Sondaż IBS w Warszawie

Wybory w Warszawie to starcie Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego. Z sondażu portalu Lokalna Polityka jasno wynika, że to pomiędzy tą dwójką rozegra się kluczowa rywalizacja. Badanie pokazuje też, że elektoraty obydwu głównych partii wiernie stoją przy swoich kandydatach. Wraz z sondażem przygotowaliśmy także zakładkę “Wybory 2018”, w której szacujemy szanse poszczególnych kandydatów na wygraną jesienią. Na start opisujemy 10 miast w tym Warszawę, Wrocław, Gdańsk.

Znaczna przewaga Rafała Trzaskowskiego

Jak wynika z badania przeprowadzonego 6-7 czerwca 2018 r. przez Instytut Badań Samorządowych na próbie 512 osób, zacięta rywalizacja wyborcza w Warszawie będzie toczyła się pomiędzy dwoma kandydatami. Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, cieszy się największym poparciem wśród mieszkańców stolicy – chce na niego głosować aż 53,48%. Kandydat PiS-u – Patryk Jaki – uzyskał 25,65% poparcia, różnica jest więc znaczna.

Co ciekawe, badanie odbyło się już po fali krytycznych komentarzy na temat kampanii Trzaskowskiego oraz silnego zaangażowania mediów publicznych po stronie Jakiego. Taka sytuacja wbrew pozorom tylko umacnia Trzaskowskiego, bowiem elektoraty obydwu dużych partii wiernie stoją przy swoich kandydatach. Trzaskowskiego zamierza poprzeć 93% wyborców PO, Jakiego 92% wyborców PiS. Taka sytuacja nie jest regułą, o czym piszemy w tym artykule.

Na nieszczęście Patryka Jakiego, wyborców PO w Warszawie jest zdecydowanie więcej, dodatkowo 50% wyborców SLD także popiera Trzaskowskiego, stąd jego tak wysoki wynik.

Przewaga tej dwójki nad resztą kandydatów jest ogromna. Na kolejnym miejscu uplasował się Jan Śpiewak z 5,22% głosów – startujący z KWW Wolne Miasto Warszawa, następnie Andrzej Celiński z SLD – Lewica Razem, uzyskując 3,48% poparcia. Adrian Zandberg, Jacek Wojciechowicz oraz Jakub Stefaniak otrzymali poniżej 3% głosów.

7,39% respondentów jeszcze nie zdecydowało na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Warszawie to 44,92%.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory samorządowe, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Warszawy?

Rafał Trzaskowski - 53.48 Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Patryk Jaki - 25.65 Prawo i Sprawiedliwość - PiS Zjednoczona Prawica
Jan Śpiewak - 5.22 KWW Wolne Miasto Warszawa
Andrzej Celiński - 3.48 SLD - Lewica Razem
Adrian Zandberg - 2.17 Razem
Jacek Wojciechowicz - 1.74 KWW Jacka Wojciechowicza
Jakub Stefaniak - 0.87 Polskie Stronnictwo Ludowe
Nie wiem, Trudno powiedzieć - 7.39

II tura dla Trzaskowskiego

Instytut Badań Samorządowych zbadał także, jak by wyglądała II tura przy starciu Trzaskowski – Jaki. Jeśli obaj politycy znaleźliby się w II turze, Trzaskowski otrzymałby 65,65% głosów, a Jaki – 29,13%. 5,22% osób jeszcze nie wie na kogo zagłosowałaby przy takim scenariuszu.

Polaryzacja jest jeszcze bardziej widoczna, gdy popatrzymy jak głosują w drugiej turze elektoraty poszczególnych partii. W II turze Trzaskowski może liczyć na 98% poparcia wyborców PO, 88% wyborców SLD, 100% wyborców PSL i Nowoczesnej, a nawet na 80% wyborców Razem.

Jaki może liczyć na 98% wyborców PiS, 100% wyborców Wolności i 75% wyborców Kukiz’15.

Co ciekawe, żaden respondent przy scenariuszu II tury Jaki – Trzaskowski, nie odpowiedział, że nie poszedłby na wybory, co się bardzo rzadko zdarza. Pokazuje to poziom emocji i mobilizacji, który został wytworzony w dużej mierze przez media.

Rafał Trzaskowski - 65.65 Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Patryk Jaki - 29.13 Prawo i Sprawiedliwość - PiSZjednoczona Prawica
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 5.22

Platforma liderem w stolicy

Wyniki w I i II turze mniej zaskakują, gdy przyjrzymy się na kogo warszawiacy zamierzaliby zagłosować w wyborach do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

Zdecydowanym liderem w Warszawie jest Platforma Obywatelska na którą chce głosować aż 40.88% warszawiaków. Drugie miejsce należy do PiS-u, który uzyskał 24.4% poparcia. Na kolejnych miejscach uplasowało się SLD z poparciem 11% oraz Nowoczesna z wynikiem 4.47%. Kolejne miejsca to Razem – 3.44%, Kukiz’15 2.41% Wolność – 2.06% oraz a PSL – 1,37% głosów. Natomiast 9,97% warszawiaków jest jeszcze niezdecydowanych, na którą partię oddałaby swój głos.

Platforma Obywatelska - 40.88
Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica - 24.40
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11.00
Nowoczesna - 4.47
Razem - 3.44
Ruch Kukiz15 - 2.41
Wolność - 2.06
Polskie Stronnictwo Ludowe - 1.37
Nie wiem, Trudno powiedzieć - 9.97
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 6-7 czerwca 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=512 pełnoletnich mieszkańców Warszawy. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Komentarz Lokalnej Polityki

Jeśli zsumujemy wyniki Platformy, Nowoczesnej, SLD, PSL oraz Razem i porównamy to z sumą poparcia PiS, Kukiza oraz partii Wolność, pokaże to ogromną przewagę (61,16% do 28,87%) na korzyść Trzaskowskiego.

Jeśli nagle w grze nie pojawi się inny bardzo silny kandydat po stronie opozycji który mógłby “wymienić” Trzaskowskiego lub nagle nie przybędzie wyborców PiS w stolicy, wynik starcia w Warszawie będzie oczywisty.

Badanie pokazuje z jednej strony bardzo silną polaryzację, pogłębioną zainteresowaniem mediów kampanią w Warszawie oraz atakami mediów publicznych na Trzaskowskiego. Pokazuje też coś, co opisujemy w jednej z analiz, że kandydaci ze znaczkiem PiS nie mogą liczyć na wyborców innych partii.

Mimo wielu krytycznych słów pod adresem kampanii Trzaskowskiego, w Warszawie wygrywa duża polityka i niechęć wyborców opozycyjnych do głosowania na jakiegokolwiek kandydata PiS.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką