Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Wybory w Rudzie Śląskiej – 2022


Dokładnie za miesiąc, 11 września odbędą się wybory na Prezydenta Rudy Śląskiej. Tym samym rozpoczynamy cykl artykułów dotyczącego tego głosowania, który zostanie zakończony badaniem exit poll w dniu wyborów oraz podsumowaniem powyborczym. 

W wyborach samorządowych w 2018 roku, na urząd prezydenta Rudy Śląskiej została po raz kolejny wybrana Grażyna Dziedzic, która piastowała ten urząd od 2010 roku. W pierwszej turze wyborów uzyskała 40,98% wszystkich głosów, a do drugiej tury awansował również Marek Wesoły (PiS) z wynikiem 29,95%. Drugą turę ponownie wygrała Grażyna Dziedzic, tym razem uzyskując wynik na poziomie 61,77%, a na jej przeciwnika zagłosowało 38,23% wyborców. Jednak ze względu na śmierć prezydent zostały zwołane przedterminowe wybory, w których zostanie wybrany jej następca.

Wynik wyborów na Prezydenta Rudy Śląskiej w 2018 r. – I tura

Grażyna Dziedzic
Marek Wesoły
Aleksandra Skowronek
Tomasz Piechniczek

Wynik wyborów na Prezydenta Rudy Śląskiej w 2018 r. - II tura

Grażyna Dziedzic
Marek Wesoły

Dotychczas zarejestrowano 16 komitetów

W nieprzekraczalnym terminie ustanowionym przez PKW zarejestrowano 16 komitetów wyborczych. Jednak liczba kandydatów, która wystartuje w wyborach może się jeszcze zmienić. Ostateczną listę poznamy dopiero 17 sierpnia, ponieważ tego dnia upływa termin złożenia wymaganych podpisów pod listami poparcia. 

Co mogą powiedzieć nam przedterminowe wybory? Czy Ruda Śląska to “Polska w pigułce” i jak będziemy mogli interpretować wyniki wyborów oraz badanie exit poll?

Co nam powie Ruda Śląska?

Wraz z badaniem exit poll w Rudzie Śląskiej Instytut Badań Samorządowych będzie prowadził też sondaż parlamentarny, zadając pytanie o preferencje wyborcze. Należy pamiętać, że wynik poszczególnych kandydatów w wyborach na prezydenta miasta niekoniecznie musi przekładać się na wyniki partii politycznych, ale sondaż wśród wychodzących z lokali wyborczych powinien dać już bardzo dobry obraz tego, jakie są obecnie nastroje społeczne w Polsce. 

Wiedza zebrana podczas exit poll pokaże, nie tylko kto ma największe szanse na prezydenturę w mieście, ale jakie są nastroje wyborcze mieszkańców Rudy Śląskiej, a Ci mieszkańcy zazwyczaj byli bardzo dobrym barometrem nastrojów politycznych w Polsce.

1. Wybory do Sejmu 2019

W wyborach do Sejmu w 2019 roku Ruda Śląska była 10. miastem prezydenckim, w którym wyniki PiSu były najbliższe krajowemu wynikowi partii rządzącej ze wszystkich 107 miast. Wynik PiS w Rudzie Śląskiej (44,26%) różnił się od krajowego wyniku PiS (43,59%) jedynie o 0,67% p.p.

Najdokładniejsze miasta prezydenckie (poparcie PiS) w wyborach do Sejmu w 2019 roku

Racibórz
Mysłowice
Piotrków Trybunalski,
Skarżysko- Kamienna
Piekary Śląskie
Zduńska Wola
Starachowice
Starogard Gdański
Rzeszów
Ruda Śląska

Najdokładniejsze miasta prezydenckie (poparcie PiS) - różnica względem wyborów - p.p.

Racibórz
Mysłowice
Piotrków Trybunalski,
Skarżysko- Kamienna
Piekary Śląskie
Zduńska Wola
Starachowice
Starogard Gdański
Rzeszów
Ruda Śląska

Jeśli przyjąć, że w wyborach do Sejmu w 2019 roku wzięły udział 3 bloki - PiS, Opozycja (KO, Lewica, PSL) oraz Konfederacja, to wyniki tych nieformalnych bloków wyborczych w Rudzie Śląskiej były na 7 miejscu pod względem bliskości wyników krajowych ze wszystkich miast prezydenckich (biorąc pod uwagę łączny błąd). W Rudzie Śląskiej łączny wynik PO, Lewicy i PSL wyniósł 48,14%, a w kraju 48,51% co oznacza różnicę 0,37 p.p. Wynik Konfederacji w Rudzie Śląskiej wyniósł 7,61%, a w kraju 6,81% co oznacza różnicę 0,8 p.p. Łączny błąd w mieście w stosunku do wyniku krajowego tych trzech bloków wyniósł 1,84 p.p. To oznacza, że łączna różnica poparcia między poparciem bloku w mieście a wynikiem wyborów w całym kraju była niższa niż błąd statystyczny sondaży poparcia partii politycznych. 

Łączny błąd oszacowania poparcia "bloków" w wyborach w 2019 roku. (w p.p.)

Starogard Gdański
Zduńska Wola
Mysłowice
Racibórz
Tarnów
Tomaszów Mazowiecki
Ruda Śląska

Innymi miastami, które dobrze sprawdziłyby się w roli “Polski w pigułce” są Racibórz, Mysłowice, Zduńska Wola, Starogard Gdański oraz Tarnów.

2. Wybory prezydenckie 2020

Ruda Śląska była też dobrym punktem odniesienia, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Wynik wyborczy Andrzeja Dudy w I turze wyborów był 14 spośród miast prezydenckich najbardziej zbliżonych do wyniku krajowego. Andrzej Duda w Rudzie Śląskiej otrzymał 42,27%, a w kraju 43,5%, czyli różnica wyniosła 1,23 p.p.

Najdokładniejsze miasta prezydenckie (poparcie A. Duda) w wyborach prezydenckich 2020 r.

Sieradz
Piotrków Trybunalski
Żory
Starachowice
Rybnik
Starogard Gdański
Tarnów
Knurów
Tarnobrzeg
Suwałki
Puławy
Skarżysko Kamienna
Głogów
Ruda Śląska

Najdokładniejsze miasta prezydenckie (poparcie A. Duda) w wyborach prezydenckich 2020 r.

Sieradz
Piotrków Trybunalski
Żory
Starachowice
Rybnik
Starogard Gdański
Tarnów
Knurów
Tarnobrzeg
Suwałki
Puławy
Skarżysko Kamienna
Głogów
Ruda Śląska

Wszystko więc wskazuje, że i wynik wyborów w Rudzie Śląskiej 11 września i wynik przeprowadzonego sondażu parlamentarnego wśród wychodzących z lokali wyborczych da nam wartościową wiedzę o nastrojach politycznych Polaków.