

Ranking przyjaznych miast – korzystanie z komunikacji miejskiej – 10.2024
Dziś publikujemy przedostatni artykuł z cyklu „Ranking przyjaznych miast”, w którym zapytaliśmy Polaków o kwestie, które wpływają na jakość życia w ich miejscu zamieszkania. Zbadaliśmy opinie mieszkańców osiemnastu polskich miast, a badania wśród nich zostały przeprowadzone w 2023 oraz w 2024 roku i na ich odpowiedziach oparliśmy nasze rankingi. Dziś prezentujemy odpowiedzi dotyczące korzystania z komunikacji miejskiej. W kolejnych dniach zaprezentujemy następne zagadnienia.
Pełny raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro
Pytania zostały zadane mieszkańcom 18 polskich miast, a na ich odpowiedziach oparliśmy rankingi, w których oceniamy miasta pod względem 7 aspektów: prowadzenia firmy, założenia rodziny, życia dla młodych, udogodnień dla seniorów, możliwości rozwoju życia zawodowego, korzystania z komunikacji miejskiej oraz możliwości przemieszczania się rowerem.
„Komunikacja miejska i jeżdżenie na rowerze to najbardziej ekologiczne możliwości poruszania się po mieście. Do najbardziej zadowolonych mieszkańców z tego, jak wyglądają możliwości komunikacyjne w ich mieście, należą mieszkańcy Nowego Sącza, Kalisza oraz Radomia. Jednocześnie jeszcze w wielu miejscach w Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, cały czas obecne jest wykluczenie komunikacyjne, dlatego tak ważne jest rozwój zarówno połączeń miejskich, lokalnych, jak i ogólnopolskich. Kolejnym powodem za rozwojem komunikacji miejskiej jest ograniczenie liczby samochodów w miastach. Jednak, aby to osiągnąć, władze miejskie musiałyby wprowadzić wiele zmian. Ważnym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z podróżowania transportem zbiorowym, są jego częste opóźnienia, lub też niedostosowanie go pod potrzeby mieszkańców. Nie wszystkie pojazdy są też przystosowane do wymagań osób z niepełnosprawnością.”
Łukasz Pawłowski
Prezes OGB
Nowy Sącz miastem, w którym komunikacja miejska jest najwygodniejsza dla mieszkańców
76,39% mieszkańców Nowego Sącza doceniło funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Równie dobre opinie na temat infrastruktury transportu publicznego w mieście mieli mieszkańcy Kalisza i Radomia, ponieważ 75,60% i 75,58% z nich oceniło ją pozytywnie.
Proszę ocenić na skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza “Zdecydowanie nie”, a 5 “Zdecydowanie tak”, na ile uważa, że Pana(i) miasto jest przyjaznym miejscem do korzystania z komunikacji miejskiej (suma odpowiedzi „Zdecydowanie tak” i „Raczej tak”) – 10.2024
Dobre zdanie na temat możliwości korzystania z komunikacji miejskiej miało też 69,54% mieszkańców Poznania, tak samo, jak 68,02% mieszkańców Gliwic, którzy wystawili komunikacji publicznej pozytywną opinię.

Najlepiej komunikacja miejska funkcjonuje w największych miastach
Pozytywnie komunikację miejską oceniło ponad 55% mieszkańców wszystkim miejscowości, niezależnie od ich wielkości. Największe miejscowości i te średnio zostały ocenione podobnie, biorąc pod uwagę funkcjonowanie publicznych środków transportu. Miasta pow. 500 tys. mieszkańców pozytywnie w tym aspekcie oceniło 67,57% mieszkańców, a te mniejsze 63,41% osób.
Przyjazne miasta do korzystania z komunikacji miejskiej - 10.2024 (miasta od 500 tys. mieszkańców)
A jak odpowiadali mieszkańcy poszczególnych miast? W czym zgadzają się mieszkańcy Warszawy, Poznania czy Krakowa, a w których aspektach ich odpowiedzi się najbardziej różnią? A co o korzystaniu z komunikacji miejskiej myślą mieszkańcy pozostałych miast? Jak ich opinia zmienia się w zależności od płci, wieku, światopoglądu czy poglądów politycznych? Sprawdź szczegółowe dane w raporcie, który dostępny jest tylko dla użytkowników OGB Pro!