Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sondaże polityczne – co warto wiedzieć?

Wraz ze startem projektu sprawdzamysondaze.pl rozpoczynamy cykl artykułów na temat sondaży, metodologii oraz ważnych informacji od strony zamawiającego i czytelnika. Wybory samorządowe już 21 października, a to dla firm badawczych gorący okres i rzadka okazja do zweryfikowania swoich badań w porównaniu z wynikiem wyborów.

Wiedzieć więcej o sondażach politycznych

Na LokalnaPolityka.pl, we współpracy ze SprawdzamySondaze.pl, będziemy publikować w okresie przedwyborczym, cykl artykułów poświęconych tematyce sondaży politycznych oraz metodologii badawczej. Pomysł na to przedsięwzięcie zrodził się z obserwacji działalności rynku badawczego. Obserwując emocje, które wzbudzają sondaże, publikacje oraz komentarze towarzyszące opublikowanym wynikom, dostrzegamy wciąż niski poziom wiedzy opinii publicznej na temat badań. Postanowiliśmy poświęcić więcej czasu na sondaże, ponieważ umiejętność ich czytania pozwala lepiej zrozumieć politykę i to, co się w niej dzieje.

Potrafić czytać sondaże polityczne

Im bliżej wyborów samorządowych, tym częściej w mediach będą pojawiać się sondaże. Często wyniki publikowane przez sondażownie różnią się między sobą w znaczącym stopniu. I co wtedy? Ideą tego cyklu jest wytłumaczenie osobom niezwiązanym z branżą badawczą, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy interpretacji wyników sondaży. Chcemy także podkreślić, że sondaże są jedynie oszacowaniem obecnego stanu preferencji politycznych wyborców, dzięki którym możemy obserwować trendy. Jak każda metoda mają one swoje wady i pułapki, na które należy zwracać uwagę.

Móc porównać wyniki

W naszym cyklu będziemy przybliżać, co kryje się za takimi pojęciami jak metoda badawcza,  wielkość i dobór próby badawczej, zapewnienie reprezentatywności czy tworzenie narzędzia badawczego. Mamy nadzieję, że wszystko to pozwoli lepiej zrozumieć sondaże polityczne oraz wyjaśnić przyczyny różnic prezentowanych wyników. Dane zebrane na Sprawdzamy sondaże i porównanie zebranych badań z wynikami wyborów pozwoli nam podsumować intensywny okres przedwyborczych badań i prognoz.