Tadeusz Krzakowski

Prezydent Legnicy

Kadencja: 6
Poparcie w 2014 roku: I tura 42.52%
II tura 64.76%
Tadeusz Krzakowski
3.0
Niepewna reelekcja

Ocena

14 maja 2018
3.0
Niepewna reelekcja

Tadeusz Krzakowski w jesiennych wyborach będzie rywalizował o szóstą kadencję. W 2014 r. wygrał dopiero w II turze z wynikiem 57,6% głosów. Największym zagrożeniem dla zwycięstwa T. Krzakowskiego jest Platforma Obywatelska. Dlatego, jeżeli koalicyjny kandydat PO i .N będzie na tyle silny, by zmobilizować elektorat do zmiany, może dojść do przegranej urzędującego prezydenta. Wiele będzie zależeć od kampanii obecnego prezydenta i jego głównego konkurenta z PO. Na podstawie postępów kampanii będziemy oceniać szanse na reelekcję T. Krzakowskiego.

31 lipca 2018
3.5
Niepewna reelekcja

Paradoksalnie to silna pozycja PiS w mieście (34,24% w wyborach parlamentarnych w 2015 r.) działa na korzyść Tadeusza Krzakowskiego. W II turze najpewniej zmierzy się z kontrkandydatem z PiS, którym pod koniec czerwca ogłoszony został Arkadiusz Baranowski. Tym samym, podobnie jak w Krakowie, dojdzie do krzyżowania się elektoratów. Wyborcy PO, którzy w I turze głosowali na kandydata swojej partii, przeniosą swój głos na T. Krzakowskiego, a nie kandydata PiS tym samym znacznie zwiększając szanse prezydenta miasta na reelekcję.

2 listopada 2018
4.5
Prawie pewna wygrana

Tadeusz Krzakowski uzyskał wynik 42,52% głosów w I turze. Jego konkurentem w II turze jest Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 26,57% głosów legniczan. Biorąc pod uwagę fakt, że wyborcy chętniej popierają urzędujących prezydentów, a także to, że odpadł kandydat Prawa i Sprawiedliwości, którego wyborcy nie poprą kandydata KO, Tadeusz Krzakowski może być raczej spokojny o 6. kadencję.

Artykuły

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką