Przyspieszone wybory w Gliwicach i Nowej Soli

Gliwice oraz Nowa Sól to dwie miejscowości na mapie Polski, które już niedługo czekają kolejne wybory, w związku z objęciem przez prezydentów obu miast mandatów senackich. W związku z tym pojawiają się liczne pytania: kto obecnie zarządza miastem, kiedy odbędą się wybory uzupełniające oraz kto podejmie walkę o fotel prezydenta Gliwic i Nowej Soli?

Duże zmiany dla miast

Choć od wyborów samorządowych minął dopiero rok, w dwóch miastach, Gliwicach oraz Nowej Soli, na początku przyszłego roku dojdzie do przedterminowych wyborów. Powodem jest wygaśnięcie mandatów Prezydentów Frankiewicza i Tyszkiewicza, w skutek wygrania przez nich wyborów na stanowiska Senatorów.

Obaj prezydenci sprawowali swoje funkcje od wielu lat, dlatego najbliższe wybory będą oznaczały dla miast dużą zmianę, nawet w przypadku wygranej kandydatów popieranych czy związanych dotychczas w byłymi włodarzami. Przyszli prezydenci będą musieli zmierzyć się także z dużą popularnością swoich poprzedników.

Mimo 26 lat rządów, w ostatnich wyborach samorządowych Zygmunt Frankiewicz zdobył w pierwszej turze 72,35% głosów. Drugie miejsce zajął Jarosław Gonciarz (PiS), na którego zagłosowało jedynie 19,42% Gliwiczan, a podium zamknął Bernard Fic z SLD z poparciem poniżej 5%.

Poparcie w I turze wyborów samorządowych 2018 - Gliwice

Zygmunt Frankiewicz - 72.35%
Jarosław Gonciarz - 19.42%
Bernard Fic - 4.74%
Mirosława Sander - 3.50%

Z kolei na Wadima Tyszkiewicza w 2018 roku głos oddało 78,76% nowosolan. Andrzej Wieczorek z Prawa i Sprawiedliwości zajął drugie miejsce z poparciem wynoszącym 16,01%, a na kandydata wystawionego przez SLD, Marcina Chciuka, zagłosowało jedynie 3,15% mieszkańców.

Poparcie w I turze wyborów samorządowych 2018 - Nowa Sól

Wadim Tyszkiewicz - 78.76%
Andrzej Wieczorek - 16.01%
Marcin Chciuk - 3.15%
Krzysztof Garwoliński - 2.08%

Gliwiczanom pozostaje czekać na oficjalnych kandydatów

Pierwszym miastem, w którym po październikowych wyborach dojdzie do istotnych zmian są Gliwice. Dotychczasowy Prezydent, Zygmunt Frankiewicz, który nieprzerwanie rządził miastem przez ostatnie 26 lat, w wyborach do Senatu pokonał swojego przeciwnika, Krystiana Probierza i zdobył mandat Senatora X kadencji. Na byłego już Prezydenta Gliwic głosy oddało 61,09% wyborców z okręgu 70, co przekłada się na 124 255 głosów. 

W związku z tym, miasto czekają kolejne wybory, których data została wyznaczona na 5 stycznia 2020 roku. Do tego czasu obowiązki prezydenta sprawować będzie wybrany przez Premiera Mateusza Morawieckiego komisarz – Janusz Moszyński, były wiceprezydent Gliwic.

Choć nie jest jeszcze do końca pewne, kto zdecyduje się powalczyć o nieobsadzone stanowisko, pojawiają się głosy, że do startu, poza obecnym komisarzem miasta, przymierzają się także Marek Widuch i Paweł Kobyliński, byli posłowie, oraz popierany przez Frankiewicza wieloletni wiceprezydent Gliwic – Adam Neumann. Kto ostatecznie stanie do walki o fotel prezydenta dowiemy się jednak dopiero 12 grudnia, ponieważ dzień wcześniej minie termin zgłaszania kandydatów.

Nowa sól bez komisarza

Podobnie sytuacja wygląda w Nowej Soli, gdzie od 17 lat miastem rządził Wadim Tyszkiewicz. W październikowych wyborach z powodzeniem starał się on o mandat senatora, zdobywając 51,90% głosów w okręgu wyborczym nr 22. Na byłego Prezydenta głosy oddało 63 675 mieszkańców powiatów nowosolskiego, wschowskiego, żagańskiego oraz żarskiego, w tym ponad 13 tysięcy mieszkańców Nowej Soli.

Jak w Gliwicach, wybory uzupełniające w Nowej Soli planowane są na pierwszą niedzielę 2020 roku. Problemem miasta jest jednak brak komisarza, który mógłby do tego czasu pełnić obowiązki prezydenta. Mimo złożenia odpowiedniego wniosku przez Urząd Wojewódzki, Premier Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji tej sprawie. Spekuluje się jednak, że stanowisko to obejmie Maciej Jankowski.

Do tej pory nie pojawiają się także informacje, kto byłby zainteresowany startem w styczniowych wyborach.

Wyniki wyborów parlamentarnych w Nowej Soli i Gliwicach

Wyniki do Sejmu 2019 - Gliwice

KO - 39.25%
PiS - 31.70%
Lewica - 13.61%
Konfederacja - 7.51%
PSL - 4.86%
Bezpartyjni i Samorządowcy - 3.07%

13 października podczas wyborów parlamentarnych w Gliwicach największe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska (39,25%). Na drugie Prawo i Sprawiedliwość głos oddało 31,70% mieszkańców, a Lewicę wskazało 13,61% gliwiczan. Konfederacja zdobyła 7,51%, PSL 4,86%, a ostatnie miejsce przypadło w udziale Bezpartyjnym i Samorządowcom (3,07%).

 

 

 

 

 

Wyniki do Sejmu 2019 - Nowa Sól

PiS - 34.23%
KO - 33.02%
Lewica - 15.40%
PSL - 9.78%
Konfederacja - 7.57%

Z kolei w Nowej Soli walka była bardziej zacięta. Zwycięska okazała się partia Jarosława Kaczyńskiego, która zdobyła 34,23% głosów, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (33,02%), a podium zamknęła Lewica, którą poparło 15,40% nowosolan. Na PSL zagłosowało 9,78% mieszkańców, a Konfederacja zdobyła 7,57%.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką