Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Wyborczy sondaż IBS w Szczecinie

Z sondażu przeprowadzonego 17 października przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl wynika, że największe szanse na wygraną w Szczecinie ma Piotr Krzystek. Najprawdopodobniej dojdzie do II tury wyborów, w której oprócz Krzystka znajdzie się albo Sławomir Nitras albo Bartłomiej Sochański.

Wygrywa Piotr Krzystek

Mieszkańcy Szczecina zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenta miasta odbyły się w najbliższą niedzielę, najczęściej wskazywali urzędującego prezydenta – Piotra Krzystka, startującego z KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni (41,48% głosów). Drugie miejsce, z poparciem 21,22% zajął Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej. Trzeci wynik to Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 20,26% mieszkańców miasta. Na Dawida Krystka (SLD Lewica Razem) swój głos oddać chce 2,57% mieszkańców Szczecina, a na Piotra Czypickiego (KW Szczeciński Ruch Miejski) – 1,61%. Z kolei na Jakuba Kozieła z KWW Koalicja Antysystemowa zamierza oddać głos 0,64% badanych.

12,22% mieszkańców Szczecina dalej jest niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Szacowana przez IBS frekwencja w Szczecinie to 60,74%.

Piotr Krzystek - 41.48% KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Sławomir Nitras - 21.22% Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sochański - 20.26% Prawo i Sprawiedliwość
Dawid Krystek - 2.57% SLD Lewica Razem
Piotr Czypicki - 1.61% KW Szczeciński Ruch Miejski
Jakub Kozieł - 0.64% KWW Koalicja Antysystemowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.22%

I tura po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych

Jak pokazuje sondaż IBS w Szczecinie, po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu Piotr Krzystek mógłby liczyć na poparcie w wysokości 47,25%. Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska) na 24,18% głosów. Trzeci Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby poparcie na poziomie 23,08%. Natomiast na Dawida Krystka (SLD Lewica Razem) oddałoby głos 2,93% osób. Pozostała dwójka może liczyć na 1,83% (Piotr Czyplicki) oraz 0,73% (Jakub Kozieł) głosów mieszkańców Szczecina. Gdyby wybory zakończyły się  takim wynikiem, w Szczecinie starcie musiałoby rozstrzygnąć się w II turze, która odbędzie się 4 listopada, a rywalizacja o to kto wejdzie do II tury będzie się decydować do ostatniej chwili.

Dokładność tego oraz innych badań w Szczecinie będzie można sprawdzić na stronie sprawdzamysondaze.pl po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Piotr Krzystek - 47.25% KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Sławomir Nitras - 24.18% Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sochański - 23.08% Prawo i Sprawiedliwość
Dawid Krystek - 2.93% SLD Lewica Razem
Piotr Czypicki - 1.83% KW Szczeciński Ruch Miejski
Jakub Kozieł - 0.73% KWW Koalicja Antysystemowa

Wybory prezydenckie w Szczecinie

Piotr Krzystek w Szczecinie rządzi od 2006 r. W ostatnich wyborach zwyciężył w II turze z Małgorzatą Jacyną-Witt, uzyskał wtedy 71,93% głosów. Piotr Krzystek w 2014 r. był jednym z prezydentów z największym wzrostem poparcia w I turze. W stosunku do 2010 r. uzyskał o 18870 głosów więcej, co daje wzrost o 60,25 p.p. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. najwięcej głosów w Szczecinie uzyskała Platforma Obywatelska (33,01%), Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 28,81%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura odbędzie się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniu 17 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=512 pełnoletnich mieszkańców Szczecina. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką