Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Co czytać w Święta? – 2024 r.


Koniec roku to doskonały czas na podsumowania oraz nadrabianie zaległości. W tym roku na LokalnaPolityka.pl skupiliśmy się na wyborach samorządowych, w związku z tym pojawiło się wiele artykułów dotyczących miast i województw. Zobacz, co możesz przeczytać w świątecznym czasie!

Exit Poll OGB – pytania regionalne 

W pierwszym miesiącu 2024 r. kontynuowaliśmy publikację danych zebranych w czasie sondażu Exit Poll OGB, przeprowadzonego podczas wyborów parlamentarnych w 2023 r. Podczas tego badania, wyborcom zostały zadane tzw. Keys Issue dotyczących najważniejszych spraw w ich województwie.

Mieszkańców województwa małopolskiego zapytaliśmy o uchwałę antysmogową. Wyborcom w województwie lubelskim zostało zadane pytanie „”Czy popiera Pan(i) wycinki lasów w regionie?”, a osoby głosujące w woj. łódzkim odpowiedziały na pytanie „”Czy popiera Pan(i) zamknięcie, planowane na rok 2030, elektrowni węglowej “Bełchatów”?””. 

Pytania regionalne, które zostały opublikowane, dotyczyły jeszcze woj. śląskiego (Czy język śląski powinien stać się językiem regionalnym?), podlaskiego (Czy Pana(i) zdaniem decyzja o budowie muru na granicy z Białorusią była słuszna?), pomorskiego (Czy popiera Pan(i) budowę w województwie pomorskim pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?), zachodniopomorskiego (Czy popiera Pan(i) powstanie województwa środkowopomorskiego ze stolicą województwa w Koszalinie?) i wielkopolskiego (Czy Popiera Pan(i) decyzje polskiego rządu o utrzymaniu embarga na zboże z Ukrainy, wbrew decyzji Unii Europejskiej?).  

Przegląd miast

Przed wyborami samorządowymi opublikowaliśmy serię artykułów, w których analizowaliśmy sytuację przedwyborczą w miastach prezydenckich, a także prognozowaliśmy szansę włodarzy na ponowną reelekcję. Omówiliśmy sytuację nie tylko w największych z nich, jak np. Warszawa, czy Kraków, ale także w tych mniejszych, jak Bydgoszcz, czy Toruń.

 

ABC Samorządu

Opublikowaliśmy również serię raportów dotyczących miast. Zawarliśmy w nich odpowiedzi mieszkańców na pytania o ocenę tempa rozwoju miejscowości, w której mieszkają, ocenę włodarzy oraz warunków życia. Mieszkańcy zostali poproszeni również o ocenienie tego, czy prezydent lub burmistrz wywiązał się z obietnic wyborczych.

Ranking Przyjaznych Miast

 

W ostatnim tegorocznym cyklu sprawdziliśmy, w którym mieście, żyje się jego mieszkańcom najlepiej. Analizie poddaliśmy siedem aspektów życia w nich: prowadzenia firmy, założenia rodziny, życia dla młodych, udogodnień dla seniorów, możliwości rozwoju życia zawodowego, korzystania z komunikacji miejskiej oraz możliwości przemieszczania się rowerem, a na podstawie odpowiedzi, jakich udzielili, oparliśmy rankingi.