Czy Polacy ufają prezydentom miast?

Instytut Badań Samorządowych, przeprowadzając Samorządowy Ranking Zaufania, zapytał Polaków w badaniu ogólnopolskim o poziom zaufania do 12 prezydentów miast. W skali ogólnopolskiej aż 8 z nich jest w ponad 60% nierozpoznawalna. Największym zaufaniem cieszy się Aleksandra Dulkiewicz (Prezydent Gdańska), tuż za nią Prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, którego zna najwięcej Polaków.

Aleksandra Dulkiewicz na czele rankingu zaufania

Jak wynika z rankingu zaufania przeprowadzonego przez IBS wśród pełnoletnich Polaków, najwięcej z nich ufa Aleksandrze Dulkiewicz Prezydent Gdańska – 32,69% (22,54% zdecydowanie ufa i 10,15% raczej ufa). Drugi, Rafał Trzaskowski (Prezydent Warszawy) traci tylko 1,08 p.p. i cieszy się zaufaniem na poziomie 31,61% (21,05% zdecydowanie ufa, a 10,56% raczej ufa). Podium zamyka Hanna Zdanowska pełniąca funkcję Prezydenta Łodzi – ufa jej 25,92% Polaków (16,22% zdecydowanie ufa oraz 9,70% raczej ufa). W pierwszej piątce prezydentów z największym zaufaniem znalazł się jeszcze Jacek Majchrowski (Prezydent Krakowa) z poziomem zaufania rzędu 24,46% oraz Jacek Jaśkowiak (Prezydent Poznania), który cieszy się 16,11% zaufaniem wśród Polaków.

 

Samorządowy Ranking Zaufania - Największe zaufanie

 

Największą nieufność wzbudza Rafał Trzaskowski

Pierwsza piątka z największym brakiem zaufania w rankingu jest niemal identyczna – kolejnością zamienił się tylko Rafał Trzaskowski, któremu nie ufa 37,14% Polaków (30,59% zdecydowanie nie ufa, 6,55% raczej nie ufa) z Aleksandrą Dulkiewicz, która wzbudza nieufność wśród 24,61% respondentów (20,60% zdecydowanie nie ufa, 4,01% raczej nie ufa). Na kolejnych miejscach znaleźli się odpowiednio Hanna Zdanowska z brakiem zaufania rzędu 20,70%, Jacek Majchrowski – 20,17% oraz Jacek Jaśkowiak – 12,15%. Ta sama piątka, zarówno z największym zaufaniem jak i z największym brakiem zaufania, spowodowana jest bardzo niską rozpoznawalnością pozostałych prezydentów miast. Co ciekawe nieufność wobec Prezydenta Warszawy i Gdańska deklarują głównie wyborcy deklarujący głosowanie na PiS w najbliższych wyborach. 80% deklarujących zdecydowany brak zaufania do Rafała Trzaskowskiego to wyborcy PiS, kolejne 10% to wyborcy Konfederacji. Wśród wyborców pozostałych partii zdecydowany brak zaufania nie przekracza 3%.

 

Samorządowy Ranking Zaufania - największy brak zaufania

Radosław Witkowski najmniej rozpoznawalnym prezydentem

Wśród najmniej rozpoznawalnych prezydentów przoduje Radosław Witkowski – Prezydent Radomia – którego nie zna aż 81,65% Polaków (Jest to jednocześnie najmniejsze miasto w zestawieniu) Nieco bardziej rozpoznawalny jest Prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski (nie zna go 81,10%). Czołówkę zamyka Marcin Krupa (Prezydent Katowic), który pozostaje nieznany dla 79,50% respondentów. Kolejną pozycję w rankingu zajmuje Piotr Krzystek, którego nie rozpoznaje 77,65% mieszkańców Polski, a zaraz za nim Krzysztof Żuk (Prezydent Lublina) z wynikiem 75,42%. Z kolei najbardziej rozpoznawalnym prezydentem miasta jest Rafał Trzaskowski, którego tylko 17,78% Polaków nie zna.

 

Samorządowy Ranking Zaufania - najmniej rozpoznawalni

Pełen raport z badania „Samorządowy Ranking Zaufania” do pobrania wraz ze szczegółowymi danymi w podziale na płeć, wiek oraz sympatie polityczne znajdziecie Państwo w tym artykule.

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań samorządowych metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1011 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką