Sondaż preferencji wyborczych w Jaworznie

Obecny prezydent Paweł Silbert i Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej to dwóch najważniejszych kandydatów w starciu wyborczym w Jaworznie. W badaniu na zlecenie serwisu Lokalnapolityka.pl zbadaliśmy szanse kandydatów przed zbliżającą się kampanią wyborczą. Badanie w Jaworznie jest pierwszym z serii badań zleconych przez Lokalną Politykę, realizowanych w całej Polsce przez Instytut Badań Samorządowych oraz Instytut Badań Spraw Publicznych.

Obecny prezydent z największymi szansami

Jak wynika z badania przeprowadzonego w lutym 2018 r. przez Instytut Badań Spraw Publicznych, sytuacja Pawła Silberta startującego z Komitetu Wyborczego Jaworzno Moje Miasto jest stabilna i obecnie ma on największe szanse, by ponownie objąć urząd Prezydenta Jaworzna.

Na Pawła Silberta chce głosować 48,88% badanych, na drugim miejscu znajduje się Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej, jego poparcie to 17,94%. Na kolejnych miejscach jest Dariusz Starzycki z Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 6,73%, Marcin Kozik – kandydat niezależny – z poparciem 5,38% oraz Krzysztof Lehnort z Jaworznickiego Porozumienia Obywatelskiego z 4,93% poparcia.

Pod znakiem zapytania stoi fakt, czy wybory w Jaworznie mogłyby zakończyć się w I turze. Po rozdzieleniu odpowiedzi Nie wiem/Trudno powiedzieć poparcie dla urzędującego prezydenta wynosi 58,29%.

Na kogo zamierza Pan(i) oddać głos w najbliższych wyborach na Prezydenta Jaworzna?

Paweł Silbert - 48.88% JMM Jaworzno Moje Miasto
Wojciech Saługa - 17.94% Platforma Obywatelska
Dariusz Starzycki - 6.73% Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Kozik - 5.38% kandydat niezależny
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 16.14%

Rada miasta dla Prezydenta i PiS

Bardziej wyrównane starcie dotyczyć będzie rady miasta, w której wygrywa komitet obecnego prezydenta z poparciem 31,39%. Na kolejnych miejscach jest komitet Prawa i Sprawiedliwości z 20,63% poparciem oraz Platforma Obywatelska z wynikiem 15,25%. Na progu efektywnego progu wyborczego do rady miejskiej jest jeszcze Jaworznickie Porozumienie Obywatelskie z 7,17% poparcia. Natomiast 17,94% wyborców w Jaworznie wciąż nie wie na kogo oddać głos do rady miasta.

Na który komitet oddałby(aby) Pan(i) swój głos do Rady Miasta?

KW JMM Pawła Silberta - 31.39%
Prawo i Sprawiedliwość - 20.63%
Platforma Obywatelska - 15.25%
Jaworznickie Porozumienie, Obywatelskie - 7.17%
Kukiz15 - 4.48%
.Nowoczesna - 3.14%
Nie wiem/Trudno powiedzieć - 17.94%
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 12-14 lutego 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=519 pełnoletnich mieszkańców Jaworzna. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Komentarz Lokalnej Polityki

Paweł Silbert jest jednym z dłużej urzędujących prezydentów w kraju – w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o 5 kadencję. W poprzednich wyborach samorządowych, uzyskał 45,58% głosów w I turze oraz 57,67% w II turze, co mogło oznaczać dla niego sygnał ostrzegawczy. Badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych pokazuje, że jego najgroźniejszym konkurentem będzie kandydat Platformy Obywatelskiej. Na potrzeby badania założyliśmy, że będzie to Wojciech Saługa, obecny marszałek województwa śląskiego, bowiem oficjalnego kandydata, PO ciągle wskazało. Właśnie ten fakt, że żaden potencjalny kontrkandydat nie rozpoczął jeszcze kampanii, skłania nas do opinii w prognozie, że Paweł Silbert obroni się na stanowisku prezydenta.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką