Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Prognoza do sejmików wojewódzkich (raport) – 04.2024


To Koalicja Obywatelska, a nie Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z najnowszą prognozą samorządową, może liczyć na najwyższy wynik w sejmikach wojewódzkich, biorąc pod uwagę poparcie ogólnopolskie oraz liczbę mandatów. A jak wypadają inne partie tuż przed ciszą wyborczą? Sprawdzamy w prognozie, którą prezentujemy w formie raportu!  

Raport wraz z danymi znajdziesz na dole artykułu

Wyniki prognozy samorządowej

Pozycję lidera przejęła Koalicja Obywatelska z poparciem rzędu 31,43%, co oznacza wzrost w porównaniu do wyborów z 2018 r. (3,31 p.p.). Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując dziś 30,26%, czyli o 3,87 p.p. mniej niż w 2018 r. Podium zamyka zaś Trzecia Droga, na którą głos oddałoby 13,13% osób (+1,06% względem wyniku PSL-u z 2018 roku).

Poparcie do Sejmików Wojewódzkich – prognoza 04.2024

KO
PiS
Trzecia Droga
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
Lewica
Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy”
Inne Komitety

Czwarte miejsce dziś przypadłoby wspólnemu komitetowi Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (8,93%), a zaraz za nią plasuje się Lewica z wynikiem 7,16%. Z kolei stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" mogą liczyć na poparcie oscylujące wokół 5,91%, a na pozostałe komitety w skali kraju, zagłosowałoby 3,19% Polaków.

Poparcie partii w Sejmikach Wojewódzkich - prognoza a wybory samorządowe 2018

KO
PiS
Trzecia Droga
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
Nowa Lewica
Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy”

 

"Ostatnia prognoza do sejmików to obraz sporej polaryzacji, gdzie i PiS i KO mogą rządzić samodzielnie w 3 województwach. Ostateczny podział województw to 11 do 5 i to tylko w przypadku, gdyby Konfederacja chciała współrządzić z PiS w świętokrzyskim i podlaskim. PiS powinien szykować się na straty (dolnośląskie i łódzkie), ale pewnie na mniejsze niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu. W wielu miejscach większość wisi na jednym mandacie, więc wszystko może się jeszcze wydarzyć."

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Podział mandatów

Liczba mandatów w Sejmikach Wojewódzkich - prognoza 04.2024

KO
PiS
Trzecia Droga
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy”
Nowa Lewica

Jeżeli chodzi o ogólną liczbę mandatów, to również w tym przypadku pozycję lidera przejęła KO - dziś partia Donalda Tuska mogłaby liczyć na zdobycie 220 z nich. Prawo i Sprawiedliwość w skali ogólnopolskiej uzyskałaby 217 mandatów, a 75 przypadłoby Trzeciej Drodze.

23 mandatów zdobyłby komitet Konfederacji i BS, a stowarzyszenie BS miałaby 9 radnych w Sejmikach Wojewódzkich. Ostatnie 8 mandatów otrzymałaby Nowa Lewica.ZAPYTAJ EKSPERTA!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Łukasz Pawłowski

Prezes OGB

Zapoznaj się z raportem: