Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Czy walka ze smogiem nadal jest priorytetem dla Polaków? – Raport

W raporcie przygotowanym przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie LokalnaPolityka.pl zapytaliśmy Polaków, czy potrzeba walki ze smogiem jest ich zdaniem nadal aktualna. Badania przeprowadziliśmy w kilkunastu miastach, tych mniejszych i większych, by sprawdzić, w jakim stopniu dziś priorytetem jest walka o czyste powietrze.

W dobie pandemii z ulic zniknęła część samochodów, znaczna część ruchu lotniczego i prace wielu zakładów przemysłowych na miesiące zostały ograniczone lub wstrzymane. Sytuacja pandemii przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w wielu miastach Polski. Nie rozwiązała jednak problemu smogu. Aż 84,15% respondentów odpowiedziało, że nadal rozumie i widzi potrzebę aktywnej walki ze smogiem w swoim miejscu zamieszkania. Jedynie 10% mieszkańców miast odpowiedziało, że nie zgodziło się z taką opinią. Dla 7% badanych temat walki ze smogiem okazał się całkowicie obojętny. Problem smogu w miastach najczęściej dostrzegali mieszkańcy Warszawy (93,28%), Kielc (92,57%) i Tarnowa (92,01%). Najrzadziej deklarowali ją mieszkańcy Gdańska (30,50%), Sieradza (11,25%) i Jastrzębiu Zdroju (7,66%).

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Samorządowych przebadano mieszkańców 15 polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Częstochowy, Tarnowa, Sieradza, Będzina, Chrzanowa, Radomia, Szydłowca, Jastrzębia-Zdroju, Legnicy, Jaworzna, Kielc i Żor. Raport opisuje nastroje i oczekiwania społeczności związane z realizowaniem polityki antysmogowej w ich mieście. Dane zostały oparte o takie kryteria, jak płeć, wiek, wielkość miejscowości (dane wg GUS).

Czy Pana(i) zdaniem miasto w wystarczającym stopniu zajmuje się rozwiązywaniem problemu smogu?

Zdecydowanie nie - 2.34%
Raczej nie - 5.11%
Ani tak, ani nie - 5.52%
Raczej tak - 25.51%
Zdecydowanie tak - 43.33%

 

Chcesz poznać pełny raport z raportu smogowego? Sprawdź, w których  miastach włodarze prowadzą aktywną walkę ze smogiem, które społeczności uważają, że emisja szkodliwych pyłów jest nadal ważnym problemem, poznaj opinię mieszkańców miast na temat działań polityków w zakresie polityki antysmogowej.

walka ze smogiem - raport

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

 

Komentarz eksperta

Łukasz Pawłowski - Prezes IBSProblem smogu to tak naprawdę problem zdrowia. Wbrew obiegowym opiniom, to nie najmłodsza grupa jest najbardziej zainteresowana tematami ekologicznymi i czystym powietrzem, ale właśnie najstarsi mieszkańcy miast. Ostatnie lata to wiele artykułów i materiałów o tym, jak smog i zanieczyszczone powietrze przekłada się na zdrowie Polaków — jak widać, te komunikaty zostały zapamiętane. Biorąc pod uwagę, że średnia wieku mieszkańców polskich miast ciągle rośnie, to walka ze smogiem powinna być jednym z priorytetów dla prezydentów.

Łukasz Pawłowski

Prezes Instytutu Badań Samorządowych

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Badania potrzeb mieszkańców w samorządach, sondaże samorządowe realizowane przez IBS
Prognozy wyborów na prezydentów miast oraz do sejmików województw
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Pełen dostęp do aktualnych i archiwalnych treści analiz LokalnaPolityka.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki samorządowej
Zarejestruj się i sprawdź