Stan rywalizacji o Warszawę

Tuż przed wakacjami, po publikacji badania opinii Kantar Public możemy nakreślić stan rywalizacji kampanii samorządowej w Warszawie, która wzbudza największe emocje. Co wiemy na podstawie 3 opublikowanych w czerwcu badań? Staramy się odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania w Warszawie. Czy Patryk Jaki dogania Rafała Trzaskowskiego? Czy w rywalizację może włączyć się jakiś trzeci kandydat i kto może nim zostać? Czy główni kandydaci są w stanie wyjść poza elektoraty swoich macierzystych partii?

Jaka jest różnica sondażowa pomiędzy Trzaskowskim a Jakim?

Analizujemy trzy badania wykonane w czerwcu. Pierwszym jest badanie IBS, które opublikowaliśmy na początku czerwca, drugie badanie IBRIS dla Politykawsieci.pl oraz ostatnie badanie z końca miesiąca Kantar Public.

Ważne, że pomiędzy tymi dwoma badaniami a badaniem Kantar Public doszło do oficjalnego ogłoszenia kandydata Lewicy oraz zbudowania koalicji różnych ugrupowań wokół kandydatury Jana Śpiewaka.

Zgodnie z badaniem Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonym w dniach 6-7 czerwca (o którym pisaliśmy tutaj) różnica poparcia między Rafałem Trzaskowskim i Patrykiem Jakim sięga ponad 30 p.p. na korzyść kandydata Koalicji Obywatelskiej.

6 czerwca badanie przeprowadził też IBRiS. Zgodnie z wynikami sondażowni, po rozłożeniu głosów niezdecydowanych (9,7%) różnica poparcia między Rafałem Trzaskowskim i Patrykiem Jakim sięgała tylko 7,66 p.p.

Najnowsze badanie pracowni Kantar przeprowadzone w dniach 22-26 czerwca pokazuje, że na Rafała Trzaskowskiego, po rozłożeniu głosów “nie wiem / trudno powiedzieć” (12%) jest gotowych głosować 48,85% mieszkańców stolicy, a na Patryka Jakiego 23,86% z nich. Tym samym różnica między przedstawicielem PO i PiS sięga prawie 25 p.p.

Różnice wahają się między 7-30 p.p. co nie daje jasnej informacji jaki jest na dziś stan rywalizacji w Warszawie i czy Patryk Jaki faktycznie dogania Rafała Trzaskowskiego w badaniach.

Czy jest szansa na trzeciego kandydata w rywalizacji?

Czerwcowe badania z Warszawy wyraźnie pokazują, że rywalizacja w mieście będzie wyłącznym pojedynkiem Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego. W każdym z ostatnich badań trzeci wynik uzyskuje Jan Śpiewak. Zgodnie z badaniem IBS J. Śpiewak startujący z KWW Wolne Miasto Warszawa otrzymuje ponad 5% głosów. Dokładnie taka sama sytuacja zarysowana została w badaniu IBRiS (5,65% po rozłożeniu głosów “nie wiem / trudno powiedzieć”). Badanie Kantar realizowane najpóźniej pokazuje, że Śpiewak może liczyć na poparcie sięgające ok. 9% po rozłożeniu głosów niezdecydowanych.

Dystans Jana Śpiewaka do Patryka Jakiego w badaniu IBS wyniósł 22,07 p.p., w badaniu IBRIS 35,04 p.p. a w badaniu Kantar było to 14,77 p.p. Pokazuje to, że w każdym badaniu ta różnica jest bardzo duża i nawiązanie rywalizacji z pierwszą dwójką a tym samym wejście do drugiej tury będzie dla Jana Śpiewaka dużym wyzwaniem. Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja w Warszawie do końca będzie walką Rafała Trzaskowskiego z Patrykiem Jakim.

Elektoraty partii mocno za swoimi kandydatami?

W przypadku Warszawy wyborcy dwóch największych ugrupowań silnie stoją za swoimi kandydatami, chociaż nie jest to zasadą, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów Lokalnej Polityki. Jak pokazało badanie IBS, Rafał Trzaskowski może liczyć na 93% głosów oddanych przez wyborców PO a poparcie dla Patryka Jakiego wśród elektoratu PiS kształtuje się na bardzo podobnym poziomie 92%.

Badania wykonane przez IBRIS i Kantar nie zawierają informacji o poparciu dla partii politycznych, dlatego musimy posiłkować się wynikami z PKW. W ostatnich wyborach parlamentarnych PO w Warszawie uzyskała 29,23% głosów, a Trzaskowski jako kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć także na głosy wyborców .Nowoczesnej, która w 2015 r. otrzymała w mieście 14,18%.

PiS w 2015 r. dostało w Warszawie 29,19% głosów. W badaniu IBS i Kantar poparcie dla Patryka Jakiego mieści się w poparciu tej partii w Warszawie, tylko w badaniu IBRIS mocno je przekracza. Co ciekawe rywalizację o elektorat PiS Patryk Jaki będzie toczył głównie z Janem Śpiewakiem, którego struktura poparcia w badaniu IBS w dużej mierze składała się z wyborców PiS. Dla Rafała Trzaskowskiego rywalizacja o elektorat PO i Nowoczesnej będzie się toczyć głównie z Andrzejem Celińskim z SLD.

Komentarz Lokalnej Polityki

Stan rywalizacji w Warszawie opisaliśmy w naszej zakładce Wybory 2018, podtrzymujemy swoją prognozę gdzie szanse Rafała Trzaskowskiego i Patryka jakiego na wygraną w mieście oceniliśmy 65 do 35 na korzyść Rafała Trzaskowskiego. Podtrzymujemy też opinię, że żaden “trzeci” kandydat nie zagrozi poważnie obecnej dwójce w rywalizacji o drugą turę. Całość naszej oceny sytuacji w Warszawie znajdziecie tutaj.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką