Wyborczy sondaż IBS w Słupsku

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego w dniach 9-10 października na zlecenie radiozet.pl oraz lokalnapolityka.pl, największe szanse na wygraną w Słupsku ma Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Popierana przez Roberta Biedronia, obecna wiceprezydent miasta mogłaby nawet wygrać w I turze. Gdyby jednak doszło do dogrywki to zacięty bój o II turę stoczą Beata Chrzanowska oraz Anna Mrowińska.

Wygrywa Krystyna Danilecka-Wojewódzka

Mieszkańcy Słupska zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali obecną wiceprezydent Krystynę Danilecką-Wojewódzką (45,48% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 17,73% zajęła Beata Chrzanowska z Koalicji Obywatelskiej. Trzecie miejsce z bardzo podobnym wynikiem, uzyskała Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości  – 17,39% głosów. Na Mirosława Betkowskiego (KW Słupskie Porozumienie Obywatelskie) swój głos oddać chce 3,34% mieszkańców Słupska, a na Rafała Kobusa z SLD Lewica Razem 0,68%.

15,38% słupszczan dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Słupsku wynosi 59,80%.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka - 45.48% KWW Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia
Beata Chrzanowska - 17.73% Koalicja Obywatelska
Anna Mrowińska - 17.39% Prawo i Sprawiedliwość
Mirosław Betkowski - 3.34% KW Słupskie Porozumienie Obywatelskie
Rafał Kobus - 0.68% SLD Lewica Razem
Nie wiem/Trudno powiedzieć - 15.38%

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) Krystyna Danilecka-Wojewódzka, mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 53,75% i tym samym zapewnić sobie wygraną już w I turze. Natomiast Beata Chrzanowska z Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 20,95% głosów. Trzecia Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby poparcie na poziomie 20,55%. Pozostała dwójka może liczyć na 3,95% (Mirosław Betkowski) oraz 0,80% (Rafał Kobus) głosów mieszkańców Słupska.

Gdyby wybory zakończyły się z takim wynikiem, to nie doszłoby do II tury, jednak trzeba mieć na uwadze, że próg został tylko nieznacznie przekroczony, więc Danilecka-Wojewódzka może się spotkać w II turze z Chrzanowską lub Mrowińską. Dokładność tego oraz innych badań w Słupsku będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka - 53.75% KWW Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia
Beata Chrzanowska - 20.95% Koalicja Obywatelska
Anna Mrowińska - 20.55% Prawo i Sprawiedliwość
Mirosław Betkowski - 3.95% KW Słupskie Porozumienie Obywatelskie
Rafał Kobus - 0.80% SLD Lewica Razem
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=500 pełnoletnich mieszkańców Słupska. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Wybory prezydenckie w Słupsku

Obecnym prezydentem Słupska jest Robert Biedroń który 3 września ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Była to jego pierwsza kadencja na tym stanowisku, w wyborach w 2014 roku pokonał Zbigniewa Konwińskiego z wynikiem 57,08% do 42,94%. Z poparciem Roberta Biedronia startuje obecna wiceprezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która startowała już w wyborach na prezydenta Słupska w 2010 r. i przegrała wówczas różnicą 1,08 p.p. w II turze wyborów z kandydatem SLD, Maciejem Kobylińskim. Wybory do Parlamentu w 2015 roku wygrała w Słupsku Platforma Obywatelska z wynikiem 34,26% głosów.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką