

W raporcie przygotowanym przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie LokalnaPolityka.pl zapytaliśmy Polaków, czy potrzeba walki ze smogiem jest ich zdaniem nadal aktualna. Badania przeprowadziliśmy w kilkunastu miastach, tych mniejszych i większych, by sprawdzić, w jakim stopniu dziś priorytetem jest walka o czyste powietrze.
W dobie pandemii z ulic zniknęła część samochodów, znaczna część ruchu lotniczego i prace wielu zakładów przemysłowych na miesiące zostały ograniczone lub wstrzymane. Sytuacja pandemii przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w wielu miastach Polski. Nie rozwiązała jednak problemu smogu. Aż 84,15% respondentów odpowiedziało, że nadal rozumie i widzi potrzebę aktywnej walki ze smogiem w swoim miejscu zamieszkania. Jedynie 10% mieszkańców miast odpowiedziało, że nie zgodziło się z taką opinią. Dla 7% badanych temat walki ze smogiem okazał się całkowicie obojętny. Problem smogu w miastach najczęściej dostrzegali mieszkańcy Warszawy (93,28%), Kielc (92,57%) i Tarnowa (92,01%). Najrzadziej deklarowali ją mieszkańcy Gdańska (30,50%), Sieradza (11,25%) i Jastrzębiu Zdroju (7,66%).
W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Samorządowych przebadano mieszkańców 15 polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Częstochowy, Tarnowa, Sieradza, Będzina, Chrzanowa, Radomia, Szydłowca, Jastrzębia-Zdroju, Legnicy, Jaworzna, Kielc i Żor. Raport opisuje nastroje i oczekiwania społeczności związane z realizowaniem polityki antysmogowej w ich mieście. Dane zostały oparte o takie kryteria, jak płeć, wiek, wielkość miejscowości (dane wg GUS).
Chcesz poznać pełny raport z raportu smogowego? Sprawdź, w których miastach włodarze prowadzą aktywną walkę ze smogiem, które społeczności uważają, że emisja szkodliwych pyłów jest nadal ważnym problemem, poznaj opinię mieszkańców miast na temat działań polityków w zakresie polityki antysmogowej.
Problem smogu to tak naprawdę problem zdrowia. Wbrew obiegowym opiniom, to nie najmłodsza grupa jest najbardziej zainteresowana tematami ekologicznymi i czystym powietrzem, ale właśnie najstarsi mieszkańcy miast. Ostatnie lata to wiele artykułów i materiałów o tym, jak smog i zanieczyszczone powietrze przekłada się na zdrowie Polaków — jak widać, te komunikaty zostały zapamiętane. Biorąc pod uwagę, że średnia wieku mieszkańców polskich miast ciągle rośnie, to walka ze smogiem powinna być jednym z priorytetów dla prezydentów.
Łukasz Pawłowski
Prezes Instytutu Badań Samorządowych
Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.