Prognozy lokalnej polityki czyli ocena szans prezydentów

Prognozy Lokalnej Polityki to w pełni subiektywna ocena szans prezydentów miast na reelekcje. Na bazie poprzednich wyborów, badań, sytuacji politycznej w miastach oraz naszej wiedzy analizujemy sytuację przed wyborami samorządowymi. Często nasza ocena może wydawać się kontrowersyjna lub w niedostatecznym stopniu poparta danymi, dlatego nieco szerzej opisujemy, jak powstają nasze prognozy i czym się kierujemy.

Scenariusz wejścia do II tury

Nie da się pokonać obecnego prezydenta w wyborach, bez realnego scenariusza wejścia do II tury. Często jednak kandydaci, którzy stanowiliby realne zagrożenie dla obecnych prezydentów, nie mają możliwości w niej powalczyć.

Albo prezydentowi udaje się zakończyć wybory w I turze (nawet z minimalną przewagą 52/53%) albo wyborczy pojedynek odbywa się w II turze głosowania. Z dużo większym prawdopodobieństwem dostają się do niej jednak kandydaci, którzy w finalnym starciu skazani są na porażkę. Najczęściej taką rolę odgrywają byli prezydenci, którzy przegrali wybory poprzednio i szukają rewanżu np. Bydgoszcz i Konstanty Dombrowicz, Olsztyn i Czesław Małkowski czy Chorzów i Marek Kopel.

Druga sytuacja to kandydaci PiS, o których dużo szerzej piszemy tutaj. Teraz warto zwrócić uwagę na dwa miasta z podobnymi okolicznościami.

W Poznaniu Ryszard Grobelny uzyskał w 2014 r. o 35 944 mniej głosów w I turze niż w 2010 r., czyli zdobył o 44,2% mniej głosów. W II turze spotkał się z Jackiem Jaśkowiakiem, kandydatem PO i jak wiemy, pożegnał się z urzędem.

We Wrocławiu Rafał Dutkiewicz uzyskał w 2014 r. o 65 408 mniej głosów w I turze niż w 2010 r., czyli zdobył o 46,8% mniej głosów. W II turze spotkał się z Mirosławą Stachowiak-Różecką z PiS i udało mu się obronić na stanowisku prezydenta.

To tylko wycinek, ale pokazuje, jak ważne są scenariusze wejścia do II tury. Gdyby J. Jaśkowiak dostał o 3000 mniej głosów, a do drugiej tury wszedł kandydat PiS-u, Ryszard Grobelny pewnie nadal byłby prezydentem.

Liczba kadencji i potrzeba zmiany

Najważniejszym słowem w polityce i kampaniach jest „zmiana”, podobnie jak w naszej prognozie. Liczba kadencji, którą ma za sobą obecny prezydent w dużym stopniu wpływa na to, jaka jest szansa na jego pokonanie. Na 29 prezydentów, którzy przegrali wybory w 2014 r., aż 24 miało za sobą dwie lub więcej kadencji.

Będziemy niedługo szerzej opisywać na Lokalnej Polityce, jaka jest szansa na porażkę prezydenta w zależności od ilości kadencji, które ma za sobą. Opublikujemy też badania z kilkunastu miast, w których pytaliśmy o potrzebę zmiany w danym mieście. Nie zawsze prezydent mający za sobą wiele kadencji łączy się z poczuciem potrzeby zmiany w mieście. Niektórzy prezydenci potrafią tę potrzebę mieszkańców umiejętnie zaspokajać, a często zależy to też od uwarunkowań lokalnych.

Sondaże

W dużej części naszych prognoz opieramy się także na aktualnych sondażach wyborczych, które pokazują stan rywalizacji w danym mieście.

Po pierwsze, na zlecenie Lokalnej Polityki, zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Samorządowych badania w kilkunastu miastach w Polsce. Będziemy te badania sukcesywnie publikować w serwisie i opieramy swoją wiedzę na danych z tych sondaży.

Po drugie, odwołujemy się do badań publikowanych w mediach, o sposobie weryfikacji tych badań piszemy tutaj, ale stanowią one dla nas dodatkową wiedzę i w miarę możliwości będziemy te badania przytaczać.

Po trzecie, często mamy dostęp do badań wewnętrznych, nigdzie nie publikowanych o których nie możemy często wiele powiedzieć. Mimo, że nie możemy zacytować konkretnych wyników i danych, stanowią one dla nas cenną wiedzę, by fachowo oceniać szanse prezydentów.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką