Sondaż IBS w Gdyni

Obecny Prezydent Wojciech Szczurek oraz Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości to dwaj najważniejsi kandydaci w szykującej się walce o prezydenturę w Gdyni. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 sierpnia 2018 r., to właśnie obecnie urzędujący prezydent ma największe szanse na zwycięstwo, a być może starcie zakończy się już w I turze.

I tura dla Wojciecha Szczurka

Mieszkańcy Gdyni zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos w I turze wyborów na prezydenta miasta, najczęściej deklarowali udzielenie poparcia Wojciechowi Szczurkowi. Urzędujący od 20 lat Prezydent Gdyni może liczyć na 56,48% głosów. Druga pozycja należy do Marcina Horały – kandydata Prawa i Sprawiedliwości – który uzyskał 18,32% poparcia. Na trzecim miejscu, ze znaczącą różnicą, uplasował się Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski startujący z komitetu Wspólna Gdynia Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego. Poparło go 8,02% badanych. Na kolejnych miejscach znalazł się Marcin Strzelczyk z SLD – Lewica Razem z poparciem 2,29% oraz Kandydat ugrupowania Marzę o Gdyni z rezultatem nieprzekraczającym 2%. 12,6% badanych jeszcze nie zdecydowało, na kogo oddałoby swój głos. Frekwencja wyborcza wyniosła 52,40%.

Wojciech Szczurek - 56.48 Samorządność Wojciecha Szczurka
Marcin Horała - 18.32 Prawo i Sprawiedliwość - PiS Zjednoczona Prawica
Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski - 8.02 Wspólna Gdynia Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego
Marcin Strzelczyk - 2.29 SLD - Lewica Razem
Kandydat ugrupowania Marzę o Gdyni - 1.91 Razem - Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej koalicja lewicowa
Inny kandydat - 0.38
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.60

Powtórka scenariusza z 2014 r.?

Po rozdzieleniu głosów nie wiem/ trudno powiedzieć, przewaga poparcia pomiędzy Wojciechem Szczurkiem a Marcinem Horałą  sięga 43,67 p.p. Obecny Prezydent Gdyni w tej sytuacji uzyskał 64,63% głosów, a jego kontrkandydat z PiS – Marcin Horała – 20,96% głosów. Biorąc pod uwagę wynik Wojciecha Szczurka, prawdopodobne jest, że wybory zakończą się już w I turze jego wygraną. Taki scenariusz nie byłby zaskoczeniem, o czym świadczą wyniki w poprzednich wyborach samorządowych, w których Prezydent Szczurek 4 razy wygrywał w I turze.

Wojciech Szczurek - 64.63 Samorządność Wojciecha Szczurka
Marcin Horała - 20.96 Prawo i Sprawiedliwość - PiS Zjednoczona Prawica
Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski - 9.17 Wspólna Gdynia Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego
Marcin Strzelczyk - 2.62 SLD - Lewica Razem
Kandydat ugrupowania Marzę o Gdyni - 2.18 Razem - Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej koalicja lewicowa
Inny kandydat - 0.44
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 sierpnia 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=500 pełnoletnich mieszkańców Gdyni. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Kto zyskuje, a kto traci?

Przed czterema laty Wojciech Szczurek, startując z KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka wygraną zapewnił sobie w I turze uzyskując 79,01% poparcia, natomiast Marcin Horała uzyskał wówczas 12,15% głosów.

Porównując sytuację z wyborów w 2014 oraz obecne badanie przeprowadzone przez IBS, niewątpliwie można zauważyć, iż poparcie Wojciecha Szczurka maleje. Wynik Prezydenta Szczurka w badaniu jest o 14,38 p.p. mniejszy, niż uzyskał w 2014 roku. Natomiast Marcin Horała – kandydat PiS – może cieszyć się z faktu, iż dziś badanie pokazuje, że mógłby liczyć na wyższy wynik o 8,81 p.p., niż uzyskał w wyborach 2014. To pokazuje, że powoli Prezydent Wojciech Szczurek zużywa się w oczach mieszkańców Gdyni, ale nie na tyle by mogłoby to mu zagrozić w reelekcji. Kto wie, czy ten sygnał nie będzie powodem, dla którego może być to ostatnia kadencja długoletniego prezydenta i za 5 lat postanowi nie ryzykować w kolejnych wyborach.

Wybory Samorządowe 2014 na Prezydenta Gdyni - PKW

Wojciech Szczurek - 79.01 Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka
Marcin Horała - 12.15 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Różański - 5.27 SLD Lewica Razem
Artur Dziambor - 3.57 Nowa Prawica — Janusza Korwin-Mikke

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką