Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 27.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Najnowszy sondaż prezydencki OGB

W najnowszym badaniu OGB, oprócz pytania o poparcie partii w wyborach parlamentarnych, poparcie ugrupowań w wyborach samorządowych do Sejmików Wojewódzkich, Polacy zostali zapytani również, o to na kogo oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. W sondażu uwzględniono start kandydatów, którzy najprawdopodobniej w nich wystartują. Dodatkowo większość z nich: Rafał Trzaskowski (KO), Tobiasz Bocheński (PiS) oraz Magdalena Biejat (Nowa Lewica), będą startować w wyborach na prezydenta Warszawy, co oznacza, że sondaż ten może być traktowany jako prognostyk ich poparcia, które mogą otrzymać w wyborach na początku kwietnia. 

Sondaż OGB był drugim najdokładniejszym sondażem przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. oraz najdokładniejszym sondażem przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. według konkursu o Puchar Pytli

Druga tura bez kandydata Prawa i Sprawiedliwości

 

Gdyby Polacy mieli zagłosować na prezydenta na początku 2024 roku, to Rafał Trzaskowski (KO) mógłby liczyć na najwyższe poparcie – 34,59%. Drugie miejsce zająłby Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi, którego w wyborach prezydenckich, obecnie poparłoby 25,71% Polaków. Zaraz za nim, z poparciem 22,85% znalazłby się Tobiasz Bocheński startujący z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Kolejni kandydaci cieszyliby się już o wiele mniejszym poparciem. Na Sławomira Mentzena z Konfederacji w wyborach na prezydenta Polski zagłosowałoby 10,88% Polaków, a w roli Prezydenta RP, kandydatkę Nowej Lewicy, Magdalenę Biejat widziałoby 5,97% wyborców.

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Badanie zrealizowane przez Ogólnopolską Grupę Badawczą
Badanie ogólnopolskie: Poparcie w wyborach prezydenckich 02.2024 r.
(OGB, 12-15.02.2024)
Rafał Trzaskowski (KO) - 34.59%
Szymon Hołownia (Trzecia Droga) - 25.71%
Tobiasz Bocheński (PiS) - 22.85%
Sławomir Mentzen (Konfederacja) - 10.88%
Magdalena Biejat (Nowa Lewica) - 5.97%
Data:
12.02.2024 - 15.02.2024
Źródło:
Ogólnopolska Grupa Badawcza
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
1000

 

"Kampania na prezydenta RP już trwa, choć główni konkurenci nie chcą się do tego przyznać. W związku z tym w sondażu zapytaliśmy o najbardziej prawdopodobnych kandydatów głównych obozów politycznych i z minimalną przewagą, nad kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, do 2 tury wszedłby Szymon Hołownia, który zmierzyłby się z Rafałem Trzaskowskim (w badaniu zapytaliśmy też o wynik takiej 2 tury). Na ostudzenie emocji po stronie koalicji 15.10 powinien wpływać fakt, że wśród niezdecydowanych największą grupę stanowią wyborcy PiS, którzy kandydata swojej partii z sondażu po prostu nie znają. Ktokolwiek będzie kandydatem PiS w wyborach, będzie mógł liczyć na zdecydowaną większość głosów wyborców swojej partii. Jeśli do wyborów prezydenckich, Prawo i Sprawiedliwość się nie podzieli na mniej więcej równe byty (co nie udawało się przez ostatnie 20 lat), to kandydat PiS znajdzie się w takiej drugiej turze. Obecnie to Szymon Hołownia musi szukać sposobów, jak zastąpić w tej drugiej turze Rafała Trzaskowskiego."

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB
 

 

bądź na bieżąco

» Pełen raport z danymi z sondażu, dostępny jest dla użytkowników OGB Pro na StanPolityki.pl. Można w nim znaleźć informacje, m.in. który polityk dominuje w największych miastach, kto cieszy się najwyższym poparciem wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja wśród osób z wykształceniem wyższym.

KUP RAPORTY SPECJALNE