Wybory prezydenckie w Gliwicach i Nowej Soli

Już w niedzielę, 5 stycznia w Gliwicach i Nowej Soli odbędą się wybory uzupełniające na prezydenta miasta, po tym jak dotychczasowi prezydenci w wyborach do Senatu zdobyli mandaty Senatorów. Którzy spośród startujących kandydatów mają największą szansę zasiąść w prezydenckich fotelach? Prognoza Lokalnej Polityki.

Byli prezydenci w Senacie

W wyborach do Senatu, które odbyły się 13 października 2019 roku, Wadim Tyszkiewicz oraz Zygmunt Frankiewicz, długoletni prezydenci Nowej Soli i Gliwic, zostali wybrani na nowych Senatorów. Skutkowało to automatycznym wygaśnięciem ich mandatów prezydenckich.

W związku z tym, Prezes Rady Ministrów wyznaczył termin wyborów uzupełniających, które mają wyłonić nowych włodarzy miast. Zarówno w Gliwicach jak i w Nowej Soli termin ten przypada na pierwszą niedzielę 2020 roku, a ewentualna II tura odbędzie się dwa tygodnie później, 19 stycznia.

W Gliwicach prezydenta poznamy w I turze

Jest duża szansa, że gliwiczanie nowego prezydenta wybiorą już w pierwszej turze. Faworytem w wyborach jest Adam Neumann z KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Neumann, dotychczasowy zastępca prezydenta, już na samym początku kampanii otrzymał poparcie od Senatora Frankiewicza, co jest znaczącym atutem w tych wyborach. W wyborach nie zarejestrował się ostatecznie kandydat Lewicy co naszym zdaniem przybliża scenariusz, że wybory zakończą się w I turze.

W Nowej Soli zostanie zachowana ciągłość władzy

Podobnie jak w Gliwicach, również w Nowej Soli największe szanse na objęcie stanowiska prezydenta ma popierany przez Wadima Tyszkiewicza Jacek Milewski, startujący z KWW Wadim Tyszkiewicz. Do tej pory był on długoletnim zastępcą prezydenta, co oznacza, że mimo zmiany na najwyższym stanowisku, ciągłość władzy w mieście zostanie najprawdopodobniej zachowana.

Przeciwko Milewskiemu startuje jeszcze trzech kandydatów. Pierwszym to Przemysław Ficner, członek Prawa i Sprawiedliwości z komitetu KWW Sprawiedliwa Nowa Sól. KWW Koalicja Polska wystawiła Mirosława Olejniczaka, szefa nowosolskich struktur PSL-u, a ostatnim zarejestrowanym kandydatem jest Robert Paluch z KWW Miasto Naszych Marzeń. Tu też naszym zdaniem wybory zakończą się już w I turze wygraną Jacka Milewskiego.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką