Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Wybory samorządowe – badanie exit poll w Rzeszowie 13 czerwca 2021

Instytut Badań Samorządowych w najbliższą niedzielę przeprowadzi badanie exit poll podczas wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa, którego wyniki pojawią się 13 czerwca o 21.00 na Lokalnej Polityce. Nie będą to jednak jedyne wybory tego dnia. W niedziele odbędzie się ponad 100 wyborów lokalnych w tym te na burmistrzów miast.

Kto zostanie prezydentem Rzeszowa?

W najbliższą niedzielę wybory samorządowe odbywają się w wielu miejscach w Polsce. Żadne z nich nie budzą jednak tylu emocji, co I tura wyborów prezydenckich w stolicy Podkarpacia. W pojedynku o fotel prezydencki bierze udział 4 kandydatów: rzeszowski radny Konrad Fijołek (popierany przez większość partii opozycyjnych), wojewoda podkarpacka Ewa Leniart (popierana przez Prawo i Sprawiedliwość), wiceminister Marcin Warchoł (popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie oraz co najważniejsze byłego prezydenta Tadeusza Ferenca) oraz poseł Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację).

W związku z tym Instytut Badań Samorządowych we współpracy ze studentami z Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowił przeprowadzić w trakcie trwania wyborów sondaż exit poll przed lokalami wyborczymi. Dzięki temu już wieczorem tego samego dnia, po zakończeniu ciszy wyborczej portal Lokalna Polityka przedstawi sondażowe wyniki w Rzeszowie. 

Sprawdzimy też jak głosowali wyborcy, którzy w 2018 popierali Tadeusza Ferenca, kogo poparli wyborcy PiS i KO, a także ci, którzy głosowali w II turze wyborów na Prezydenta RP w 2020. Interesuje nas także, jaką partię mieszkańcy Rzeszowa poparliby dziś oraz czy generalnie uważają, że w ich mieście potrzebne są zmiany. Zapytamy także, jaka byłaby ich decyzja wyborcza, gdyby w stolicy Podkarpacia doszło do II tury wyborów prezydenckich. Wszystkie te odpowiedzi będziemy następnie analizować ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i poglądy respondentów.

Wybory w pozostałych miastach

Rzeszów to jednak nie jedyne miejsce, w którym odbywają się wybory w najbliższą niedzielę. W sumie tego dnia odbywają się wybory na przedstawicieli aż w 132 organach – często jednak są to wybory w tych samych miejscowościach, np. na wójta i do rady gminy. Warto jednak zaznaczyć, że aż w ośmiu gminach wybierani będą burmistrzowie. 3 z nich wybieranych będzie w gminach wiejsko-miejskich: w Kątach Wrocławskich, Bogatyni i Drobinie. Pozostałych sześciu wybiorą mieszkańcy Boguszowic-Gorc, Ciężkowic, Ustki, Dobrzan i Tuczna.

Niedziela to pierwszy od roku realny sprawdzian stanu rywalizacji w samorządach pomiędzy głównymi politycznymi rywalami, dlatego na LokalnaPolityka.pl będziemy go dla Was analizować i komentować.

Badanie exit poll pokażemy na naszej stronie 13 czerwca 2021 r. o godz. 21:00 – nie przegapcie wyników! Dodatkowo w późniejszym czasie będziemy analizować strukturę wyborców wszystkich 4 kandydatów w Rzeszowie – zachęcamy do śledzenia!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką