Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Wyborczy sondaż w Rzeszowie

Instytut Badań Samorządowych na zlecenie LokalnaPolityka.pl zapytał rzeszowian na kogo oddaliby swój głos w I turze przyspieszonych wyborów na prezydenta miasta. Jest duża szansa, że starcie wyborcze zakończy się już w I turze.

Konrad Fijołek bliski 50% w I turze (z niezdecydowanymi)

Na pierwszym miejscu w sondażu IBS znalazł się Konrad Fijołek, startujący z KWW Konrada Fijołka “Rozwój Rzeszowa 2.0”, uzyskując 47,43% poparcia wśród mieszkańców miasta. Tym samym pozostawia swoich kontrkandydatów daleko w tyle, bowiem druga Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) może liczyć na zaledwie 13,25% głosów. Tuż za nią uplasował się Marcin Warchoł (KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa) z wynikiem 12,41% poparcia, startujący z poparciem ustępującego prezydenta – Tadeusza Ferenca.  Ostatnim zarejestrowanym kandydatem w wyborczym starciu w Rzeszowie jest Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun – Konfederacja) – w naszym sondażu uzyskał on 10,03% głosów rzeszowian. Uwzględniając powyższe wyniki zdecydowanym faworytem w starciu o urząd Prezydenta Rzeszowa jest K. Fijołlek – pamiętając, że w badaniu 16,88% respondentów jest jeszcze niezdecydowanych, istnieje duża szansa, że wybory w Rzeszowie zakończą się już w I turze.

Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów?

Konrad Fijołek - 47.43% KWW Konrada Fijołka “Rozwój Rzeszowa 2.0”
Ewa Leniart - 13.25% KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów
Marcin Warchoł - 12.41% KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc - dla Rzeszowa
Grzegorz Braun - 10.03% KWW Grzegorz Braun – Konfederacja
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 16.88%

 

Po rozdzieleniu niezdecydowanych II tura niepotrzebna

Jak pokazuje sondaż w Rzeszowie, jeżeli rozdzielimy głosy osób, którzy odpowiedzieli “Nie wiem / Trudno powiedzieć”, wybory zakończyłyby się już w I turze. Konrad Fijołek – kandydat opozycyjny startujący z własnego komitetu – w tym przypadku uzyskałby 57,06% poparcia. 15,94% rzeszowian w wyborach na prezydenta miasta po rozdzieleniu niezdecydowanych postawiłoby krzyżyk przy nazwisku kandydatki z ramienia PiS – Ewie Leniart, natomiast 14,93% mieszkańców głos oddałoby na Marcina Warchoła. Stawkę zamyka Grzegorz Braun, który może liczyć na 12,07% poparcia.

Gdyby wybory zakończyłyby się takim wynikiem, w Rzeszowie nie byłoby potrzeby przeprowadzania II tury i już 13 czerwca Prezydentem Rzeszowa zostałby Konrad Fijołek.

Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów? *bez niezdecydowanych

Konrad Fijołek - 57.06% KWW Konrada Fijołka “Rozwój Rzeszowa 2.0”
Ewa Leniart - 15.94% KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów
Marcin Warchoł - 14.93% KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc - dla Rzeszowa
Grzegorz Braun - 12.07% KWW Grzegorz Braun – Konfederacja

Opozycja wierna swojemu kandydatowi, wyborcy PiS niekoniecznie

Pośród wyborców opozycyjnych (Polska 2050, KO, Nowa Lewica, PSL), odsetek osób deklarujących chęć głosowania na Konrada Fijołka nie spada poniżej 80% – najchętniej jednak Fijołka popiera elektorat KO – 88,24%.

Natomiast wyborcy PiS są zdecydowanie bardziej podzieleni. Niespełna co drugi z nich deklaruje, że zagłosowałby na Ewę Leniart (45,56%). 27,27% elektoratu PiS głos oddałoby na Marcina Warchoła, jednak co najciekawsze co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości poparłby w wyborach na Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Należy pamiętać, że kandydatka PiS (obecna wojewoda podkarpacki) startuje z własnego komitetu bez logo partii i część wyborców PiS może czuć się nieco zagubiona. Co ciekawe, tak słaby wynik Marcina Warchoła wynika z braku chęci głosowania na niego wyborców, którzy wcześniej głosowali na Prezydenta Ferenca. Bój o tych wyborców (głównie partii opozycyjnych) – jak pokazuje sondaż w Rzeszowie – zdecydowanie wygrywa Konrad Fijołek i dzięki temu już w I turze może wygrać przyspieszone wybory.

Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów? (wyborcy KO)

Konrad Fijołek - 88.24%
Ewa Leniart - 2.28%
Marcin Warchoł - 5.91%
Grzegorz Braun - 3.57%

Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów? (wyborcy PiS)

Konrad Fijołek - 21.28%
Ewa Leniart - 45.56%
Marcin Warchoł - 27.27%
Grzegorz Braun - 5.89%

Sondaż w Rzeszowie pokazuje, że również wyborcy Konfederacji nie pozostają do końca wierni swojemu kandydatowi – ⅔ z nich deklaruje chęć oddania głosu na Grzegorza Brauna, natomiast 20,25% krzyżyk postawiłoby przy nazwisku kandydata opozycji. Niespełna 10% elektoratu Konfederacji głos oddałoby na Marcina Warchoła, a zaledwie 4,05% na Ewę Leniart.

Komentarz eksperta

Kiedyś Bill Clinton mówił “Gospodarka głupcze”, dziś w Rzeszowie można powiedzieć “Polityka głupcze”. Przez to, że wyścig prezydencki odbywa się w tle silnej rywalizacji politycznej, wybory mieszkańców Rzeszowa też są mocno polityczne. Wyborców opozycyjnych po prostu w Rzeszowie jest dużo więcej, a co za tym idzie, jako jedyny kandydat opozycji Konrad Fijołek może zdobyć pełną pulę już w I turze. Dodatkowo kandydaci partii rządzących, idą do tych wyborów podzieleni, skłóceni bez wyrazistego sygnału do swojego elektoratu na kogo mają głosować. Nawet jeśli Konradowi Fiołkowi zabraknie do 50% 1-2 p.p., to wygrana w II turze przy takiej scenerii politycznej nie powinna być żadnym problemem.

Łukasz Pawłowski

Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 22-25.04.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=501 pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek (dane wg GUS).

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką