Kto wygra wybory? – 27.03
Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.
Sondaż OGB – wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego
W najnowszym sondażu sprawdziliśmy, na jaki wynik mogłyby liczyć partie polityczne w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego. Które ugrupowanie zdobyłoby największą liczbę mandatów?
PiS zdecydowanym zwycięzcą
Z naszego sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskałby najwyższy wynik – 36,61%. Tym samym partia ta uzyskałoby wynik gorszy o 5,03 p.p. względem 2018 roku. Na drugim miejscu, ze sporą stratą znalazałaby się Koalicja Obywatelska – 22,70% (-1,44 p.p. względem 2018 r.), a podium zamknęłaby Trzecia Droga z wynikiem 14,19% – spadek o 1,47 p.p. względem wyniku PSL-u z ostatnich wyborów samorządowych. Wspólny komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców mógłby liczyć na 13,98% głosów (+ 12,62 p.p. biorąc pod uwagę wynik Konfederacji z 2018 r.), a na Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” zagłosowałoby 5,78% mieszkańców województwa podlaskiego (+4,58 p.p.). Nowa Lewica musiałaby się zadowolić wynikiem na poziomie 4,71% (-0,07 p.p. względem wyborów samorządowych z 2018 r.), KWW Obywatele dla Obywateli – 1,24%, a komitet Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 0,79%.
» Jak te wyniki przełożyłyby się na liczbę mandatów w Sejmiku Województwa Podlaskiego? Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 13 z 30 możliwych do uzyskania mandatów, co oznacza, że nie mogłoby uzyskać samodzielnej większości w tym organie. Koalicja Obywatelska zdobyłaby 9 mandatów, a Trzecia Droga – 4. Wspólny komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców wprowadziłby do tego sejmiku 3 swoich przedstawicieli. Ostatni mandat zdobyłoby Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”. Oznacza to, że politycy Prawa i Sprawiedliwości musieliby zawrzeć sojusz z przedstawicielami Konferencji oraz Bezpartyjnych Samorządowców, aby zdobyć wystarczającą liczbę głosów, pozwalających im rządzić w tym organie.