Szanse na reelekcję kolejnych prezydentów

Prezentujemy kolejne oceny szans na reelekcję urzędujących prezydentów miast. Tym razem pod lupę wzięliśmy włodarzy Dąbrowy Górniczej, Ełku, Jastrzębia-Zdroju, Sieradza oraz Słupska. Wszystkie ocenione szanse na reelekcję możecie sprawdzić w zakładce "prognozy".

Włodarze ze śląskiego spokojni o reelekcję

W Dąbrowie Górniczej Zbigniew Podraza jesienią 2018 r. zawalczy już o swoją czwartą kadencję. W pierwszych wygranych wyborach w 2006 r. w II turze pokonał kontrkandydata z Platformy Obywatelskiej wynikiem 53,03% do 46,97%. Kolejne wybory to wzrastające poparcie dla Z. Podrazy. W 2010 r. również w II turze, uzyskał 63,60% głosów, ponownie zwyciężając z kandydatem PO. Z kolei w ostatnich wyborach w 2014 r. wygrał już w I turze z wynikiem 61,39%. Tym samym prezydent Dąbrowy Górniczej może spokojnie zapatrywać się na nadchodzące wybory. Jedynym czynnikiem, który mógłby zagrozić wynikowi Z. Podrazy, jest potrzeba zmiany w mieście. Wymagałaby ona jednak umiejętnego wykorzystania takich nastrojów przez kontrkandydata z Koalicji Obywatelskiej. Tymczasem kandydat KO nie jest jeszcze znany i nie jest nawet pewne czy zostanie wyznaczony. Nasza ocena dla Prezydenta Podrazy to prawie pewna wygrana.

Podobnie spokojna o swoją reelekcję, w tym przypadku na 2. kadencję, może być prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, której reelekcji nie wykluczamy nawet w I turze. Jastrzębie to jedno z kilku miast gdzie widoczna będzie silna polaryzacja pomiędzy kandydatem popieranym przez PO i rywalem z PiS. W mieście, w którym w ostatnich wyborach parlamentarnych PiS mogło liczyć na 45,62%, Łukasz Kasza na pewno będzie się liczył w walce o II turę. Rywalizacja w Jastrzębiu-Zdroju będzie starciem krzyżujących się elektoratów (wyborcy PO, N, SLD, którzy mogli oddać głos na innego kandydata niż prezydent A. Hetman w I turze, ostatecznie nie zagłosują na kandydata PiS) Na dziś A. Hetman wyjdzie z tego pojedynku obronną ręką, nasza ocena to prawie pewna wygrana.

 

 

Ełk z pewną wygraną Andrukiewicza

Wśród pięciu analizowanych miast ocena 5,0 przypadła prezydentowi Ełku. Tomasz Andrukiewicz sprawuje urząd od 2006 r. a zarówno w 2010 r., jak i w 2014 r. wygrywał w I turze głosowania kolejno z wynikiem 73,7% oraz 77,3%. Tak silna pozycja urzędującego prezydenta sprawia, że brakuje realnego kontrkandydata, który chciałby stanąć z nim do wyborczej rywalizacji. Niespełna dwa tygodnie temu wolę poparcia T. Andrukiewicza jako swojego kandydata wyraziło Prawo i Sprawiedliwość, sam zainteresowany szybko jednak podkreślił, że w jesiennych wyborach pozostanie kandydatem komitetu Dobro Wspólne. Nie widać więc żadnego realnego zagrożenia, które mogłoby sprawić, że T. Andrukiewicz przegra najbliższe wybory. Co więcej, najprawdopodobniej po raz trzeci sięgnie po zwycięstwo w I turze głosowania. Nasza ocena pewna reelekcja.

Prawie pewna wygrana w Słupsku i Sieradzu

Paweł Osiewała w Sieradzu sprawuje urząd od 2014 r. kiedy pokonał urzędującego prezydenta Jacka Walczaka stosunkiem głosów 52,52% do 47,48%. Reelekcja po pierwszej kadencji nie powinna być wyzwaniem dla P. Osiewały a największym zagrożeniem może być kandydat Koalicji Obywatelskiej Juliusz Góraj. Wydaje się jednak, że Sieradz jest poza zasięgiem konkurentów prezydenta tym bardziej, że to dopiero I kadencja. Nasza ocena to prawie pewna wygrana.

W Słupsku również brakuje chętnych do realnego wyborczego starcia z Robertem Biedroniem, który w 2014 r. wygrał w II turze z wynikiem 57,08%. Koalicja Obywatelska, której nie udało się z R. Biedroniem dojść do porozumienia w sprawie poparcia jego kandydatury w zamian za poparcie kandydatów do sejmików, ogłosiła swoją kandydatkę, radną Beatę Chrzanowską. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie jest to decyzja ostateczna a wszystko zależy od tego, czy R. Biedroń zdecyduje się na jakąś formę współpracy z PO. Niezależnie od wybranego scenariusza wydaje się, że R. Biedroń o swoją reelekcję może być spokojny (wszystkie sondaże dają mu wygraną już w I turze) a realna rywalizacja o miasto zacznie się dopiero, jeżeli sam zainteresowany powróci do polityki ogólnopolskiej. Jedyna zmiana jaka może nastąpić to rezygnacja R. Biedronia ze startu już w tych wyborach, taka możliwość nie została przez Prezydenta Słupska w 100% wykluczona. Nasza ocena to prawie pewna wygrana.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką