Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Wybory samorządowe – badanie exit poll w Rzeszowie 13 czerwca 2021


Instytut Badań Samorządowych w najbliższą niedzielę przeprowadzi badanie exit poll podczas wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa, którego wyniki pojawią się 13 czerwca o 21.00 na Lokalnej Polityce. Nie będą to jednak jedyne wybory tego dnia. W niedziele odbędzie się ponad 100 wyborów lokalnych w tym te na burmistrzów miast.

Kto zostanie prezydentem Rzeszowa?

W najbliższą niedzielę wybory samorządowe odbywają się w wielu miejscach w Polsce. Żadne z nich nie budzą jednak tylu emocji, co I tura wyborów prezydenckich w stolicy Podkarpacia. W pojedynku o fotel prezydencki bierze udział 4 kandydatów: rzeszowski radny Konrad Fijołek (popierany przez większość partii opozycyjnych), wojewoda podkarpacka Ewa Leniart (popierana przez Prawo i Sprawiedliwość), wiceminister Marcin Warchoł (popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie oraz co najważniejsze byłego prezydenta Tadeusza Ferenca) oraz poseł Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację).

W związku z tym Instytut Badań Samorządowych we współpracy ze studentami z Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowił przeprowadzić w trakcie trwania wyborów sondaż exit poll przed lokalami wyborczymi. Dzięki temu już wieczorem tego samego dnia, po zakończeniu ciszy wyborczej portal Lokalna Polityka przedstawi sondażowe wyniki w Rzeszowie. 

Sprawdzimy też jak głosowali wyborcy, którzy w 2018 popierali Tadeusza Ferenca, kogo poparli wyborcy PiS i KO, a także ci, którzy głosowali w II turze wyborów na Prezydenta RP w 2020. Interesuje nas także, jaką partię mieszkańcy Rzeszowa poparliby dziś oraz czy generalnie uważają, że w ich mieście potrzebne są zmiany. Zapytamy także, jaka byłaby ich decyzja wyborcza, gdyby w stolicy Podkarpacia doszło do II tury wyborów prezydenckich. Wszystkie te odpowiedzi będziemy następnie analizować ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i poglądy respondentów.