Sondaż IBS w Radomiu

Sondaż Instytutu Badań Samorządowych na zlecenie portalu LokalnaPolityka.pl potwierdza, że w walce o prezydenturę w Radomiu liczyć się będzie tylko dwóch kandydatów. Sondaż przeprowadzony w dniach 3-4 września na reprezentatywnej grupie 510 mieszkańców miasta wskazuje, że największe szanse na wygraną ma obecny prezydent miasta Radosław Witkowski.

I tura czyli polaryzacja

Silna polaryzacja polityczna, która widoczna jest w Radomiu sprawia, że realna rywalizacja toczy się tylko pomiędzy dwójką kandydatów – Prezydentem Radosławem Witkowskim startującym z własnego komitetu i Wojciechem Skurkiewiczem z PiS. Najwięcej radomian bo aż 42,03% wskazuje, że w nadchodzących wyborach samorządowych w I turze oddałoby swój głos na urzędującego prezydenta. Na drugiej pozycji, z wynikiem mniejszym o 7,25 p.p., uplasował się W. Skurkiewicz z PIS, na którego chce zagłosować 34,78% osób. Kolejni kandydaci mocno odbiegają od głównej dwójki rywali, trzeci Rafał Czajkowski może liczyć tylko na 3,26% głosów. 12,32% radomian wciąż nie zdecydowało na kogo odda swój głos. Frekwencja wyniosłaby 54,12%

Po rozdzieleniu głosów “nie wiem/trudno powiedzieć” dystans pomiędzy dwoma głównymi rywalami zwiększa się do 8,26 p.p.
Na R. Witkowskiego gotowych jest głosować 47,93% mieszkańców. Pokazuje to, że obecnemu Prezydentowi brakuje zaledwie 2 p.p., by jako pierwszy w historii swojego miasta zakończyć wybory w I turze.

O mechanizmie bardzo silnej polaryzacji w tych wyborach pisaliśmy w artykule tutaj, opisując przykłady miast  w których silna polaryzacja może doprowadzić do szybszych niż zwykle rozstrzygnięć.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Radomia, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów?

Radosław Witkowski - 42.03% KWW Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian
Wojciech Skurkiewicz - 34.78% Prawo i Sprawiedliwość
Rafał Czajkowski - 3.26% KWW Rafała Czajkowskiego
Robert Mordak - 2.90% Kukiz15
Adam Duszyk - 2.54% Polskie Stronnictwo Ludowe
Ryszard Fałek - 2.17% KW Bezpartyjni Radomianie
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.32%

II tura dla Witkowskiego

W II turze, w której spotkaliby się obecny prezydent z kandydatem PIS, przewaga R. Witkowskiego zwiększa się do ponad 10 p.p. Głos na obecnego włodarza miasta oddać chce 50,74% mieszkańców Radomia. W. Skurkiewicz z PiS może liczyć na 40% głosów, niezdecydowanych pozostaje nadal 9,26% mieszkańców miasta.

O scenariuszu II tury R. Witkowskiego i W. Skurkiewicza oraz prognozie szans w tym mieście pisaliśmy tutaj. To dziś najbardziej prawdopodobny wyborczy scenariusz w Radomiu, a szanse w tym starciu ocenialiśmy w proporcji 60% do 40% na korzyść obecnego Prezydenta, za którym przemawia własny komitet oraz pierwsza kadencja.

Radosław Witkowski (KWW Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian) i Radosław Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość)

Radosław Witkowski - 50.74% KWW Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian
Wojciech Skurkiewicz - 40.00% Prawo i Sprawiedliwość
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 9.26%

Wybory do Sejmu dla PiS

IBS zapytał także, jak radomianie zagłosowaliby w wyborach do sejmu. Po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych na PiS gotowych jest głosować 41,56% osób. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska z wynikiem 32,09%, a na trzeciej pozycji pozostaje Kukiz’15 z poparciem na poziomie 9,46%. 7,09% głosów uzyskuje Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wynik Prawa i Sprawiedliwości jest niemal identyczny z wynikiem jaki osiągnęła ta partia w wyborach do Sejmu w 2015 roku (41,73%) co pokazuje, że miasto to zalicza się nadal do czołówki miast, gdzie dominuje elektorat PiS. Tym bardziej wynik byłego posła PO a obecnie prezydenta miasta jest bardzo interesujący i wskazuje, że rywalizacja w Radomiu będzie bardzo wyrównana.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory parlamentarne, na który z komitetów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

Prawo i Sprawiedliwość - 41.56%
Platforma Obywatelska - 32.09%
Ruch Kukiz 15 - 9.46%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 7.09%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 4.39%
Nowoczesna - 4.05%
Razem - 0.68%
Wolność - 0.34%
Inny komitet - 0.34%
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 3-4 września 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=510 pełnoletnich mieszkańców Radomia. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką