Sześć nowych miast na LokalnaPolityka.pl

Dodaliśmy kolejne miasta i prezydentów do naszej bazy. Tym razem przeanalizowaliśmy sześć miast: Sopot, Zabrze, Słupsk, Tychy, Piotrków Trybunalski i Otwock. Sprawdziliśmy sytuację polityczną w tych miastach oraz oceniliśmy działania miasta w takich obszarach jak wsparcie seniorów czy tworzenie miejsc pracy.

Sopot najbardziej ekologiczny miastem

Najwyższą średnią ocenę w naszym zestawieniu otrzymał Sopot. Samorząd dba o środowisko i aktywnie walczy ze smogiem. Mieszkańcy są nie tylko edukowani w kwestiach ekologicznych, ale też wspierani finansowo przy wymianach pieców węglowych. Miasto zostało też wysoko ocenione w innych kategoriach. Władze pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym, a także ich rodzinom między innymi przez organizowane miejsc dziennej opieki wytchnieniowej. Sopocianie mogą korzystać z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej miasta. Wyjątkowymi wydarzeniami są tu zawody windsurfingowe o Puchar Prezydenta Sopotu oraz Sopot Jazz Festival, jedna z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Najgorzej, choć nadal wysoko (8 na 10) zostały ocenione działania z obszaru komunikacji i infrastruktury oraz miejsc pracy. Samorząd aktywnie inwestuje w remonty i budowy dróg oraz wspiera przedsiębiorców poprzez instytucje, takie jak Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości.

Jacek Karnowski jest Prezydentem Sopotu już od 1998 roku, uważamy jednak, że ta kadencja będzie jego ostatnią. Naszym zdaniem, prezydent może wkrótce zaangażować się w politykę ogólnopolską. 

Zabrze stawia na więzi lokalne

Zabrze zostało najlepiej ocenione w obszarach kultura i rekreacja oraz smog i zieleń w mieście. Z zakresu infrastruktury miejskiej, Zabrze najbardziej inwestuje w rozwój sieci żłobków. Najmniej działań miasta jest w obszarze pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym oraz wspieraniu rynku pracy.

Małgorzata Mańka-Szulik stopniowo traci poparcie mieszkańców Zabrza, o czym świadczą ostatnie, ledwo wygrane wybory. Przewidujemy, że w kolejnych wyborach nie uda jej się otrzymać reelekcji.

Słupsk to miasto kultury i rekreacji

Kultura i rekreacja zostały w Słupsku ocenione najwyżej ze wszystkich kategorii (ocena 8 na 10). Miasto umożliwia mieszkańcom udział w licznych festiwalach i koncertach. Samorząd także aktywnie wspiera przedsiębiorców – przy Prezydencie Miasta działa Rada Biznesu. Miasto nieco gorzej radzi sobie w zakresie pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym oraz komunikacji i infrastruktury, w tych obszarach znajdziemy jednak pewne ciekawe programy. Mimo różnych działań proekologicznych, takich jak realizacja projektu „Słupsk bez azbestu”, miasto zostało najniżej ocenione w zakresie ochrony środowiska.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka z poparciem byłego Prezydenta Roberta Biedronia wygrała wybory w 2018 roku już w pierwszej turze. Uważamy, że jej wygrana w przyszłych wyborach jest niemal pewna.

Tychy miastem przyjaznym seniorom

Tychy to czwarte miasto w naszym zestawieniu. Najwięcej dzieje się tu w zakresie kultury i rekreacji. Tylko o pół punktu gorzej oceniamy działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych – w 2019 roku Tychy zostały docenione przez Gazetę Wyborczą jako najbardziej przyjazne seniorom miasto w województwie śląskim. Kategorie, które zostały ocenione najniżej to miejsca pracy i komunikacja i infrastruktura. 

Andrzej Dziuba, mimo wielu lat na tym stanowisku, może właśnie sprawować swoją ostatnią kadencję jako Prezydent Tychów. Przewidujemy, że może on niedługo zająć się realizowaniem innej ścieżki kariery.

Piotrków Trybunalski z dobrą polityką mieszkaniową

Piotrków Trybunalski dobrze radzi sobie w ramach kultury i rekreacji oraz komunikacji i infrastruktury. Samorząd prowadzi program „Młode Stare Miasto”, dzięki któremu mieszkania w odnowionych kamienicach trafiają w ręce młodych mieszkańców. W naszym zestawieniu Piotrków Trybunalski ma zdecydowanie największy problem ze smogiem i nie podejmuje wystarczających działań, aby mu zaradzić. 

Uważamy, że Krzysztof Chojniak nie może być pewny reelekcji w kolejnych wyborach. Sprawuje władzę już od 13 lat, a jego poparcie w ostatnich wyborach było słabsze niż we wcześniejszych. Mieszkańcy mogą zagłosować za zmianą włodarza miasta w 2023 roku.

Otwock chroni środowisko

Otwock otrzymał najniższą średnią ocenę ze wszystkich miast. Mimo tego samorząd dobrze radzi sobie w zwalczaniu smogu i dbaniu o zieleń w mieście. Wyjątkową inicjatywą było zainstalowanie na terenie miasta hoteli dla owadów. Mieszkańcy mogą także korzystać z szerokiej oferty kulturalnej i rekreacyjnej miasta. Najbardziej zaniedbane przez władze obszary to pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym oraz rynek pracy.

Nowy Prezydent Otwocka Jarosław Magierski ma stabilną pozycję, nie oznacza to jednak jego pewnej wygranej w przyszłych wyborach. Wiele może zależeć od tego jak silną pozycję będzie miał jego komitet wyborczy – Prawo i Sprawiedliwość.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką