Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Wyborczy sondaż IBS w Częstochowie

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl, starcie o fotel Prezydenta Częstochowy może zakończyć się już po I turze wyborów. Zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent — Krzysztof Matyjaszczyk. Gdyby potwierdziły się wyniki sondażu, byłby pierwszym prezydentem Częstochowy, wybranym w I turze wyborów. Badanie zostało przeprowadzone 15 października na próbie 504 pełnoletnich mieszkańców miasta.

Wygrywa Krzysztof Matyjaszczyk

Mieszkańcy Częstochowy zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (69,09% głosów). Drugie miejsce z wynikiem 18,61% zajął kandydat Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha. Trzecia pozycja przypadła Marcinowi Marandzie z KWW Marcin Maranda.Mieszkańcy Częstochowy (5,99%). Na Tomasza Jaskółę z Kukiz’15  swój głos oddać chce 3,15% mieszkańców Częstochowy. Kolejna pozycja to kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Krawczyk (0,63%). Na ostatnim miejscu z wynikiem 0,32% znalazł się Martin Saczek z KWW Otwarta Częstochowa.

Tylko 2,21% mieszkańców Częstochowy nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Częstochowie to 62,90%.

Krzysztof Matyjaszczyk - 69.09% SLD Lewica Razem
Artur Warzocha - 18.61% Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Maranda - 5.99% KWW Marcin MarandaMieszkańcy Częstochowy
Tomasz Jaskóła - 3.15% Kukiz15
Jacek Krawczyk - 0.63% Koalicja Obywatelska
Martin Saczek - 0.32% KWW Otwarta Częstochowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 2.21%

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Jak pokazuje sondaż IBS w Częstochowie, po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć” (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) kandydat SLD Lewica Razem – Krzysztof Matyjaszczyk – mógłby liczyć na poparcie 70,64% mieszkańców Częstochowy. Wynik Artura Warzochy z PiSu to 19,03% głosów. Trzeci w kolejności, Marcin Maranda uzyskałby poparcie na poziomie 6,13%. Wyniki kolejnych kandydatów to: 3,23% (Tomasz Jaskóła), 0,65% (Jacek Krawczyk) oraz 0,32% Martin Saczek.

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, w Częstochowie nie byłoby konieczności przeprowadzania II tury wyborów. Dokładność tego oraz innych badań w Częstochowie będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Krzysztof Matyjaszczyk - 70.64% SLD Lewica Razem
Artur Warzocha - 19.03% Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Maranda - 6.13% KWW Marcin MarandaMieszkańcy Częstochowy
Tomasz Jaskóła - 3.23% Kukiz15
Jacek Krawczyk - 0.65% Koalicja Obywatelska
Martin Saczek - 0.32% KWW Otwarta Częstochowa

Wybory prezydenckie w Częstochowie

Krzysztof Matyjaszczyk jest Prezydentem Częstochowy od 2010 r. W ostatnich wyborach w 2014 r. zwyciężył, mierząc się w II turze z Arturem Warzochą z Prawa i Sprawiedliwości. Matyjaszczyk wówczas uzyskał 56,72% poparcia, a Warzocha 43,28% – różnica pomiędzy nimi wyniosła 13,44 p.p. W tegorocznych wyborach zapowiada się podobne starcie do tego sprzed 4 lat – Matyjaszczyk, startujący z SLD Lewica Razem kontra Warzocha z PiSu, jednak wszystko wskazuje na to, że nie będzie to tak zacięta rywalizacja, jak cztery lata temu. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. w mieście zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,82%, a na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z poparciem 20,95%.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 15 października, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=504 pełnoletnich mieszkańców Częstochowy. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką