoduje, że scenariusz, gdy elektorat PiS zostaje w domu jest bardziej realny, a to zwiększa szanse S. Nitrasa.

25 września 2018
3.5
Niepewna reelekcja

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS, poparcie dla Sławomira Nitrasa wynosi obecnie 20,4%, co daje mu trzecią pozycję w wyścigu o fotel prezydenta Szczecina. Szanse na wejście do II tury wyborów kandydata Koalicji Obywatelskiej maleją również ze względu na rosnącą pozycję Prawa i Sprawiedliwości w kraju. Jeżeli w II turze wraz z obecnym prezydentem Piotrem Krzystkiem znajdzie się kandydat PiS Bartłomiej Sochański, a nie Sławomir Nitras, gwałtownie wzrosną szansę P. Krzystka na reelekcję.

18 października 2018
4.0
Prawie pewna wygrana

Najnowszy sondaż IBS pokazuje, że szanse Piotra Krzystka na reelekcję wzrastają. 41,48% mieszkańców Szczecina chce na niego oddać swój głos w I turze. Jeżeli w najbliższą niedzielę potwierdzi się sondażowy scenariusz, P. Krzystek może liczyć na 4. kadencję po II turze wyborów.

2 listopada 2018
5.0
Pewna reelekcja

Piotr Krzystek wygrał I turą wyborów z wynikiem 47,25%, drugie miejsce zajął Bartłomiej Sochański (21,99%). Wybory potwierdziły wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych, w którym w 100% pokrył się wynik prezydenta. Faworytem rywalizacji jest obecny prezydent, któremu zabrakło tylko 2,75 p.p., aby zakończyć wybory już w I turze. Dodatkowo prezydenta poparł S. Nitras z Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy pozostałych kandydatów nie oddadzą w II turze głosu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości i tym samym chętniej poprą Krzystka.

Artykuły

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką